Елица Стоилова, създател на платформа за чатбот с изкуствен интелект UMNI, разказа пред Радио София за това, как тяхна разработка е избрана за финалист на голямо състезание за стартъпи в Португалия, както и за чатбота на НБУ, който е разработила. Тя гостува в Денят на жената предприемач, който се отбелязва в 144 държави и 110 университета и институти по цял свят, за да подпомогне промяната и развитието на 250 милиона момичета, които живеят в бедност. По този повод Елица Стоилова, която е чест лектор на форуми, свързани с иновации, предприемачество и нови технологии, е поканена да участва в панела, озаглавен "Изкуствен срещу естествен интелект". В него ще бъдат разглеждани въпроси как изкуственият интелект променя живота на хората.
По думите й противопоставяне няма, защото това, което образно наричаме изкуствен интелект е плод на естествения интелект.
"Самият термин изкуствен интелект е изключително всеобхватен, той е като термина "вода". Когато говорим за вода, трябва да кажем дали е речна, дали е дъждовна, дали е от морето, дали е от крана, дали е минерална вода, дали е трапезна вода. Изкуственият интелект е цялостно научно направление и има много подразделения, които се занимават с разработки в различни сфери. Когато говорим за гласово разпознаване, когато говорим за лицево разпознаване и за много други такива технологии, зад тях стоят също алгоритми. Тяхната работа е да изпълняват някакви функции за части от секундата, но много по-бързо и точно, отколкото един човек може да го направи. За да свършат някаква работа за кого? За нас хората", поясни Стоилова.
Тя допълни, че в случая най-плашещото е самата промяна, тъй като хората трудно свикват с промените. Технологията навлиза все повече в нашето ежедневие и хората ще трябва да се адаптират, а и самите професии се променят. Освен това в следващите няколко години, отново във връзка с изкуствения интелект, ще възникват и нови професии, за които също ще има нужда от хора.
"Има страшно много ресурси за обучение, изключително достъпни и днес всеки може да разработи свой чатбот и да тренира разговорния АI модел за своя собствен бизнес без да има технически знания и умения.
"Трябва да приемем факта, че трябва да се учим. Ученето докато си жив не е от днес, но точно в тази сфера е абсолютно задължително", допълни тя.
Стоилова и нейната фирма са един от петимата финалисти на състезание за стартъпи в туризма, което се провежда в Португалия. Те са се преборили с над 150 компании от 15 държави. Състезанието е организирано от португалския Център за иновации в туризма, създаден и подкрепян от Министерството на туризма на Португалия, Майкрософт, Гугъл и други ключови организации. Финалът ще се проведе на 16 януари 2024 г. в Порто, когато ще бъде обявен и победителят.
"Министерството на туризма на Португалия има 10 годишна стратегия за иновации в туризма. Имат фонд, който отделя средства и инвестира в технологични стартъпи, които са точно фокусирани в сферата на туризма. Самата програма беше уникална цяла седмица. Не само, че посетихме известни туристически места в Лисабон и Порто, но фокусът беше посещение на лаборатория за технологии, център за научно-изследователски изследвания, където се създават ракети, подводни лодки и други такива машини", отбеляза тя и добави:
"Много сме различни, с много различни продукти и услуги участваме, като оценката е не само на базата на това, което сме постигнали до момента и с каква технология сме на пазара (в случая ние сме с чатботове с изкуствен интелект), но и какъв е потенциалът за бързо развитие на самата компания, колко сме активни. Цялостен преглед на дейността от много различни гледни точки."
"НБУ е първопроходец в България с разработването на университетски чатбот, който работи на живо повече от месец. Техен екип го разработи, използвайки нашата платформа. Той помага на студентите по много различни теми, а от ръководството са решили, че за да могат да преценят какви са темите, които чатботът ще покрие са направили анализ на комуникацията на университета със студентите 5 години назад. В процеса на планиране са открили възможности за оптимизиране на административните процеси", споделя Стоилова.
По думите й алгоритъмът иззема рутинните задачи, за да може персоналът да се съсредоточи върху по-висококвалифицирана дейност, която дава по-висока добавена стойност на бизнеса и потребителите. Стоилова отбеляза, че старите версии на чатботове, които все още присъстват на пазара често се объркват с отговорите, когато има много ключови думи и това създава погрешно негативно впечатление. Новите версии, които са с изкуствен интелект не търсят ключова дума, а се анализира логиката на самия въпрос.
Стоилова призова хората, които искат да се занимават с тази технология да се запишат на курсове, тъй като тя е динамична и се развива бързо.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Живеещи в кв. „Изток“ и на ул. „Опълченска“ протестират пред сградата на Столичната община с искане да бъде спряно застрояването и запазени зелените площи в града. Недоволството на гражданите от кв. „Изток“ е породено от намерението да се строи в междублоково пространство на ул. „Самоков“. Според жителите всичко започва преди около 10-15 г., когато..
Масовото разпространение на грипа се очаква да започне през декември, каза в интервю за БНР проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести. В края на януари и началото на февруари е пикът на заболеваемостта, посочи той. Проф. Кантарджиев припомни, че от пълно здраве грипът те поваля на легло в..