Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Софийските графити събрани в книга

Снимка: Fb/Топлоцентрала

SOFIA URBAN ART е книга, която събира историята на графитите в българската столица от 90-те години до днес. Тя е дело на Sofia Graffiti Tour и проследява пътя от експерименталните и протестни надписи през първите "бомби" и "бума" след 2000 година до големите стенописи и превръщането на графитите в неизменна част от съвременната градска култура. Подробности разказа Цветан Бизев, един от основателите на Sofia graffiti tour.

По думите му графити обществото търпи своето развитие повече от 20 години. Той сподели, че във формата "графити", изкуство преди 1989 година в сегашния му вид не е имало, но е имало надписи със спрейове и маркери. Те са се породили покрай различните субкултури от средата на 80-те години.

"Има много интересни примери за стенописи, които много напомнят за съвременните такива. Също нещо, което нас лично много ни впечатлява са рисуваните реклами върху цели фасади. Въпреки, че целта е рекламна, способите пак са на стенопис", заяви той.

В книгата има интервю с Лъчезар Бояджиев, който през средата на 80-те години в Ню Йорк е публикувал научна статия за раждането и развитието на графити сцената там. Статията е била представена предимно пред научните среди в България. Бумът на графити културата у нас идва след 2004 година, когато се появяват първите магазини за спрейове, както и първите фестивали, които събират на едно място общността. Преди това има отделни артисти, които творят предимно в своите собствени квартали.

"В периода след 2000 година вече има писано за графити и по български медии и списания. Не, че пионерите от това десетилетие не трябва сами да намират информация. Много ме впечатли това, как всеки е бил сам за себе си, докато сега вече това познание го има и се предава", сподели Бизев. Той добави, че графитите продължават да бъдат преследвани в нелегалната си част, но еволюцията води до развитие на стил, който изкачва артиста на друго ниво. Също така преминавайки в стенописите, или легални прояви има хора, които вече открито застават с истинските си лица и имена.

"Най-ценното, което е за нашата сцена е, че те са на много високо световно ниво и биват канени да излизат извън България и да творят", каза той.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36

За поезията като терапия

Книгата със съвременна поезия “Билет за никъде другаде” на Нели Станева е избрана в дългия списък за наградите “Перото”. “Това е важна награда. Има си традиция. Като цяло обаче аз съм имунизирана срещу тези надпревари, макар че участвам с удоволствие в тях. Те са като тренировка за егото и това, което е след егото на автора”, коментира Нели Станева..

публикувано на 27.09.24 в 17:50
Белите коси не са повод за отстраняване от работа

Активните хора над 60 г. - спасителен резерв за трудовия пазар на ЕС

Изследване, проведено в Международния ден на възрастовото многообразие, който се отбелязва на 24 септември, сочи, че хората на възраст от 60 до 69 години могат да спасят трудовия пазар на Европейския съюз в условията на задълбочаваща се демографска криза. При развитието на успешни политики за отложено пенсиониране техният дял в общата..

публикувано на 27.09.24 в 17:30

Писателят Боян Тончев: Пиша, за да се свържа със себе си

Сборникът с разкази "Безкраен свършек на света” събира безпристрастно човешки истории, които дават възможност да огледаме самотата си в другия и да вибрираме на една честота, която е отвъд злободневието. “Това, от което ми става приятно,но ме изненадва, е когато ми каже някой, че се е разплакал на мой разказ или по някакъв друг начин е реагирал, защото..

публикувано на 27.09.24 в 16:14
Снимка: Европейска седмица на спорта

Празничната Европейска седмица на спорта ще прелее в #BeActive тур

За десета поредна година в България се провежда инициативата Европейска седмица на спорта , която цели да насърчава както малки, така и големи в мисията за здравословен начин на живот чрез физическа активност. Мотото на програмата тази година е „Бъди активен, остани във форма, мисли зелено“. Броят на градовете, които ще бъдат домакин на..

публикувано на 27.09.24 в 15:49

Сборникът "На живо от София" - с любов и чувство за хумор към проблемите на столицата ни

На 17 септември, издателство "Сиела" обяви излизането на допълненото издание на сборника с разкази "На живо от София" от Александър Шпатов. В обновеното издание (първото е от 2014 г.) са включени нови истории, както и илюстрации към всяка история на художника Дамян Дамянов. “ Най-големият проблем на София е на символно ниво - като започнем от..

публикувано на 27.09.24 в 15:25
Олга Василевска

Как да насърчим детското четене онлайн

Олга Василевска е трето поколение предприемач с фокус върху развитието на екипи. Създава подкаста си „Нов Човек Подкаст“, за да изследва темата за промените в живота ни. На ролята си като майка на Екатерина (8 г.) и Борислав (6,5 г.), Оля отдава цялостната промяна в мирогледа и отношението към себе си и света. “ Подкастът "Нов човек“..

публикувано на 27.09.24 в 15:13