SONGS OF THE PRIMITIVE I е първото от двете произведения. Композитор е Петър Керкелов (България). Участват: Виктория Витренко (сопрано) и Академичен народен хор към НМА с ръководител Ваня Монева.
EQUI-VOCATIONS е второто произведение. Негов композитор е Чико Мело (Бразилия/Германия). Участват: Виктория Витренко (сопрано и пиано), Академичен народен хор към НМА с диригент Ваня Монева, Гергана Димитрова (народна певица), Алескандра Страшимирова (акордеон), Божидар Христов (гъдулка) и Изабел Сокол-Оксман (гъдулка).
"През юни месец се срещнахме всички и имахме една дискусия на тема "Какво означава музикално наследство" и как то влияе на всеки от нас като музикант и как се отразява на нас като изпълнители и творци в рамките на, така наречената, съвременна класическа музика", разказва за проекта Present Past Виктория Витренко.
Така се ражда идеята за създаването на две нови произведения на двама композитори – различни в своя произход, социализация, поколение, образование и музикални интереси, които да дадат различен живот на теренните записи от Музикалнофолклорния архив към Института за изследване на изкуствата в БАН, чрез своите творчески търсения.
От една страна е Петър Керкелов и неговия двупосочен артистичен поглед като композитор с интереси в съвременните музикални форми и използването на нови технологии, и етномузиколог. От друга страна e Чико Мело, който намира своя път в областта на българската музика, посредством различни консултации, но в същото време добавя опита си от работата с друга фолклорна музика и от културното наследство на родната си Бразилия.
"Аз се сблъсках със записи на традиционна музика, които Ви гарантирам, че нито Вие, нито аз, нито голяма част от българското общество познава. И аз разбрах, че не познавам своята собствена музика. Просто, защото това, което ни се представя по медии, по радио, в концертния живот като фолклорна музика е всъщност композиторска музика на фолклорна основа. Това са две различни неща. И аз се сблъсках с едни нов звуков свят", разказва за сблъсъка си с музикално-фолклорния архив с теренни записи към Института за изследване на изкуствата композиторът Петър Керкелов.
Посоката на концерта се обединява от намерението на Петър Керкелов за създаване на собствена "фолклорна" музика, основана на едновременната му връзка и откъсване от българската традиционна музика към мултикултурния подход на Чико Мело, чийто външен поглед ще има за цел да поднесе музика, която обединява целия свят. Ядрото на този проект е Виктория Витренко, която ще бъде изправена пред голямо гласово техническо предизвикателство. Тя ще пее както по класически начин, така и с фолклорни мотиви, а ще стигне дори и до поп звучене.
Съвместното изпълнение ще бъде крайна точка на този дълъг и сложен процес, който започва от чистото желание за експериментиране и общуване посредством музиката.
Повече за концерът-проект Present Past чуйте в звуковия файл.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..