С концепция под мотото "Устойчивост, разумна промяна, интернационализация" проф. д-р Димитър Димитров беше избран за ректор втори мандат на Университета за национално и световно стопанство (УНСС) от Общото събрание на висшето училище.
„Ще продължим традиционните дейности - наука, изследователски процес, учебна дейност. Голям е потенциалът за връзката с работодателите и там очакваме развитие - отбеляза пред БНР-Радио София проф. Димитров. – съвсем скоро ще създадем Център за приложение на изкуствения интелект в образованието и бизнеса.
Той отчете постигнатото през последните 4 управление – подобрения на учебно-материалната база, ремонт на библиотеката, IT инфраструктура, фотоволтаичен парк за няколко милиона и т.н.
Има промени и по отношение на стимули за изследователски проекти, учебните планове, дигитализация за обслужване на студентите.
„Висшето образование има за цел да даде базова подготовка, начин на мислене, фундаментални знания, човек да се научи да мисли творчески и критично. Не бива да говорим за намаляване на обучението като години (за бакалавърски програми – бел.ред.), да внасяме образователни модели отвън“, коментира ректорът.
Той отбеляза, че към УНСС има постоянен интерес от работодатели. Студентите имат почти 100% реализация, и то по специалността си. През последните 2-3 години университетът е получил около 1,5 млн. дарения от различни компании.
„Икономика се изучава в 20 висши училища. Но УНСС има много сериозна мисия за националната икономика. Поддържаме 40 бакалавърски програми, които обслужват всички потребности на икономиката и на държавните институции. В следващите години при необходимост ще продължим да актуализираме специалностите“, каза още проф. Димитров.
С него разговаря Данаил Конов.
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..