Хакатонът се провежда повече от 10 години в различни градове по света. С над 50 глобални събития, AEC Hackathon е водещата платформа за отворени иновации в градската среда. За това време общността на AEC Hackathon се е развила в световен мащаб, включвайки експерти, доброволци и партньори от няколко континента. Повече за всичко това разказаха Емил Христов и Калоян Карамитов – организатори на хакатона.
По думите им те са хора, които изследват градската среда и развитието на градовете и целта на събитието е да се създадат и приложат мерки, които биха подобрили изцяло качеството на живот.
"В GATE работим по събирането на още повече данни, които са свързани с градската среда, мобилноста или въздуха, или дори шума в града, за да може да разберем малко по-ясно какво се случва в нашия град. Къде стойностите са "ок" спрямо здравето на хората, къде не са "ок" и в един дългосрочен план да работим по създаването на модели, сценарии на развитие, които да бъдат по-благоприятни за самата градска среда. Идеята е да разработваме модели, които могат в дигитална среда да тестват определени сценарии, преди да се реализират във физическата среда. Самата физическа среда, изграждането на инфраструктурата е изключително скъп и времеемък процес и отнема доста време и ресурси. И не винаги виждаме това, което се случва във физическата среда като добър ефект", отбеляза Карамитов.
Той подчерта, че не случайно градовете вървят в посока дигитализация и създаване на цифрови двойници, за да може в дигитална среда да се сравнят различни сценарии. По думите му такъв модел се прави в столичния квартал "Лозенец", в който има инсталирани няколко десетки сензора, с които се проследяват преминаващите пешеходци, нивата на шум и качеството на атмосферния въздух. На едно от кръстовищата има сензори, които проследяват трафика, като идеята е да бъдат натрупани данни и в последствие да бъде разработен микро модел на това кръстовище, с идея за предложение за оптимизация на преминаването на потоците.
"Основната цел за постигането на всички тези цели е набирането на данни, намирането на пилотни проекти и намирането на пилотни територии, което е свързано със сериозно партньорство. Публичен сектор, академичен сектор, бизнес сектор, браншови организации и т. н. GATE стартира една много интересна инициатива, която е също иновативна за България, казва се Data Space. Това е една иновативна концепция за споделяне на данни без притежаването на данни. Широко приложима в Германия, тя се фокусира върху това да не си пазиш данните сам за себе си, да ги споделяш и в същото време да имаш полза от това споделяне, като ти се връща даден резултат", посочи Христов.
По думите им тъй като работят с технологии свързани с изследването на територията има все по-голяма нужда от развитие и насърчаване в тази посока, визирайки някои традиционни сектори, като строителството и архитектурата, които изостават спрямо други по-иновативни сектори. Създаването на една платформа, в която се интегрират различните видове експертиза по някакви общи казуси е целта на хакатона.
"От една страна да се повдигнат малко технологичните знания и умения на едните, пък другите да намерят приложимост на своята технологична експертиза към полета, които не са толкова традиционно свързани с тяхната ежедневна работа. И осигуряването на един уикенд, който е работен, но с идеята да се създаде все по-широка общност около това, че всъщност изграждането на физическата среда може да бъде подпомогнато от технологиите, които все повече и повече напредват", каза Карамитов.
"Фокусът и идеята на този хакатон, за разлика от другия е доста сериозна практичност. Тоест, насочен е върху реални проблеми, ежедневни проблеми от понеделник до петък, които всяка една индустрия преживява, или има като предизвикателства и се търсят решения, които възможно най-скоро могат да бъдат приложени. Той е насочен изцяло към професионалисти, но не изключва студенти", подчерта Христов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..
Свободното къмпингуване в България и Европа от години е тема сред любителите на почивка с кемпер, каравана или палатка. Особен интерес буди темата, след като през януари в Гърция приеха нови правила за свободно къмпингуване. От години то е законово ограничено в южната ни съседка, въпреки че много гърци, българи, румънци и хора от цяла..
Образование, медийна грамотност, четене - каква е връзката между тях разказва в ефира на “Радиокафе” Искра Джанабетска от “Книговище” . Първо обаче фокусът на разговора попадна върху днешната дата - 9 май. “Да не гледаме на Европа само като на комфорт. Аз изпитвам голямо удоволствие от това да разбираш и да разсъждаваш и смятам, че когато..
Това лято педстои шестото издание на Sofia Summer Fest. Ради Георгиев и Борко Чучков гостуваха в предаването “Добър вечер, София“ , за да разкажат за предстоящото шесто изданиe на Sofia Summer Fest, което започва на 4 юли 2025 година, с двудневен музикален маратон. То ще бъде открито отново от певеца Васил Найденов, а на втория ден от..
На 9 май отбелязваме Деня на Европа. На този ден преди 75 години е подписана Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, както и проправя пътя за просперитет, мир, демокрация и сътрудничество в Европа. През 2025 г. Денят на Европа се отбелязва в целия Европейски съюз с редица инициативи и събития. В България..
Илина Пенева и Мартина Новакова разказаха пред Радио София подробности да проекта “Метаморфози на работното облекло“, в който участва и Център "Кристо и Жан-Клод“ от Габрово. Европейският проект се осъществява в шест европейски града с голямо индустриално наследство. Градовете са Кемниц, които са европейска столица на културата за 2025..
75 години след подписването на Декларацията на Роберт Шуман, която полага основите на Европейския съюз, Европа продължава да изглежда като основния остров на свободата, на демокрацията и хуманизма, коментира пред Радио София д-р Катя Христова-Вълчева. Тя e “Жан Моне” лектор и главен асистент по Европейска политика в НБУ. "Европа е естественият..