Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"12 писма до дванайсетокласниците": за времето, когато технологиите липсваха

Снимка: Радио София

Книгата "12 писма до дванайсетокласниците" е проект роден по време на пандемията. 36 писма долитат от времето, когато все още нямаше смартфони, чатове и социални мрежи, но са обърнати към бъдещето. Всяко от тях е скъпоценно послание до младите хора на прага на Големия живот. В сборника са включени текстове на: Георги Господинов, Кирил Златков, Снежина Петрова и др. Подробности разказаха съставителят Емилия Славова и актрисата Снежина Петрова.

По думите на Славова книгата е четиво, което може да бъде четено както от дванадесетокласници, така и от техните родители и учители, както и от хора без деца.

"Книгата е за начина, по който нашето поколение се справи, или не се справи с травмата наречена училище и която трябва да приключим на абитуриентския си бал и да се отворим за нещо ново", отбеляза Петрова.  

"Притеснително е това, че младите хора учат сложни дефиниции и формули, но не могат да се ориентират в прост текст. В този смисъл аз не знам и какво от писмата би стигнало до тях, но ако трябва да сме по-оптимистични аз се надявам, че тези писма ги учат на нещо малко по-различно и то е емоционална интелигентност, емпатия, грижа към другите. Това беше нашето послание - виждаме ви, чуваме ви, мислим за вас. Ролята на учителите в момента, които се надявам ние също да вдъхновим с тези писма е да намерят път към младежите и да направят образователния процес по-ангажиращ, по-обърнат към самите младежи и техните интереси. И някак да им дадат смисъл защо е нужно да се учи", посочи Славова.


Петрова отбеляза, че в образователната система основно липсва празникът и времето, в което децата не са в конкурентна ситуация.

"Това, което можем да обърнем отведнъж за да променим нещата е да поставим детето, младите хора в центъра на образователния процес, а не обема знания, който те трябва да покрият, да издекламират и да напишат на тест", каза Славова. Тя добави, че най-елитните университети не се страхуват да се обърнат към поп културата и да се свържат със своите студенти през нея, докато ние изоставаме в това отношение.

По думите на актрисата Снежина Петрова, тъй като тя преподава на първокурсници в НБУ се опитва да им покаже, че има причина да бъдат на сцената. Авторите в сборника са избирани по критерии не само да са добри в професията си, но и да имат активна гражданска позиция. Петрова отбеляза, че е много важно хората да продължат и да доразвият в себе си младите хора и умението да правят нещо безвъзмездно, защото цялото образование ни обучава как да станем успешни.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Защо в ПГ „Велизар Пеев“ в Своге обучават ученици и от Столичната община?

Професионалната гимназия „Велизар Пеев“ в Своге е най-голямата в Софийска област. Това е иновативно училище с най-съвременното оборудване за различните професионални направления, в които обучава ученици дори от столицата. "Привличаме млади хора с материалната база, която имаме в момента, и - разбира се – с базата, която доразвиваме, с Центъра за..

публикувано на 04.10.24 в 17:45

В София може да се направи най-смислената инвестиция в имот

Макар в България да са нужни 199 месечни заплати за закупуване на дом с размер от 100 кв. м., ние сме с най-голям брой жилища на 1000 души от населението сред страните в Европейския съюз. Този парадокс специалистите от сферата на имотите обясняват с народопсихологията ни – българите не обичат да живеят под наем и предпочитат да има..

публикувано на 04.10.24 в 16:49
Елина Дашина

Елина Дашина записа много различен вариант на песента си "Идваш в съня ми"

В предаването “Добър вечер, София“ певицата Елина Дашина представи новата си песен "Don`t Let It Go" . “Музиката създадохме заедно с Павлин Бъчваров – един от емблематичните пианисти на група PIF,  който е мой състудент. С него направихме един различен от първоначалния аранжимент, който беше предимно в джаз стилистика. Влязохме в студио..

публикувано на 04.10.24 в 16:35
За диагностика на рак на гърдата се използват и нови методи, извън страндартните - мамография, ултразвукова диагностика и магнитно-резонансна томография.

Изчерпаха се часовете за безплатна ехомамография за рак на гърдата в ИСУЛ

По-малко от 48 часа след като бяха обявени часове за безплатна ехомамография за рак на гърдата в Клиниката по образна диагностика на УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ“ в София се изчерпаха, съобщиха от пресцентъра на лечебното заведение. В рамките на инициативата бяха предвидени 150 безплатни преглед а.  С направление от личния лекар , ехомамографията..

публикувано на 04.10.24 в 16:25
Кинокритикът с последната си книга

„Между два кадъра“ - истории от света на родната кинематография

„Между два кадъра“ е първа част от поредица книги, в която съвременни творци на българското кино разказват за своя път към филмите, които гледаме. Някои от тях са любими на публиката, други - по-малко познати, но всички те създават настоящия образ на киното в България . Разговорите с тях разкриват разноликия, чаровен, конфликтен, но и все пак любим..

публикувано на 04.10.24 в 15:28
Доналд Тръмп-младши (вляво) говори с водещия на Fox News след вицепрезидентския дебат между Тим Уолц и Джей Ди Ванс

За Тръмп ваденето на нови детайли по делото за Капитолия е намеса в изборите

Тази седмица бяха оповестени пред обществото детайли от делото срещу Доналд Тръмп и действията му около 6 януари 2021 г. и щурма на сградата  на  Капитолия.  През лятото Върховният съд реши, че дава имунитет на президенти що се отнася до действията им в ролята им на президент.  Новата информация показва посоката на обвинението, след..

публикувано на 04.10.24 в 15:20

Община Перник търси под наем специализирани автомобили за зимно поддържане

Община Перник търси под наем специализирани автомобили за зимно поддържане. Обявена е обществена поръчка по две обособени позиции с обща прогнозна стойност 550 000 лв. Специализираната техника, необходима на общината за зимно поддържане на пътната мрежа, включва пет снегопочистващи машини и челен товарач, като изпълнителят е длъжен да осигури и..

публикувано на 04.10.24 в 15:06