Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концертът "Present Past" поглежда към българския фолклор по съвременен начин

Концертът, който ще се проведе на 14 декември от 20:00 часа в Концертна зала на Национална музикална академия, е премиера на две музикални произведения, плод на едноименния проект "Present Past".

SONGS OF THE PRIMITIVE I е първото от двете произведения. Композитор е Петър Керкелов (България). Участват: Виктория Витренко (сопрано) и Академичен народен хор към НМА с ръководител Ваня Монева.

EQUI-VOCATIONS е второто произведение. Негов композитор е Чико Мело (Бразилия/Германия). Участват: Виктория Витренко (сопрано и пиано), Академичен народен хор към НМА с диригент Ваня Монева, Гергана Димитрова (народна певица), Алескандра Страшимирова (акордеон), Божидар Христов (гъдулка) и Изабел Сокол-Оксман (гъдулка).

"През юни месец се срещнахме всички и имахме една дискусия на тема "Какво означава музикално наследство" и как то влияе на всеки от нас като музикант и как се отразява на нас като изпълнители и творци в рамките на, така наречената, съвременна класическа музика", разказва за проекта Present Past Виктория Витренко.

Така се ражда идеята за създаването на две нови произведения на двама композитори – различни в своя произход, социализация, поколение, образование и музикални интереси, които да дадат различен живот на теренните записи от Музикалнофолклорния архив към Института за изследване на изкуствата в БАН, чрез своите творчески търсения.

От една страна е Петър Керкелов и неговия двупосочен артистичен поглед като композитор с интереси в съвременните музикални форми и използването на нови технологии, и етномузиколог. От друга страна e Чико Мело, който намира своя път в областта на българската музика, посредством различни консултации, но в същото време добавя опита си от работата с друга фолклорна музика и от културното наследство на родната си Бразилия.

"Аз се сблъсках със записи на традиционна музика, които Ви гарантирам, че нито Вие, нито аз, нито голяма част от българското общество познава. И аз разбрах, че не познавам своята собствена музика. Просто, защото това, което ни се представя по медии, по радио, в концертния живот като фолклорна музика е всъщност композиторска музика на фолклорна основа. Това са две различни неща. И аз се сблъсках с едни нов звуков свят", разказва за сблъсъка си с музикално-фолклорния архив с теренни записи към Института за изследване на изкуствата композиторът Петър Керкелов.

Посоката на концерта се обединява от намерението на Петър Керкелов за създаване на собствена "фолклорна" музика, основана на едновременната му връзка и откъсване от българската традиционна музика към мултикултурния подход на Чико Мело, чийто външен поглед ще има за цел да поднесе музика, която обединява целия свят. Ядрото на този проект е Виктория Витренко, която ще бъде изправена пред голямо гласово техническо предизвикателство. Тя ще пее както по класически начин, така и с фолклорни мотиви, а ще стигне дори и до поп звучене.

Съвместното изпълнение ще бъде крайна точка на този дълъг и сложен процес, който започва от чистото желание за експериментиране и общуване посредством музиката.

Повече за концерът-проект Present Past чуйте в звуковия файл.






По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50