Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Галин Георгиев - етнолог от Института по етнология и фолклористика при БАН:

Българските общности в Украйна и Молдова пазят традициите, посветени на Св. Андрей

Снимка: pravoslavie.bg

На 30 ноември православната църква почита Свети Андрей, наричан Първозвани, тъй като станал последовател и ученик на Иисус Христос преди всички други апостоли.

От всичко, което е известно за личността на Андрей Първозвани, църквата казва, че като апостол и мисионер е обиколил всички черноморски земи, покръствайки населението по днешното българско, румънско, украинско, руско и грузинско крайбрежие.

И днес се пази културната памет в нашите сънародници, каза пред Радио София етнологът от Института по етнология и фолклористика при БАН Галин Георгиев. Той е посветил 25 години от своята дейност за изследване на традициите, паметта и обичаите на българските общности в Украйна, Молдова, Бесарабия, Таврия, Приднестровието и селищата край Одеса.

„Дълго време – от времето на преселването преди около 200 години, те са забравили откъде точно са тръгнали, но най-съкровеното знание вътре в семейството го пазят“, каза Галин Георгиев.

Той обясни, че една от традициите, които пазят е Андреевден.

„Той, както и на други места по българските земи е свързан с вярвания, с предженитбени гадания на момите, с представата, че денят наедрява, някъде го наричат Едрей. До известна степен те са повлияни от сънародниците си. Има молдовска и румънска заемка в тази обредност у нашите българи в Украйна, Молдова и Бесарабия“, уточни етнологът.

По думите му за трапезата на днешния ден са характерни варивата.

„От Андреевден, свързано с вярванията, че денят наедрява, защото идва Коледа, идва новото слънце, нивите са посети със семената, така символично с набъбването на зърното в гърнето, се вярва, че семето по нивите ще изкласи и ще даде нов живот“, каза Галин Георгиев.

Какви още са традициите на днешния ден, можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Симеон Стоянов: Едно от големите предизвикателства пред "умните градове" е събирането на данни

Тази вечер (14 октовмри), от 18.30 часа, в зала "Джон Атанасов“ на София Тех Парк ще се проведе шестото издание на Tech Park Talks, този път на тема Smart Cities: The Future of Us – Where Technology Meets Humanity ("Умни градове: Нашето бъдеще – където технологиите срещат човечността“). Събитието се организира от София Тех Парк, в партньорство с..

публикувано на 14.10.25 в 16:43
Димитър Кенаров

Димитър Кенаров с нова поетична книга "Разораните градини на любовта"

Литературни пътешествия ни срещат и събират с Димитър Кенаров и неговата поетична книга “Разораните градини на любовта“. Той дълго мисли върху заглавието, консултира се и с приятели. “Градината е един много класически топус в поезията, изобщо в литературата и културата, ако тръгнем от райската градина насам. Всъщност реших, че..

публикувано на 14.10.25 в 16:03

Симулационна работилница за студенти за устойчиви и зелени модели на поведение

Работилница за студенти, на която да представят своите иновативни и най-вече устойчиви решения за града, а и света, в който живеем, се проведе днес в Стопанския факултет на Софийския университет. Събитието е част от проект на фондация "Каузи“ насочен именно към намаляването на въглеродния ни отпечатък, следването на екологични практики и активно..

публикувано на 14.10.25 в 15:47

Международният фестивал "Не сте сами" събира за срещи и дискусии артисти и културни дейци

Международният фестивал "Не сте сами" (You Are Not Alone) ще се проведе между 16 октомври и 16 ноември в РЦСИ "Топлоцентрала". Фестивалът празнува хореографията и меката съпротива, със селекция от танцови представления, срещи и дискусии между артисти и културни дейци, поканени за съвместно мислене, сънуване и въобразяване. “В нашата сфера има..

публикувано на 14.10.25 в 15:41

Създадоха сайт, който показва къде има контейнери за отпадъци в София

Кризата с боклука в столичните райони "Красно село” и "Люлин” стана двигател за създаването на интерактивна карта - сайт, който показва къде има контейнери за отпадъци. Идеята е на 31-годишния Красимир Коцев, който е основател на компания за киберсигурност. Целта му е да помогне на живеещите в двата столични района в изхвърлянето на отпадъците...

публикувано на 14.10.25 в 14:53
Ралица Мерджанова и Александър Чобанов

Вторият български мюзикъл "Тайната на музиката" разказва емоционална история от 90-те

“Музиката изразява това, което не може да бъде казано с думи и онова, което не може да остане недоизказано“ – Виктор Юго. Вълнуваща оригинална музика на живо и изключително силна емоционална история за българския преход от 90-те години на ХХ век се вплитат в предстоящия български мюзикъл "Тайната на музиката" , с премиера на 18..

публикувано на 14.10.25 в 14:24

Aрестуваха перничанин за побой над майка си

27- годишен перничанин, който на 23 септември нападна и би без причина възрастен мъж, е отново в ареста. Вчера той е нанесъл побой на собствената си майка, причинявайки ѝ телесна повреда в условията на домашно насилие. След подаден сигнал на тел. 112 познатият на полицията мъж бил задържан за до 24 часа с полицейска мярка. Младежът е..

публикувано на 14.10.25 в 12:57