Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да бъде предотвратено полицейското насилие?

Снимка: БТА

Обобщение от седмицата с коментар направи журналистът Борис Митов по темите за полицейския произвол, скандала с МВР и отражението му в отношенията в управлението, както и застрашена ли е стабилността на коалицията.

"Имаше агресия срещу полицаите без съмнение, то се видя и на живо. Но в никакъв случай тази агресия не оправдава сцените, които се разиграха по-късно и в едно заведение в сградата на Министерството на младежта и спорта, и по малките улици около Министерството на спорта. Видяхме, че там имаше групи от полицаи, които налагаха и ритаха паднали на земята хора независимо дали са заподозрени във вандалски прояви, или не. Законът за Министерството на вътрешните работи ясно казва, че правомощията на полицията стигат до там, докато обезвреди и задържи заподозрени в престъпление, независимо какво е то. Оттам нататък 5-6 човека да ритат паднал на земята сгърчен човек, това със сигурност не влиза в правомощията на полицаите", отбеляза той.

Митов заяви, че МВР много трудно признава, че има проблем с полицейското насилие те са принудени да го обявят, именно заради заснетите кадри. По въпроса за парламентарната комисия той каза, че тя едва ли би могла да направи нещо повече, отколкото да отнесе въпроса на политическо ниво. По думите му парламентът няма разследващи функции и може да покани на изслушване както пострадали от полицейско насилие, така и ръководни фактори от МВР. Временната анкетна комисия може само да събере данни, които после да представи на прокуратурата, която е единственият орган, който може да разследва полицейско насилие.

Митов посочи, че някои от полицаите са били без отличителни знаци. Той каза, че в България това е константен проблем, защото винаги, когато има масови безредици много служителите на реда не носят своите отличителни знаци. Освен това посочи, че въпросът за отговорността стои не само пред МВР, но и пред прокуратурата. Събитията от 2020 година показват, че макар да е имало кадри с полицейски произвол заснети от камерите на Министерски съвет, до момента няма внесен обвинителен акт. Това, по думите му, създава впечатление, че полицейското насилие не се наказва.


По темата се включи и специалистът по наказателно право адв. Лъчезар Босаков. По думите му в конкретния случай действията на полицаите видимо излизат от рамката на правомощията, които са посочени в Закона за МВР:

"Нанасянето на побой на лица, които лежат на земята и видимо не противодействат на органите, както и удари с палки върху посетителите на заведението бити без причина. Очевидно тези хора нямаха нищо общо с безредиците около стадиона."

Той отбеляза, че пострадалите лица могат да подадат сигнал срещу полицейските служители, които са им нанесли побой. Министър-председателят ясно заяви, че по тези сигнали ще бъдат извършвани щателни проверки, като виновните ще бъдат наказвани. Адв. Босаков посъветва пострадалите да си извадят съдебно-медицинско удостоверение за нанесените им телесни повреди и да заведат искови молби срещу МВР по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. Обезщетенията обикновено варират в размери от 1000 до 5000 лв. при лека телесна повреда и между 10 000 и 15 000 лв. при средни телесни повреди.  

Борис Митов заяви, че и МВР и прокуратурата трайно са показали през годините, че не желаят да се занимават с проблемите на собствените си институции.

"Аз се опасявам, че в момента се намираме в ситуация, в която цялото ни управление е върху една бананова кора. Независимо дали е имало сценарий за протестите на 16 ноември, или не", каза той. И допълни:

"От МВР в дните преди този протест съвсем официално са предупредили, че се готвят провокации, че ще се стигне до разрушаване на държавна, обществена и лична собственост, до престъпления дори. Беше препоръчано този мач да не се играе в София, но не беше препоръчано той да е закрит, тоест стадионът да бъде затворен за публика. И за това има едно много просто обяснение: В годините винаги, когато има опасност от ескалиране на напрежение между агитки, МВР е заставало на позицията, че по-добре е агитките да са на стадиона, тъй като там много по-лесно се контролира не само какво внасят те, а и какво правят. Защото в крайна сметка те са зад огради, има полицейски кордон на пистата и въобще средата е доста по-контролирана."

По думите му една от причините да се стигне до напрежение по улиците е породена от БФС и УЕФА, които са организирали мач против всички препоръки на МВР.  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13

Проекти за уязвими семейства могат да получат финансиране до 60 000 лева

Конкурс, насочен към инициативи за предотвратяване на раздялата между деца и техните близки и осигуряване на ранна подкрепа за семейства в уязвими ситуации е обявила фондация "Работилница за граждански инициативи". Подкрепени ще бъдат инициативи, които развиват уменията, знанията и увереността на родителите – чрез обучения, срещи, създаване..

публикувано на 28.07.25 в 09:40

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00