Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въздушните ни спасители са обучени от най-добрите в света

Очакваме първия медицински хеликоптер до месец, пилотите литват през февруари 2024-та

Снимка: hems.forbulgaria.com

В навечерието на коледните празници, първите шестима български пилоти получиха свидетелствата си за правоспособност, с които от февруари 2024 г. ще могат да осъществяват летателни полети с медицински хеликоптер.

Очаква се летателната машина да пристигне в средата на януари 2024 г. от Италия, където се провеждат и обученията на пилотите.

В момента страната ни е единствената от страните-членки на ЕС, която не разполага със система ХЕМС (от Helicopter Emergency Medical Service - HEMS), или спешна медицинска помощ по въздух.

По договор с италианския производител хеликоптерите са 6. Закупени са със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Други 2 машини ще бъдат осигурени с пари от държавния бюджет.

Някои от пилотите имат опит в спасителни операции по въздух, но за първи път те ще управляват специално пригодена за това машина.


▲ Велин Андреев получава свидетелството си за летателна правоспособност от премиера Николай Денков Снимка: БТА

Обучението е проведено край Милано, разказа пред БНР-Радио София Велин Андреев, професионален пилот на вертолет. Имало е двуседмичен теоретичен курс с обширен тест от 100 въпроса, след което е започнало летателно обучение по двойки. Наблегнато е на реакциите при възможни критични ситуации, възникващи в градска среда.

В извънградски  условия процедурите са облекчени, но навсякъде е помислено за безопасността, изтъква Андреев:
„Ние сме професионални пилоти. Изключваме емоцията, вършим си работата. Обучени сме да изпълняваме нужните процедури с оглед безопасността, независимо кого или колко хора возим. Обучаваха ни може би най-добрите инструктори в света на този тип хеликоптери.“


▲ Снимка: hems.forbulgaria.com

Информацията за обучението на първите шест наши летци в Италия допълни Васил Вълков, директор „Летателна експлоатация“ в „България Хели Мед сървисис“, държавното дружеството, което е ангажирано със спешната медицинска помощ по въздух.

Медицинските хеликоптери ще да бъдат окомплектовани с пилоти, механици и медици, като в началото, поне докато екипажът натрупа опит и това отговори на европейските регулации, с машините ще се лети само през светлата част на денонощието.  
Вторият такъв хеликоптер се очаква към средата на следващата година, а третият – до края на 2024-та.
Междувременно ще бъдат обучавани по още шестима български летци за всеки от тях.


▲ Петима от обучените шестима български летци Снимка: Златина Петкова

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54
Н.Пр. Флеминг Стендер - посланик на Кралство Дания в България

В Дания съществува много високо ниво на доверие между хората, както и към институциите

В посолството на Кралство Дания сме развълнувани от 2025 г., защото очакваме това да бъде супер година в дипломатически аспект. Дания очаква с нетърпение тази година, защото от средата на 2025 г. ще поеме председателството на Европейския съюз от Полша. Също така от 1 януари се присъединихме към Съвета за сигурност на ООН, както и към..

публикувано на 10.01.25 в 14:03
Яна Спиридонова и Дарси

Възможностите за щастие са неограничени, твърди Дарина Маркова-Дарси в песента си "Допамин"

Дарина Маркова – Дарси, споделя рецепта за усмивки с песента си "Допамин“ в предаването “Добър вечер, София“. Между кастингите в Уест Енд и обучението си в Кеймбридж, младата изпълнителка работи по дебютен албум. Повече разказва самата тя на живо в студиото ни. Тя е актриса, певица, но и спортна натура, до 7-и клас се занимава с плуване...

публикувано на 10.01.25 в 13:07

Щастието е най-сладко, когато е трудно

В края на миналата година, Агенция "Тренд“ публикува свое проучване за нагласите на българите спрямо 2024 г. и 2025 г., по поръчка на "24 часа“. Според изследването, близо една четвърт от българите определят 2024 г. като добра за България. 38% смятат, че 2025 г. ще бъде по-добра за страната ни. В личен план - 47% очакват 2025-та да е по-добра..

публикувано на 10.01.25 в 13:02