По думите на писателя Захари Карабашлиев една от функциите на изкуствения интелект е, че той е инструмент. Когато той предлага варианти, тогава можем да говорим за него като за съавтор, а когато ние му задаваме тема и той ни дава готово решение, тогава вече се превръща в автор. Музикалният продуцент Саня Армутлиева коментира позицията на музикалния бранш в страната:
"Ние искаме да участваме в този процес на база на всички онези правила, които са се наложили в обществените отношения. Най-големият проблем за креативните индустрии е това, с което се храни изкуствения интелект. И това, че ние сме всъщност неговата закуска, обяд и вечеря. Това създава за всички нас един юридически, но и търговски проблем, тъй като всичко онова, което ние създаваме е обект на авторски права. Те са изключителни по своята природа и ние бихме искали онзи, който се храни с тях да се съобразява с изключителната природа и волята на авторите."
Тази седмица Европейската комисия е пред дискусия за законодателни мерки. През ноември 2023 година беше приета декларация, която обвързва развитите страни в една обща цел - да превърне изкуствения интелект ориентиран към човека, надежден и отговорен, който е безопасен и подкрепя доброто на всички, чрез съществуващи международни форуми, за да насърчи сътрудничество за справяне с широкия набор от рискове, породени именно от изкуствения интелект. По този начин се цели първо да се въведе сигурност на изследванията свързани с AI и второ - да се създадат едни международни политики в регулацията.
Относно авторството проф. д-р Мариана Лазарова каза, че и към момента съществува адекватна правна регулация. Автор може да бъде само физическо лице, което с личен творчески труд е създало произведението. Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании сподели, че AI е създаден в самата си същност да имитира начина, по който работи човешкия интелект. И допълни:
"Изкуственият интелект е новото ядрено оръжие. Който регулира, който държи тази технология ще владее света." Освен това той каза, че това, което се случва с творческите индустрии е страничен ефект.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..