Тя сподели, че да се направи ново издание на “Малкият принц“ през 2023 година се оказва предизвикателство, заради многобройните издания на българския пазар. Книгата е четена от всички, налична е в домашната библиотека.
“Идеята ми беше да направя едно по-луксозно издание, тъй като такова липсва на българския книжен пазар. Книгата е с твърди корици и с по-изчистен вид, но читателят ще забележи, че има позлатени корици. Използвали сме оригиналните илюстрации – за мен това е абсолютно задължително, тъй като те са дело на Сент Екзюпери, част от тях са черно-бели, също и цветни, както той ги е направил“, подчерта Николета Руева.
Тъй като авторските права върху изданието за България са паднали преди няколко години, днес можем да видим много издания на известната книга на Екзюпери, с различни преводи на български език.
“Но ние избрахме да използваме първия превод, който е правен на български от Константин Константинов – великолепен писател и преводач, който прави този превод през 1962 година и той остава иконичен за българския език. Към него той е написал предговор, в който писателят разказва за живота на Сент Екзюпери, тъй като през тези години той е бил напълно непознат на българските читатели“, допълни Руева.
Преводът е съвсем леко осъвременен, за да може да се чете по-леко днес, уточни тя.
Книгите, които е писал Антоан дьо Сент Екзюпери са автобиографични. Интересен факт, посочен от издателя, е жанровата неопределеност на “Малкият принц“.
“Тя не е нито роман, нито повест, води се книга, така се изучава и в училище“, разкриват от издателството. Няколко години преди да я напише Сент Екзюпери, който е пилот, катастрофира със самолета си в Сахара със свой спътник. През времето прекарано в пустинята, той започва за получава халюцинации и непосредствено след спасяването му се захваща със създаването на “Малкият принц“ между 1941-1943 година. Алегоричността и иносказателността на текста на автора, сякаш привличат в началото повече възрастните, а след това и децата. Според Николета Руева, интерес към новото издание не е липсвал и на Коледния панаир на книгата.
По думите й, това е книга, която почти всички харесват и обичат. Някои я купуват за себе си, други за подарък на децата си. Тя подчерта, че новото издание се отличава и с още нещо важно – послеслов на Георги Лозанов. Текстът в книгата може да се чете и от деца, и от възрастни, но послесловът е подходящ предимно за възрастни, каза още тя.
През януари 2024 г. в София идва едноименният мюзикъл на Бродуей, създаден по произведението на Екзюпери. Поради огромния интерес и създадените четири представления, организаторите обявиха и пето, извънредно – на 14 януари, в Зала 1 на НДК.
Още детайли от разговора с Николета Руева, чуйте в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..