Започнаха снимките на новия български сериал "Тревожност", продуциран от Мирамар филм и Българската национална телевизия, с режисьор Илиян Джевелеков.
„Тревожност“ е и първият телевизионен сериал, който печели финансиране от Националния филмов център, съобщават продуцентите.
На 1 декември предстои среща с актьорите и снимачния екип, по този повод гост в „Радиокафе“ бе Радослава Топалова, която е част от сценарния екип.
"С продуцентите Илиян Джевелеков и Матей Константинов се запознах през 2017 година, докато подготвяха премиерата на пълнометражния филм „Вездесъщият“ и аз влязох като част от екипа. Казах си, че много бих искала отново да работя с тези хора, защото видях какви професионалисти са, видях как работят и техните проекти бяха интересни за мен“, сподели тя.
„След време те вече имаха идея за такъв сериал и ми предложиха да се включа в екипа, но не директно, а трябваше да мина през каст, за да се види дали можем наистина да се сработим и напаснем, и така се сформира сценарния екип – Матей Константинов, Илиян Джевелеков, Емил Христов и аз“, разказва още Топалова.
Разпределят си работата по филма и всичко обсъждат заедно – персонажите, развитието на действието, отделните сюжетни линии.
Действието във филма се развива в Център за психологична помощ и психотерапия.
„Нашите двама консултанти са едни от най-добрите в България – Иван Игов и Огнян Димов, които много ни помогнаха. Актьорът Пенко Господинов се превъплъщава в ролята на д-р Манов, създател на Центъра, психоаналитик и психотерапевт със сериозна международна кариера. Ани Пападопулу влиза в ролята на неговата съпруга - д-р Ясенова, която е психолог и специалист по детско-юношески консултации и терапии. Сериалът проследява както техните лични взаимоотношения, така и историите на хората, които ги посещават".
В 12-те епизода на сериала зрителят ще могат да проследят техните лични проблеми, спадове, успехи, различни периоди на трансформации.
Продуцентът Матей Константинов споделя, че след като е започнал да работи с материала за този филм е променил за себе си познатото схващане, че мъжете у нас не ходят на психотерапевти.
Радослава Топалова разкри, че екипът не си е поставял за цел да променя обществените нагласи по тези въпроси.
„Но някак естествено се получи, защото голяма част от казусите, които се разглеждат и в двата кабинета (д-р Манов и д-р Ясенова), са случаи от практиката на консултантите Иван Игов и Огнян Димов, освен това и много истории на различни мъже, които търсят специализирана помощ за своите проблеми. Темите които засягаме са такива, че хем да не вкарват в безумно клише, хем всеки да може да открие нещо за себе си“, уточни още тя.
Сцените се заснемат на различни места, а кабинетите са в красива къща със сериозна културна стойност. Продуцентът Георги Димитров и част от екипа на Мирамар са допринесли тя да изглежда автентично и впечатляващо, както и да се създаде атмосфера, отговаряща на характерите на отделните персонажи, сподели още Радослава Топалова. В сериала участват и деца-актьори. През разказаните истории са пречупени много от съвременните проблеми в обществото.
Още подробности, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...