За няколко години след реставрацията на площад "Славейков" хората свикнаха с пешеходната зона. Но за тези, които помнят предишния му облик, е странно, че книгите ги няма. Сергиите така и не се върнаха. Книгите отидоха в книжарниците, които станаха повече на площада, или в безистени (антикварните).
„Това е емблематично място на София. Наричам го книжното сърце на София. Там са се пресичали пътищата на писатели, издатели, печатари. Там е била първата българска печатница на Янко Ковачев“, разказа пред БНР-Радио София Виктор Топалов (▼) от „Бохемска София“, автор и на „Легендите на София“.
Там се е намирало „Кафене башъ“, където са се събирали турските първенци, а след това и са минавали и пътешественици. Площадът и махалата са носели това име.
През 1879 г. Петко Славейков купува стара турска къща, но забравя да си издаде акт за собственост. Къщата е продадена втори път, но Славейков вече е настанен със семейството си и я купува повторно.
През 1931 г. на имотът и домът са продадени и е построена кооперация с около 30 жилища.
Районът е свързан с държавническите дела, имало е сгради на министерства (например където е днешната Столична библиотека), първото Народно събрание е било на мястото на Телефонната палата., но после изгаря.
Снимка: stara-sofia.com
На площада е била и Учителската каса, където след това са двата салона на кино „Култура“. В кафенето на някогашния хотел „Севастопол“ са се събирали писатели – Елин Пелин, Сирак Скитник, Змея Горянин и други. Наблизо е било Италианското кралско училище.
На площада обаче е една от паметните плочи в София, които са поставени на грешно място. Скромната къща на Петко Каравелов не е там, където е плочата, а на около 500 метра и в Столичната община знаят, но още не са я преместили, допълва още Топалов.
Плочата на Петко и Пенчо Славейкови пък е поставена толкова високо и в такъв цвят, че никой от минувачите не я забелязва и трудно се чете.
Ако чуете разговора на Константин Лавсов, ще разберете защо къщите на Иван Вазов и Яворов са запазени и като музеи, а домът на Славейкови – не, както и на колко места в София е живял авторът на „Две хубави очи“.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..