Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият български сериал "Тревожност" разглежда актуални проблеми през различни истории

Пред Радио София - Радослава Топалова от сценарния екип

Радослава Топалова
Снимка: Радио София

 

Започнаха снимките на новия български сериал "Тревожност"продуциран от Мирамар филм и Българската национална телевизия, с режисьор Илиян Джевелеков.

„Тревожност“ е и първият телевизионен сериал, който печели финансиране от Националния филмов център, съобщават продуцентите.

На 1 декември предстои среща с актьорите и снимачния екип, по този повод гост в „Радиокафе“ бе Радослава Топалова, която е част от сценарния екип.

"С продуцентите Илиян Джевелеков и Матей Константинов се запознах през 2017 година, докато подготвяха премиерата на пълнометражния филм „Вездесъщият“ и аз влязох като част от екипа. Казах си, че много бих искала отново да работя с тези хора, защото видях какви професионалисти са, видях как работят и техните проекти бяха интересни за мен“, сподели тя.

„След време те вече имаха идея за такъв сериал и ми предложиха да се включа в екипа, но не директно, а трябваше да мина през каст, за да се види дали можем наистина да се сработим и напаснем, и така се сформира сценарния екип – Матей Константинов, Илиян Джевелеков, Емил Христов и аз“, разказва още Топалова.

Разпределят си работата по филма и всичко обсъждат заедно – персонажите, развитието на действието, отделните сюжетни линии.

Действието във филма се развива в Център за психологична помощ и психотерапия.

„Нашите двама консултанти са едни от най-добрите в България – Иван Игов и Огнян Димов, които много ни помогнаха. Актьорът Пенко Господинов се превъплъщава в ролята на д-р Манов, създател на Центъра, психоаналитик и психотерапевт със сериозна международна кариера. Ани Пападопулу влиза в ролята на неговата съпруга - д-р Ясенова, която е психолог и специалист по детско-юношески консултации и терапии. Сериалът проследява както техните лични взаимоотношения, така и историите на хората, които ги посещават".

В 12-те епизода на сериала зрителят ще могат да проследят техните лични проблеми, спадове, успехи, различни периоди на трансформации.

Продуцентът Матей Константинов споделя, че след като е започнал да работи с материала за този филм е променил за себе си познатото схващане, че мъжете у нас не ходят на психотерапевти.

Радослава Топалова разкри, че екипът не си е поставял за цел да променя обществените нагласи по тези въпроси.

„Но някак естествено се получи, защото голяма част от казусите, които се разглеждат и в двата кабинета (д-р Манов и д-р Ясенова), са случаи от практиката на консултантите Иван Игов и Огнян Димов, освен това и много истории на различни мъже, които търсят специализирана помощ за своите проблеми. Темите които засягаме са такива, че хем да не вкарват в безумно клише, хем всеки да може да открие нещо за себе си“, уточни още тя.

Сцените се заснемат на различни места, а кабинетите са в красива къща със сериозна културна стойност. Продуцентът Георги Димитров и част от екипа на Мирамар са допринесли тя да изглежда автентично и впечатляващо, както и да се създаде атмосфера, отговаряща на характерите на отделните персонажи, сподели още Радослава Топалова. В сериала участват и деца-актьори. През разказаните истории са пречупени много от съвременните проблеми в обществото.

Още подробности, чуйте в разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Габриел Тачев

Софийски разкази: Какво не знаем за ж.к. „Люлин"

Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..

публикувано на 24.05.25 в 16:00
С Лилия ИлиЕва

Адресите на любовта – 33-ма звездни мъже с Лилия ИлиЕва

Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..

публикувано на 24.05.25 в 14:00
С Мартин и Чавдар Кодинови

За езика – аналогово и дигитално

Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..

публикувано на 24.05.25 в 09:54

"Форум", 23.05.25: Тръмп блокира възможността чуждестранни студенти да учат в "Харвард". Какво следва?

Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: -   ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата -   Тръмп блокира възможността..

публикувано на 23.05.25 в 19:05
Столична библиотека

Столичната библиотека отбелязва 24 май с празнична програма

Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..

публикувано на 23.05.25 в 18:01

Третото издание на "Нова българска типография" демонстрира постиженията на българските дизайнери

Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..

публикувано на 23.05.25 в 17:06

Най-добре платената индустрия в България остава IT сектора, други отрасли с остра нужда от кадри

Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..

публикувано на 23.05.25 в 16:48