Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За плюсовете и минусите на нискоемисионната зона

Снимка: БГНЕС

Нискоемисионната зона за автомобили в София вече е в сила и тя ще е валидна до 29 февруари 2024 година. Зоната се въвежда в т.нар. малък ринг, който обхваща бул. "Васил Левски", бул. "Патриарх Евтимий", бул. "Ген. Скобелев", ул. "Опълченска" и бул. "Сливница". Като "бутафорна и вредна" определи мярката общинският съветник от "Възраждане" Деян Николов. Той приема, че има решение на Столичния общински съвет за намаляване на вредните емисии в центъра на града, но смята, че не това е начинът.

"В момента, в който заработи Столичният общински съвет ще вкараме предложение да отпадне наредбата поне във вида, в който се намира. Да, има решение на съда, според което решение трябва да се вземат мерки и общината е отговорна да направи така, че фините прахови частици да са в норма, но това не означава, че точно по този начин трябва да се забранява на старите автомобили да влизат в центъра на София. Това, на практика е бутафорна мярка", каза Николов.

Нискоемисионната зона в центъра беше приета от предишния общински съвет в края на миналата година в изпълнение на решение на Софийския градски съд. Тогава съдът постанови, че Столичната община трябва да предприеме мерки за въвеждането на нискоемисионни зони, като част от мерките за подобряване на качеството на въздуха, особено през зимните месеци. Достъпът в НЕЗ на града вече е ограничен за всички автомобили от I екогрупа. Това са бензиновите с датата на първа регистрация преди 1 януари 1996 г. и дизеловите с регистрация преди 1 януари 2002 г. Ограничението не важи за автомобили на граждани с адресна регистрация в малкия ринг и за хората с увреждания. По темата коментар направи и Стефан Димитров от AirBg.

"Може да има несъвършенства, но посоката е вярна. Има нов общински съвет, който ще се сработи и в един момент ще продължи в същия този дух. Защото принципът се разбира от всички. Човешкият живот и човешкото здраве са най-отгоре. Те са над личното удобство, над личния каприз, те са на върха на ценностите на съвременната западна цивилизация, към която ние принадлежим", каза той.

Освен това посочи, че е важно как се движим с личния си автомобил и даде за пример кмета на Любляна, който е въвел ограничения за влизане с автомобили в центъра на града. Отначало хората са протестирали, но после са осъзнали, че мерките са за по-добро.

"В един голям град ако няма правила, той започва да прилича на гето. Нащият град достатъчно прилича на гето и е крайно време да си подредим къщата", отбеляза Димитров. И каза:

"Ние сме в състояние след избори. Ние сме в първите три месеца на управлението на кмета и Общинския съвет и сега е времето за реформи. Освен това нека да не забравяме, че тази мярка е приета от стария Общински съвет, доминирана от други политически сили и тя ще бъде въведена първо, като напомняне и второ, чак догодина ще бъде разширен кръга."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 28.11.24: Седмият неуспешен опит за избор на председател на НС разтърси коалицията ПП-ДБ

Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..

публикувано на 28.11.24 в 19:05

Незаконно сметище тормози жителите на гр. Елин Пелин

Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..

публикувано на 28.11.24 в 17:55

Младежи ще се борят с фалшивите новини в новаторския проект MediaWise

Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Продуцентът Дилян Калчев и режисьорът Даниел Ненов

"Чистота или смърт" - историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност

Документалният филм  "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях.  На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..

публикувано на 28.11.24 в 16:55

Защо Младежкият конкурс за нова песен е нужен на младите музиканти и публиката?

Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите .  Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..

публикувано на 28.11.24 в 16:07
Албена Ненкова с книгата(-те) в ръце

900 страници за подаръците е "книгата на живота" на Габриела де Лука

Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ  може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..

публикувано на 28.11.24 в 14:54

Евгения Кринчева-Jenyka представи нови песни, записва без умора

В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..

публикувано на 28.11.24 в 13:36