Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златен приз от Рим дава виза на наши таланти за Младежкия цирков фестивал в Монте Карло

Тициано, Мари и Натали са от втория випуск на Образователна академия "Балкански"

Снимка: Академия Балкански

През 2020 година на официална церемония на „Дондуков“ 2, президентът на Република България Румен Радев, връчи почетния знак на държавния глава на трима дейци в областта на науката, изкуството и културата. Сред отличените беше и акад. Александър Балкански.
Тогава президентът отбеляза, че Балкански е изградил уникална българска школа в цирковото изкуство, която съчетава риск с бляскав спектакъл.

Припомняме това, защото успехите на българските артисти от Академичен цирк “Балкански“ продължават да ни радват. 

Наскоро Детското трио "Балкански" спечели златната статуетка на втория фестивал за млади циркови таланти в Рим. Прекрасната новина бе акцент в разговора с Александър Балкански-син, арт директор на цирка, в предаването „Радиокафе“.

„Тримата отличени млади артисти – Тициано, Мари и Натали,  са възпитаници на Образователна академия “Балкански“ – 2-ри випуск. До момента имаме три випуска, но трябва да подчертая, че академията започна да работи, благодарение на програми, финансирани от Национален фонд “Култура“. Дотогава тя беше създадена, съществуваше, но дейността ѝ не беше разгърната в такъв мащаб“, посочи Балкански-младши. 

Той допълни, че Образователната академия има потенциал да прави и създава много по-големи неща, но всичко зависи от средствата и наемането на педагози, артисти и хореографи.

„Основната фигура в академията е акад. Балкански, защото ние ползваме него като човек, който е учител, педагог, който координира всичко. Той е „мозъкът“ на цялата дейност на академията“, изтъкна Балкански-син.

Тициано, Мари и Натали са децата на Николай Балкански, брат на Александър.

„По принцип ние не бяхме предвидили те да бъдат част от Образователната академия, но докато посещаваха репетициите на другите артисти и виждаха как те се занимават, имаха и елементарна циркова подготовка, тъй като изпълняваха няколко номера в нашата програма. Доказаха, че имат данни, положихме усилия и на шега стана нещо доста сериозно, но знаете, че децата, когато са добре мотивирани и амбицирани, правят чудеса. И това се случи“, посочи Александър Балкански-син.

Той разказа, че хората, които създават фестивала в Рим от 20 години правят фестивала в Латина, който е нещо като огледален фестивал на Монте Карло, само че се провежда в Италия, не в Монако. 

Организаторите решиха да направят един отделен фестивал, който да е изцяло за млади таланти – Младежки цирков фестивал. Дейността на младите хора, които току-що прохождат в цирковото изкуство, е коренно различен от тази на вече утвърдени циркови артисти. За нашите неща, участници в този фестивал, беше доста трудно. И в най-големите си мечти и амбиции не сме си представяли, че те ще спечелят Златната награда“, твърди Балкански-син.

„Ако спектакълът трябваше да бъде един, щеше да надхвърли 4 часа, но бяха два спектакъла и над 40 участници. Голяма част от тях, с изключение на нашите деца, бяха професионални циркови артисти, които се занимават с това изкуство от много години, печелили са награди от най-различни фестивали и са представяли своите номера на световни циркови манежи“, твърди арт директорът на цирка.

Журито на фестивала е било съставено от високо  уважавани личности в цирковото изкуство и в арт средите изобщо. 

„Журитата бяха две – едното беше съставено изцяло от журналисти, общественици, продуценти в телевизионни, театрални и оперни  спектакли, второто беше от изтъкнати циркови деятели, хора с дългогодишен опит в създаването на циркови спектакли, циркови режисьори, уточни той.

Възпитаниците на Образователната академия "Балкански", са получили специалното отличие на д-р Ален Фрер, връчена от техническия директор Томи Кардарели - награда, която не само признава уникалния млад талант, но е виза по пътя към Младежкия цирков фестивал в Монте Карло, каза още Балкански-син.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поносимо горещо, до 30° в София

Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевични бури. Ще има условия за градушки. Ще духа слаб до умерен северозападен вятър, в Югоизточна България от север-североизток. Максималните температури ще са от..

публикувано на 28.07.25 в 07:15

Всеки концерт е своеобразен празник

Д-р Татяна Илиева за джаз-фестивала в Боровец, носещ името на нейния съпруг д-р Емил Илиев: "Не отдавам значение на годишнините. Всеки концерт е своеобразен празник. А един сезон, посветен на годишнина не се отличава много от другите. Стараем се всеки концерт да е нещо неповторимо. Нищо не е самоцелно. Бих отбелязъл цикъла ни "Нова европейска..

публикувано на 27.07.25 в 11:54
Кметът на града, Ангел Джоргов и организаторът на фестивала Георги Николов-Гопето откриват Лаго фест

Фестивално е в Самоков

Лаго фест в града, джаз-фестивал в Боровец - не всеки град има подобни допълващи се две музикални събития. По този повод започваме с Георги Николов-Гопето : "Колкото по-готина е публиката, толкова по-готино звучи и музиката. Хората като се изкефят на звука ставаме все по-креативни. Има нови вдъхновения, чакат да бъдат записани. Като се видим,..

публикувано на 27.07.25 в 10:30
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08