Електронни ваучери за безплатни обучения ще се дават на работещи и безработни за придобиване на базово и средно равнище на дигитални умения, съобщиха от Министерството на труда и социалната политика.
В Агенцията по заетостта вече приемат на заявления за предоставяне на такива ваучери.
Обученията ще бъдат фокусирани върху хора в неравностойно положение, които не притежават или имат ниска степен на дигитална грамотност и образование.
Финансирането е по Националния план за възстановяване и устойчивост.
Предвижда се изплащане на стипендии и средства за транспортни разходи единствено за безработни, ако се обучават в присъствена форма.
Възможно е провеждане и на дистанционно обучение.
Продължителността им ще бъде не по-малко от 55 учебни часа за базово равнище и не поне 45 учебни часа за средно равнище.
Всеки правоимащ може да получи един ваучер за обучение.
След това е възможно следващ курс по квалификация или придобиване на ключови компетентности.
Целта е до средата на 2026 година да бъдат обучени 500 000 безработни и заети, а 100 000 с дигитални умения ще могат да вземат сертификат след полагане на изпит.
Подробности за това, кой може да кандидатства за ваучери и какви са сроковете Катя Василева предоставя в интервюто си с Гергана Тодорова – началник отдел дирекция „Европейски фондове“ към Агенцията по заетостта.
Чуйте.
Всяко безработно или заето лице, което желае да кандидатства за получаване на ваучер за обучение по дигитални умения, следва да попълни електронно заявление, което може да бъде намерено от тук.
Допълнителна информация, както и консултация за включване в обучението с ваучери, може да бъде получена във всички бюра по труда в страната.
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..
Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..