Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 12 декември, на форум в "София тех парк"

Отчитат и показват напредъка в дигитализацията на българското образование

В България има и такива класни стаи
Снимка: БГНЕС

През 5 последните години е направен огромен скок в дигитализацията на българското образование, отчитат от МОН. Има голям напредък в предоставянето на достъп до образователната система на всички ученици, учители и родители до национални платформи.

Най-голямата от тях е „Дигитална раница“, където има различни ресурси по всички предмети, за всички класове.

Това изтъкна в разговор пред БНР-Радио София Наталия Митева, зам.-министър на образованието:

"Дигиталната раница е в устройствата, в раниците на всяко българско дете. Обхваща всички училища в цялата страна. Има електронни версии на учебници, но и 30 000 електронни актива, които могат да са в помощ на учебния процес. "Раницата" непрекъснато се обогатява, за да може да направи ученето преживяване - много по-мотивирано и интерактивно."

  Министерството на образованието и науката (МОН) организира форума "Образование за утрешния ден" на 12 декември в "София тех парк". Събитието ще бъде открито в 10:00 ч. от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и ще продължи през целия ден.

Митева допълни, че на утрешния форум ще бъдат показани достъпните  дигитални инструменти, кое как се прави, колко лесно учителите създават дигитални уроци.

Инвестиции в обучението на учители се правят през проекта „Образование за утрешния ден“, съфинансиран от Европейския съюз. Досега са обучени над 26 000 образователни специалисти на ключови дигитални умения. Интерес са проявили над 7 хиляди клубове по интереси.

В следващата оперативна програма е заложен друг мащабен проект в сферата на образованието, допълни Митева.

Тя припомни, че в страната има над 500 иновативни училища. Най-ефективни, според зам.-министъра, са иновациите, свързани с интегриране на съдържание от различни предмети във връзка с разработването на голяма тема, които показват и пряката връзка на разглежданите въпроси и специалности с живота.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03