До школите за подготовка на шофьори са изпратени 16 предложения, разработени от експерти на Министерството на образованието и науката и Държавната агенция по безопасност по пътищата. Инструктори обаче са против и дори заплашиха с протести, ако предложеното се въведе в сила.
Аргументи против идеите изложиха в Становище и от Института за пътна безопасност (ИПБ). Председателят на Управителния му съвет Богдан Милчев разясни пред БНР-Радио София още детайли и характеристики на настоящата система.
Според него проблемът с безопасността на движение е постоянен.
Целта е да се създадат пазарни ниши и да се влияе на бизнес, от който се хранят хиляди семейства. Държавата иска да се намеси, но не с решение на проблема.
„Ако държавата направи така, че изпитът е труден и честен, тогава автошколи ще бъдат принудени да дават друг вид обучение, много по-качествено. В момента се занимаваме с обучението, налагат се повече административни и други тежести. Това е погрешен подход. Сега над 70% от кандидат-водачите вземат изпита от първия път. Значи школите се справят прекрасно.“
По думите на Милчев приетите до момента мерки не пречат, но и не помагат на пътната безопасност. 2023 г. ще завърши с повече жертви от пътнотранспортни произшествия, отколкото през 2012 г., когато бяха загинали над 600 души.
„Нямаме нужда от мерки, които ни връщат 10 години назад. Трябва ни екшън план и да се види кой е лидерът и кой носи отговорност. Проблемът не е в броя часове – всеки учи с различна ефективност. Какво и колко трябва да се учи ще покаже самият изпит. Няма да спрем да повтаряме: Долу ръцете от обучението!“, допълни Богдан Милчев.
Според него този бизнес е черен, много лесно можеш да станеш автоинструктор, защото тук държавата липсва. Нужен е друг подход и по-високи изисквания.
Милчев изрази готовност да поеме отговорност и ако бъде оторизиран, ИПБ с експертите си да намали жертвите по пътищата между 50 и 100 човека още първата година.
Чуйте целия разговор на Данаил Конов.
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..
В посолството на Кралство Дания сме развълнувани от 2025 г., защото очакваме това да бъде супер година в дипломатически аспект. Дания очаква с нетърпение тази година, защото от средата на 2025 г. ще поеме председателството на Европейския съюз от Полша. Също така от 1 януари се присъединихме към Съвета за сигурност на ООН, както и към..
Дарина Маркова – Дарси, споделя рецепта за усмивки с песента си "Допамин“ в предаването “Добър вечер, София“. Между кастингите в Уест Енд и обучението си в Кеймбридж, младата изпълнителка работи по дебютен албум. Повече разказва самата тя на живо в студиото ни. Тя е актриса, певица, но и спортна натура, до 7-и клас се занимава с плуване...
В края на миналата година, Агенция "Тренд“ публикува свое проучване за нагласите на българите спрямо 2024 г. и 2025 г., по поръчка на "24 часа“. Според изследването, близо една четвърт от българите определят 2024 г. като добра за България. 38% смятат, че 2025 г. ще бъде по-добра за страната ни. В личен план - 47% очакват 2025-та да е по-добра..