Протестите и отношението на гражданите в желание да постигнат промяна. Анализ на общественото поведение в България и други европейски държави са акцентите в разговора с антрополога доц. Евгения Благоева пред БНР-Радио София.
"В големия контекст, свързан с футбола и футболното фенство, привържениците на футболните агитки "по дифолт" са радикални. Много често - не само в нашата страна, те са носители на радикализъм и често са използвани за политическа, етническа или религиозна цел (случай между футболни агитки в Северна Ирландия), те са глобален феномен, който съществува не само в България", посочи тя.
От друга страна, хората се умориха от протести, тъй като те в България са доста неползотворни. Какъвто и да е рефренът на протеста, той трудно пробива и трудно достига до хората, към които е адресиран. Властта много трудно коригира поведение или ситуация, много трудна е чуваемостта, което е предпоставка да се повиши градусът на напрежението, твърди доц. Благоева.
Всички са съгласни с посланието на протеста, но по-тревожното е защо се стига до вандализъм, тъй като чрез вандализма нищо не се решава. Той причинява щети, но не носи никакви ползи, изтъкна експертът.
Стадионът като място на „отпушване“ на емоциите.
Футболът като игра се изражда и е далеч от това, което е бил в началото, днес в него липсва спортсменство и култура на отношенията. Когато хората имат нужда да отпушат емоциите си, тогава, специално за България, те много хитро биват използвани, активизирани периодично, като инструмент за прокарване на различни политически интереси, смята доц. Евгения Благоева.
По думите ѝ, културата на насилие, която буквално ни залива, е банализирана от младите, за тях то е особеност на жизнената среда, в която живеят, факт е моделът на криворазбраната мъжественост, според който, за да си мъж, трябва да караш с 200 по улиците.
Психологията на тълпата.
Когато сте в група, действа стадният инстинкт. Тогава човек може да извърши неща, които никога няма да извърши сам, защото отговорността се размива, подчерта антропологът.
Още аспекти по темата, чуйте в разговора на Данаил Конов.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..