Тази амбициозна цел е поставена от Европейското дружество по кардиология и от Европейския алианс за сърдечно-съдови заболявания, каза пред Радио София председателят на ДКБ доц. д-р Васил Трайков.
„Това ще изисква доста работа и сериозни усилия от страна на всички не само в България, но и в Европа, за да се постигне тази цел. Ние също приемаме тази цел, макар че много ще се радваме, ако постигнем дори 20% намаляване на преждевременната смъртност. Да, 30% е цифрата, която е заложена, ние ще се стремим към нея, но при тази ситуация, в която в България честотата на сърдечно-съдовите заболявания е толкова висока, всяко едно намаление би била голяма стъпка напред“, обясни доц. Трайков.
Той добави, че приоритетите в Националния план за сърдечно-съдово здраве са заложени и в Европейския план. Една от основните цели е да се осигури адекватна превенция.
„Да не допускаме българските граждани да стават сърдечно-съдови пациенти, а тези, които вече са изложени на риск, да бъдат третирани адекватно, така че да се намали този риск. За тези, които вече са се разболели трябва да направим всичко, за да намалим риска от усложнения или прогресия на заболяването“, каза председателят на Дружеството на кардиолозите в България.
Приоритет в Националния план е и осигуряването на ранна диагностика и съвременно лечение на заболелите, уточни доц. д-р Васил Трайков. Той добави, че ще се работи и върху дигитализацията, както и върху ранната рехабилитация на пациентите.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..
Сигурна съм, че всички са чували името на Найден Геров: възрожденец, писател, езиковед и фолклорист. Делото на неговия живот е „Речник на българския език“. А жената на неговия живот е Мария, също от сой. Потомка на рода Пулиеви и Евлоги и Христо Георгиеви, сродена с даскал Ботьо Петков, бащата на Христо Ботев. Т я също блести със собствена светлина..
Лора Младенова oт „Невидими животни” за благотворителния концерт-протест срещу насилието над животни , събиращ българските изпълнители на Благотворителен концерт-протест срещу насилието над животни събира българските изпълнители на 18 май от 18:00 часа в Концертната зала на Военния клуб в София с вход свободен: "Идеята дойде от певицата Тина, към..
Славея Сурчева ни кани на поредната „Нощ на музеите“ в НВИМ с атрактивна програма и вход свободен за външната и постоянната хронологична експозиция. В късните часове на деня посетителите ще имат възможността да разгледат една от най-богатите музейни колекции в страната и да съхранят този спомен със селфи в специално обособен за целта кът. Екипът..