Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Ихтиман Калоян Илиев пред Радио София:

Предстои изграждането на нова пречиствателна станция в община Ихтиман

Калоян Илиев
Снимка: Георги Петровски

Кметът на Ихтиман Калоян Илиев ще управлява общината за четвърти път, след като на последните местни избори отново спечели одобрението на съгражданите си.

За първи път община Ихтиман се управлява от един и същи кмет толкова много време, което говори, че сме свършили не малко работа, коментира Илиев пред Радио София. По думите му, близостта до столицата има и плюсове, и минуси.

„По-голямата част от хората в Ихтиман пътуват до София, най-вече заради по-високите заплати. Имали сме няколко запитвания от сериозни компании, които да дойдат на територията на община Ихтиман. Единият минус в това отношение е, че те като дойдат и питат каква е безработицата в общината. 2011 г., когато встъпих в управлението на община Ихтиман, официалната безработица беше малко над 33%, тази година е под 3% и това спира доста голяма част от инвеститорите“, каза Калоян Илиев.

По думите му, спрялата фабрика за автомобилна тапицерия отново планира да отвори врати. Очакванията са до май 2024 г. да бъдат разкрити 750 работни места, но собственикът се опасява, че няма да може да намери персонал. Илиев признава, че дори общинската администрация се затруднява да запълни свободните бройки с квалифицирани кадри.

„Това е в социалната сфера и в общинската болница в Ихтиман, която има остра нужда от кадри. Младите хора трябва да проявят малко разбиране и да запишат висше образование с такива специалности, с които могат да се реализират“, обясни кметът на общината.

Калоян Илиев уточни, че общопрактикуващите лекари са с около 6 по-малко, отколкото са необходими за населението в Ихтиман.

По отношение на общинските терени, той добави, че се обмисля идеята да бъдат отдадени такива на частни инвеститори.

„Евентуално ще искаме и от Областна администрация малко помощ, за да ни дадат бивши държавни терени, които не се стопанисват, защото ние, в Ихтиман, нямаме големи площи, в които да се настани някой сериозен инвеститор“, каза Калоян Илиев.

Друг основен проблем, с който общината трябва да се справи е водният цикъл на града.

„Водният цикъл го бутаме от 2014 г. Имаме готов проект, който беше финансиран от МОСВ. Програмата се спря и не можахме да го реализираме. Сега вече през ВиК холдинга и ВиК асоциациите ще се реализира“, коментира кметът.

Той уточни, че за община Ихтиман са заложени 48 млн. лева за изграждане на нова пречиствателна станция. Предвиден е и нов колектор за града. В три от кварталите ще бъде прокарана нова канализация и нов водопровод. Калоян Илиев изрази надежда най-късно до началото на лятото да бъде избран изпълнител.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03