Все още не е ясно кога държавата ще заложи средства за изграждане на Протонен център за лечение на пациенти с онкологични заболявания. За него у нас се говори от 4 години. Въпреки обещанията на политиците, досега нищо не е предприето.
През тази година проектът за такъв център беше изваден от Националния плана за възстановяване и развитие и беше обещано да се осигури национално финансиране, съобщи пред БНР-Радио София проф. д-р Елица Енчева - началник клиника по лъчелечение във варненската УМБАЛ "Св. Марина", част от Инициативния комитет за изграждане на Протонен център за лечение на онкологични заболявания.
Тя обясни, че лъчелечението чрез протонната терапия има редица преимущества, сред които е значителното намаляване облъчването на здрави тъкани и оттам – нежеланите странични ефекти.
Този метод е особено препоръчителен за деца с онкохематологични заболявания.
За 2024 г. в бюджета са предвидени средства само за планиране на Центъра, но е добре, че се започва с първата стъпка.
Такава инвестиция има дългосрочен ефект и добра възвръщаемост, допълни проф. Енчева. От тази терапия годишно биха се възползвали около 600 пациенти, които сега се принуждават да търсят лечение зад граница.
Засега на Балканите няма такъв център и болните се насочват в по-далечни европейски страни.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..