Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 31 декември

Храна и топли напитки раздават от Столичната община на хора без подслон

Снимка: БГНЕС

Топли напитки и храна за хората без подслон, които отказват да бъдат настанени в общинските центрове за временно настаняване, ще осигурява Столичната община до 31 декември.

Искаме да се погрижим за хората, които живеят на улицата, но отказват да използват социалните услуги на общината и центровете за временно настаняване. Всеки ден - от 21 до 31 декември, те ще могат да получат сандвичи и топъл чай в двора на столичния храм „Света Параскева”, на ул. „Георги С. Раковски”, каза Надежда Бачева – заместник -кмет по направление „Социални дейности и интеграция на хора с увреждания“.

Храната ще се раздава във времето от 12:00 ч. до 14:00 ч., допълват от Столичната община.

Социалните работници ще информират и нуждаещите се от дом за възможността да нощуват в центровете на временно настаняване и за услугите, които се предоставят там. 

Екипите на Дирекция „Аварийна помощ и превенция” към Столичната община ще бъдат снабдени с пакети с храна и напитки, които да раздават на бездомните хора при обичайните обходи на града, както и да ги информират за пункта в двора на храм „Света Параскева”. 

Общината предоставя подслон за бездомни лица и семейства в три Центъра за временно настаняване в София. В тях на нуждаещите се граждани се осигурява подслон, подкрепа от социални работници със съдействие за регистрация в бюрата по труда; съдействие за издаване на документи за самоличност, осъществяване на връзка с близките им, както и свързване с дирекциите „Социално подпомагане“ по настоящия им адрес.

Гражданите могат да подават сигнали за нуждаещи се на телефон 112, както и на Контактен център на Столичната община - 0700 17310. 

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пускат парното в Перник

От днес “Топлофикация Перник” започва поетапно пускане на отоплението. Парното ще се пуска по график, като с предимство са детските градини и училищата. Очаква се до четвъртък отоплението да бъде пуснато към всички абонати. В сгради, в които вътрешната отоплителна инсталация не е запълнена поради продължаващи ремонти в някои от жилищата, парното няма..

публикувано на 07.10.25 в 15:54

Васил Терзиев: Не гледаме на проблема с боклука като на криза, а като на временно неудобство

Съседни на София общини изразиха готовност да помогнат за извозването на боклука от районите "Красно село“ и "Люлин“. Това са Елин Пелин, Ботевград и Панагюрище.   Дотук се стигна след като изтекоха договорите за сметоизвозване в двата района, където от понеделник техника и екипи на Завода за боклук извозват отпадъците.  " 70 процента от..

публикувано на 07.10.25 в 14:22
 Желязко Гагов

Панагюрище може да помогне на София със специализиран автомобил за отпадъци

Община Панагюрище може да помогне на Столичната община със специализиран автомобил, който да събира контейнери за отпадъци. На територията на Панагюрище няма да се складира софийски боклук, заяви кметът Желязко Гагов: "Става въпрос за предоставяне на автомобил, който да събира така наречените бобри. Но, очакваме писмото от страна на Столичната..

публикувано на 07.10.25 в 12:46
Борис Бонев

Три млн. лева заем за сметосъбираща техника на "Софекострой" предлагат от "Спаси София"

Заем от 3 млн. лв. за закупуване на техника за "Софекострой" предлага групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет. Доклад, който днес са внесли за разглеждане, аргументира необходимостта от разширяване на капацитета на общинското дружество, за да може да се изпълнят дейностите по сметопочистване и сметоизвозване, най-вече в районите..

публикувано на 07.10.25 в 10:35

Започват същинските дейности по ремонта на "Топлофикация" в "Дружба" 2

Днес започват същинските дейности, с който "Топлофикация - София" ще извърши неотложен ремонт по мрежата в  жк "Дружба" 2. Прогнозен график за поетапното спиране на топлоподаването в отделните карета от жилищни сгради е публикуван на сайта на дружеството. И обещават, че ще го актуализират. Снощи топлоподаването в "Дружба" 2 беше..

публикувано на 07.10.25 в 07:58
Пример за застрояване без изградена дъждовна канализация

Гл. арх. на София: Наводненията стават по-чести заради човешки грешки, пропуски, заобикаляне на правилата

Защо дъждовете не са повече, но проблемите с наводненията стават по-чести? Истината е, че не стихията ни изненадва, а човешките грешки, пропуски, заобикалянето на правилата, а в някои случаи липсата на такива. В София има около 40 кв. км водни течения и водни площи . От десетилетия тук се е строяло в територии без изградена дъждовна..

публикувано на 06.10.25 в 19:31

Виктор Чаушев е новият зам.-кмет на Столичната община по направление "Транспорт и градска мобилност"

Виктор Чаушев е новият заместник-кмет на Столичната община по направление "Транспорт и градска мобилност“. Той ще заеме длъжността от 13 октомври 2025 г., съобщиха от СО. Виктор Чаушев е свързан с разработването на комплексни анализи за оптимизация на обществения транспорт. През 2022 г. заема длъжността съветник на министъра на транспорта и..

публикувано на 06.10.25 в 13:51