Отговорът се крие някъде преди 110 години, когато страната ни започва да използва самолета освен за разузнаване и за бойни цели. Двете големи имена, свързани със самолетостроенето у нас са Асен Йорданов, който се смята за бащата на първия български самолет и проф. Цветан Лазаров. Първият български самолет е представен през 1915 г. Прототипът е на Асен Йорданов. Голяма част от житейският му път минава в Америка, където насочва таланта си в други сфери. Смята се, че той е един от създателите на въздушната възглавница в автомобилите, участва в изобретяването на телефонния секретар, продава над 700 000 копия от книгите, които пише, включен е в различни списъци на славата в Америка.
Проф. Цветан Лазаров остава в България и работи като механик на летището край Свиленград. Това е едно от местата, където се ражда българската авиация. Записва се в аеропланното училище в Божурище, където обаче го достига съдбата на много други български авиатори - с Ньойския договор на България е забранено да има бойна авиация. Цветан Лазаров проектира последния серийно произвеждан у нас самолет, който е кръстен на него - "Лаз".
Още за историята на площад Авиационен или Площада на авиацията можете да чуете в интервюто на Ана Попова с историка д-р Тодор Чобанов.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..