Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Салса танците са за всеки

Снимка: Your Moment Phohtography

Поне веднъж в живота си всеки е имал досег с човек, който разпалено разказва за салса партита и танци до сутринта. Това общество на танцуващите, може би изглежда странно със своята разкрепостеност, с близкия контакт между хората, с разнообразната възраст, социална или етническа принадлежност на своите членове. Но веднъж докоснал се до него никой не остава безучастен.

Родината на салсата е Карибският басейн. Подобно на Балканите и там културата на различните държави е преплетена.

"Родината на салса се води Куба и Карибският басейн - много от държавите около Куба - Пуерто Рико, Венецуела, Перу също съпреживяват това и искат да си разделят къде точно е, но е сходно с нашите балкански танци. Ако погледнеш народните танци на Сърбия, Македония, всички тези балкански народи доста си наподобяват. Абсолютно същото е и при тях", разказва за подобните междукултурни отношения при държавите от Карибския басейн и от Балканите Илия Илиев - инструктор по Ню Йорк салса в Палетро.

За Илия любовта към горещия танц започва преди години в родния му град Шумен, където случайно попада на салса парти и остава изумен от лекотата и топлотата, с която всички танцуват и се наслаждават на ритъма.

"В следващия ден вече бях в залата за танци и се мъчех да намеря някой, който да ме научи да мога и аз така", разказва за първата си среща със социалния танц Илия. В последствие той започва да запалва тази любов към танца във всички свои ученици и да ги учи "да могат и те така". Една от неговите първи ученички по-късно става и инструктор, редом до своя преподавател. Това е младата изгряваща звезда Елисавета Манолова.

"Аз съм започнала да танцувам отпреди да проходя. Пробвала съм всякакви стилове: модерни танци, балет, народни танци, класически балет, всичко съм пробвала. И един ден, мисля че бях на седем, мама дойде при мен и ми каза "чух за една школа, искаш ли да пробваш да ходиш на салса?", разказва Елисавета и споделя, че в началото не била ентусиазирана заради контакта с кавалерите, но след два урока в залата разбрала, че това е найният танц.

Съвсем не всеки от танцьорите на салса обаче започва своя път толкова рано като Елисавета. Всъщност много от почитателите на тумбао (основният ритъм, върху който се танцува салса) се запознават с танца на по-късна възраст.

"Първият път всеки като дойде в начинаеща група - виждаш страх и стрес в очите им", казва Елисавета. След няколко месеца в залата тя забелязва как хората стават по-уверени. Няй-голямо удовлетворение изпитва инструкторката, когато забележи учениците си да използват "нейни движения" по време на свободно танцуване на парти. Тя вижда, че курсантите се откъсват от своите проблеми и ежедниевие за 60 минути в залата. Това е и нейният начин да се освободи от всичко, което я тревожи във всекидневието.

Салсата е подходяща за всеки, казва Илия.

"За мен, когато бях ученик, беше изключително голямо богатство да мога да общувам с адвокати, таксиметрови шофьори, инженери, архитекти, бармани", спомня си Илия. Сега вече като инструктор той продължава да преподава на хора от различни възрасти и професии.

"Има много хора, които са видимо изключително талантливи и им се отдава. А има такива, които първият път като ги видя на танци и си казвам, с този пич ще е предизвикателство. Но много често такива хора намират своята причина да танцуват и остават в залата. Аз виждам в самите тях промяна. Със сигурност много от тях няма да станат изключително атрактивни и много трудно ще обяснят на своите роднини и приятели защо го правят: той е на някаква сериозна възраст, сериозен мъж, който има добра професия и се излага там да танцува и да прави някакви неща", разакзва още Илия Илиев.

Повече за салсата чуйте в звуковия файл.


 

По публикацията работи: Мария Бояджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00