Поредният концерт – спектакъл „Златните години на джаза“ е на 25 ноември вечерта - подробностите от организаторите и участници в него Марина Господинова - вокал и Димитър Карамфилов - контрабас. Кои са останалите, какво включва спектакъла и кой е българския текст, пратил автора му в концлагер - в звуковия файл:
"Точно месец преди Коледа, времето е вълнуващо - късметлии сме с четирите сезона. Дори и ако не обичате джаз, дали вали сняг - песните са там и се знаят. Всеки е чувал за Луи, Ела, Нат Кинг Коул, Франк Синатра, Били Холидей. Надявам се да пресъздадем задушевност. Всеки от музикантите е със свой почерк, доказан през годините. Артиста няма как да го ограничиш." (Марина)
"Няма да издаваме изненадите. Артистите имат своите последователи. Милен прави прекрасен тон докато Марина разказва, аз пускам повече шеги. Ще има бляскавост, но не знам точно какво. Всеки е екстравагантно-колоритен. Публиката също идва облечена тематично." (Митко)
"Мерилин заради невероятния си жест към Ела също е част от подбора ни. Остават приятелки за цял живот. При нас няма как да е имитация, придържаме се към познати изпълнения, но джазът е индивидуалност. Всеки допринася със своя облик на сцената. Провокацията винаги води до нещо хубаво и интересно. Чарли Паркър е казал - "джазът е като правенето на любов - понякога е добре, понякога - още по-добре. Няма нищо по-хубаво от присъствие на концерт на живо. Като обикаляме малките градове, виждаме благодарността в светналите очи на публиката от 500 до 1000 души. Аудиторията с потребност към изкуство става все по-голяма."
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Орион". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..
Макар през последните години училищата с природоматематически профил и езиково обучение да запазват челните позиции сред бъдещите осмокласници, тези за професионално обучение, стават все по-предпочитани. Това поясни пред БНР-Радио София Ваня Станчева , старши експерт по организация на средното образовани в Регионалното управление на..