Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всички възможни победи" - първи майсторски клас на Ивет Лалова

Снимка: Интерпред

Ивет Лалова ще направи първия си майсторски клас пред българска публика, наречен "Всички възможни победи". Той ще се състои на 25 ноември 2023 г. в Интерпред, зала "София". Събитието ще представи една от най-успешните български лекоатлетки в малко по-различна светлина – тази на човек, който вдъхновява и мотивира през опита и битките – на пистата и в живота.

"На този мастер клас ще си говорим колко общи неща има между спорта и бизнеса, спорта и живота, защото нашите цели са еднакво важни и доста често са много общи. Но ние не си даваме сметка и сме свикнали да ги разделяме, затова аз вярвам и съм научила, че уроците от спорта могат да бъдат ефективни във всяка друга сфера", сподели Лалова.  

По думите й за спортиста най-ценното нещо е дисциплината и това, човек да върши своята работа всеки ден независимо от атмосферните условия, здравословното състояние и личната мотивация.

"Това учи на много качества, които са изключително полезни и след приключване на спорта. Учи на отговорност, учи на умения, които помагат да подбереш най-добрия екип, който ти трябва във всяка отделна и различна ситуация, учи наистина на много неща. Но най-вече на дисциплина, уважение и отговорност към другите", каза Лалова.

Тя посочи, че най-трудният момент за нея е бил след контузията, при която си е счупила бедрената кост и завръщането обратно към световния елит.

"Тази разлика между посредственост и елит за мен беше много важна крачка, изключително трудна, отне ми много години. И именно тогава аз направих много голяма промяна. Не само в своя екип, а и в своя живот - взех решение да се подготвям повече извън България, в Италия. Смених треньора си, което беше изключително голяма и трудна крачка за мен, защото моят първи треньор беше като баща за мен. Човек трябва да прави нужните жертви и в своя живот и разбира се, към своя екип в името на успеха и в името на постигането на своите големи цели. И винаги да се учим в движение. Да се учим повече от неуспехите, отколкото от успехите и трябва да гледаме да не повтаряме грешките си, което също го правим често", отбеляза спортистката.


Тя сподели, че е винаги усмихната, защото такова й е отношението към живота. Според думите й, когато е усмихната и насочва позитивизма си към останалите хора, получава много повече от същото. Относно мотивацията, тя каза:

"Аз вярвам повече в дисциплината. Когато ние имаме пред себе си една цел, която е изчистена, която ние истински искаме и знаем как да стигнем до нея, тази дисциплина идва сама." И добави:

"За щастие имам много бляскави мигове, благодаря на Господ за което. През последните 20 години имах и върхове и спадове, и много сълзи, но и много щастливи моменти. Моят личен фаворит, най-любим момент е спечелването на европейската титла през 2012 година. Бях първата българка, която спечели спринта на 100 метра, мястото беше много специално - Хелзинки."

Лалова подчерта, че проблемът е, че ние много често губим вяра в себе си и поставяме под въпрос собствените си възможности.

"Раждаме се в пълния си потенциал и след това започваме от разни страхове и травми да се лимитираме, да се затваряме, да спираме да мечтаем, а не трябва. И това научих от спорта, защото съм срещала невероятни таланти, неописуеми таланти, които със сигурност е трябвало да станат олимпийски шампиони, но поради една или друга причина не са. Затова започнах да търся и да уча къде е разковничето и колко наистина е важно какво има в главата ми. И да ви кажа честно, по-важно е какво има в главата ни, отколкото какво има в краката ни", отбеляза спортистката.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01