Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Салса танците са за всеки

Снимка: Your Moment Phohtography

Поне веднъж в живота си всеки е имал досег с човек, който разпалено разказва за салса партита и танци до сутринта. Това общество на танцуващите, може би изглежда странно със своята разкрепостеност, с близкия контакт между хората, с разнообразната възраст, социална или етническа принадлежност на своите членове. Но веднъж докоснал се до него никой не остава безучастен.

Родината на салсата е Карибският басейн. Подобно на Балканите и там културата на различните държави е преплетена.

"Родината на салса се води Куба и Карибският басейн - много от държавите около Куба - Пуерто Рико, Венецуела, Перу също съпреживяват това и искат да си разделят къде точно е, но е сходно с нашите балкански танци. Ако погледнеш народните танци на Сърбия, Македония, всички тези балкански народи доста си наподобяват. Абсолютно същото е и при тях", разказва за подобните междукултурни отношения при държавите от Карибския басейн и от Балканите Илия Илиев - инструктор по Ню Йорк салса в Палетро.

За Илия любовта към горещия танц започва преди години в родния му град Шумен, където случайно попада на салса парти и остава изумен от лекотата и топлотата, с която всички танцуват и се наслаждават на ритъма.

"В следващия ден вече бях в залата за танци и се мъчех да намеря някой, който да ме научи да мога и аз така", разказва за първата си среща със социалния танц Илия. В последствие той започва да запалва тази любов към танца във всички свои ученици и да ги учи "да могат и те така". Една от неговите първи ученички по-късно става и инструктор, редом до своя преподавател. Това е младата изгряваща звезда Елисавета Манолова.

"Аз съм започнала да танцувам отпреди да проходя. Пробвала съм всякакви стилове: модерни танци, балет, народни танци, класически балет, всичко съм пробвала. И един ден, мисля че бях на седем, мама дойде при мен и ми каза "чух за една школа, искаш ли да пробваш да ходиш на салса?", разказва Елисавета и споделя, че в началото не била ентусиазирана заради контакта с кавалерите, но след два урока в залата разбрала, че това е найният танц.

Съвсем не всеки от танцьорите на салса обаче започва своя път толкова рано като Елисавета. Всъщност много от почитателите на тумбао (основният ритъм, върху който се танцува салса) се запознават с танца на по-късна възраст.

"Първият път всеки като дойде в начинаеща група - виждаш страх и стрес в очите им", казва Елисавета. След няколко месеца в залата тя забелязва как хората стават по-уверени. Няй-голямо удовлетворение изпитва инструкторката, когато забележи учениците си да използват "нейни движения" по време на свободно танцуване на парти. Тя вижда, че курсантите се откъсват от своите проблеми и ежедниевие за 60 минути в залата. Това е и нейният начин да се освободи от всичко, което я тревожи във всекидневието.

Салсата е подходяща за всеки, казва Илия.

"За мен, когато бях ученик, беше изключително голямо богатство да мога да общувам с адвокати, таксиметрови шофьори, инженери, архитекти, бармани", спомня си Илия. Сега вече като инструктор той продължава да преподава на хора от различни възрасти и професии.

"Има много хора, които са видимо изключително талантливи и им се отдава. А има такива, които първият път като ги видя на танци и си казвам, с този пич ще е предизвикателство. Но много често такива хора намират своята причина да танцуват и остават в залата. Аз виждам в самите тях промяна. Със сигурност много от тях няма да станат изключително атрактивни и много трудно ще обяснят на своите роднини и приятели защо го правят: той е на някаква сериозна възраст, сериозен мъж, който има добра професия и се излага там да танцува и да прави някакви неща", разакзва още Илия Илиев.

Повече за салсата чуйте в звуковия файл.


 

По публикацията работи: Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00