Тази амбициозна цел е поставена от Европейското дружество по кардиология и от Европейския алианс за сърдечно-съдови заболявания, каза пред Радио София председателят на ДКБ доц. д-р Васил Трайков.
„Това ще изисква доста работа и сериозни усилия от страна на всички не само в България, но и в Европа, за да се постигне тази цел. Ние също приемаме тази цел, макар че много ще се радваме, ако постигнем дори 20% намаляване на преждевременната смъртност. Да, 30% е цифрата, която е заложена, ние ще се стремим към нея, но при тази ситуация, в която в България честотата на сърдечно-съдовите заболявания е толкова висока, всяко едно намаление би била голяма стъпка напред“, обясни доц. Трайков.
Той добави, че приоритетите в Националния план за сърдечно-съдово здраве са заложени и в Европейския план. Една от основните цели е да се осигури адекватна превенция.
„Да не допускаме българските граждани да стават сърдечно-съдови пациенти, а тези, които вече са изложени на риск, да бъдат третирани адекватно, така че да се намали този риск. За тези, които вече са се разболели трябва да направим всичко, за да намалим риска от усложнения или прогресия на заболяването“, каза председателят на Дружеството на кардиолозите в България.
Приоритет в Националния план е и осигуряването на ранна диагностика и съвременно лечение на заболелите, уточни доц. д-р Васил Трайков. Той добави, че ще се работи и върху дигитализацията, както и върху ранната рехабилитация на пациентите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..