Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студенти от Стопанския факултет на СУ спечелиха първо място в конкурса European Ethics Bowl

Снимка: Стопански факултет на СУ "Св. Климент Охридски"

Български студенти от СУ „Св. Климент Охридски“ са победителите в престижния международен конкурс за бизнес етика European Ethics Bowl под егидата на Европейската инвестиционна банка. Това е отборът на Стопанския факултет, с ментор доц. д-р Ия Петкова.

В надпреварата участваха студенти от водещи университети във Франция, Германия, Словения, Чехия, Унгария, Естония, Люксембург, Португалия, Сърбия и България. Отборът победител от България е в състав: Мария Христова и Емилиян Андреев, второкурсници в бакалавърската програма „Счетоводство, финанси и дигитални приложения“, както и Зиад Хюсеини, студент в магистърската програма „Международен финансов мениджмънт“.


Пред Радио София Иван Ангелов - зам.-декан на Стопанския факултет с ресор MBA програми и бизнес обучения и член на журито на Европейската купа за етика обясни, че факултетът участва в състезанието за втора поредна година.

„Основният акцент тази година падна върху етиката в областта на спорта и спортните състезания. Състезанието беше изключително драматично, много оспорвано, участниците бяха много добре подготвени. Не бива да пропускаме и участието на отбора на самата Европейската инвестиционна банка – отборът от Люксембург, който беше съставен от представители на различни университети, участвали в лятната школа, организирана от ЕИБ“, каза Иван Ангелов.

По думите му, българските студенти са спечелили оспорваното състезание, благодарение на колективния дух и отборната игра.

„Нашият отбор показа, че умее да работи в екип, умее да изгради една обща теза и заедно, всеки един от представителите ни в отбора успя достойно да защити всяка една част от тази теза“, уточни зам.-деканът на Стопанския факултет в Софийския университет.

Емилиян Андреев е един от участниците в българския отбор. Казва, че изправяйки се срещу останалите студенти, дори за миг не са се съмнявали в собствените си способности.

„Знаем часовете, които сме положили, не само в изучаване на темите, които бяха предоставени и изграждането на уменията, но както и общите знания, които са нужни в университета, тъй като в самите дебати се налагаше да знаем много от нещата като икономическа теория. Ние получихме възможността да дебатираме с отбора на Европейската инвестиционна банка. Личеше си, че тези отбори също отиват там, с цел да представят своите умения, подготовка и да не си отидат с празни ръце“, каза Емилиян Андреев.

Той също изтъкна, че екипната работа в българския отбор им донесла престижното първо място.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Стопански факултет СУ „Св. Климент Охридски“

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50