В навечерието на коледните празници, първите шестима български пилоти получиха свидетелствата си за правоспособност, с които от февруари 2024 г. ще могат да осъществяват летателни полети с медицински хеликоптер.
Очаква се летателната машина да пристигне в средата на януари 2024 г. от Италия, където се провеждат и обученията на пилотите.
В момента страната ни е единствената от страните-членки на ЕС, която не разполага със система ХЕМС (от Helicopter Emergency Medical Service - HEMS), или спешна медицинска помощ по въздух.
По договор с италианския производител хеликоптерите са 6. Закупени са със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Други 2 машини ще бъдат осигурени с пари от държавния бюджет.
Някои от пилотите имат опит в спасителни операции по въздух, но за първи път те ще управляват специално пригодена за това машина.
▲ Велин Андреев получава свидетелството си за летателна правоспособност от премиера Николай Денков Снимка: БТА
Обучението е проведено край Милано, разказа пред БНР-Радио София Велин Андреев, професионален пилот на вертолет. Имало е двуседмичен теоретичен курс с обширен тест от 100 въпроса, след което е започнало летателно обучение по двойки. Наблегнато е на реакциите при възможни критични ситуации, възникващи в градска среда.
В извънградски условия процедурите са облекчени, но навсякъде е помислено за безопасността, изтъква Андреев:
„Ние сме професионални пилоти. Изключваме емоцията, вършим си работата. Обучени сме да изпълняваме нужните процедури с оглед безопасността, независимо кого или колко хора возим. Обучаваха ни може би най-добрите инструктори в света на този тип хеликоптери.“
▲ Снимка: hems.forbulgaria.com
Информацията за обучението на първите шест наши летци в Италия допълни Васил Вълков, директор „Летателна експлоатация“ в „България Хели Мед сървисис“, държавното дружеството, което е ангажирано със спешната медицинска помощ по въздух.
Медицинските хеликоптери ще да бъдат окомплектовани с пилоти, механици и медици, като в началото, поне докато екипажът натрупа опит и това отговори на европейските регулации, с машините ще се лети само през светлата част на денонощието.
Вторият такъв хеликоптер се очаква към средата на следващата година, а третият – до края на 2024-та.
Междувременно ще бъдат обучавани по още шестима български летци за всеки от тях.
▲ Петима от обучените шестима български летци Снимка: Златина Петкова
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..