В навечерието на коледните празници, първите шестима български пилоти получиха свидетелствата си за правоспособност, с които от февруари 2024 г. ще могат да осъществяват летателни полети с медицински хеликоптер.
Очаква се летателната машина да пристигне в средата на януари 2024 г. от Италия, където се провеждат и обученията на пилотите.
В момента страната ни е единствената от страните-членки на ЕС, която не разполага със система ХЕМС (от Helicopter Emergency Medical Service - HEMS), или спешна медицинска помощ по въздух.
По договор с италианския производител хеликоптерите са 6. Закупени са със средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Други 2 машини ще бъдат осигурени с пари от държавния бюджет.
Някои от пилотите имат опит в спасителни операции по въздух, но за първи път те ще управляват специално пригодена за това машина.
▲ Велин Андреев получава свидетелството си за летателна правоспособност от премиера Николай Денков Снимка: БТА
Обучението е проведено край Милано, разказа пред БНР-Радио София Велин Андреев, професионален пилот на вертолет. Имало е двуседмичен теоретичен курс с обширен тест от 100 въпроса, след което е започнало летателно обучение по двойки. Наблегнато е на реакциите при възможни критични ситуации, възникващи в градска среда.
В извънградски условия процедурите са облекчени, но навсякъде е помислено за безопасността, изтъква Андреев:
„Ние сме професионални пилоти. Изключваме емоцията, вършим си работата. Обучени сме да изпълняваме нужните процедури с оглед безопасността, независимо кого или колко хора возим. Обучаваха ни може би най-добрите инструктори в света на този тип хеликоптери.“
▲ Снимка: hems.forbulgaria.com
Информацията за обучението на първите шест наши летци в Италия допълни Васил Вълков, директор „Летателна експлоатация“ в „България Хели Мед сървисис“, държавното дружеството, което е ангажирано със спешната медицинска помощ по въздух.
Медицинските хеликоптери ще да бъдат окомплектовани с пилоти, механици и медици, като в началото, поне докато екипажът натрупа опит и това отговори на европейските регулации, с машините ще се лети само през светлата част на денонощието.
Вторият такъв хеликоптер се очаква към средата на следващата година, а третият – до края на 2024-та.
Междувременно ще бъдат обучавани по още шестима български летци за всеки от тях.
▲ Петима от обучените шестима български летци Снимка: Златина Петкова
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..