Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Децата и планината

Снимка: Fb/Бюро за туризъм и приключения

Ски обученията за деца нямат за цел да ги научат само на техники със ските, но и да ги подготвят за срещата със зимната планина. Децата се научават на оказване на първа помощ, получават и знания и умения за реагиране в критични ситуации, каквито не рядко се случват в зимната планина. От какво се впечатляват най-много малчуганите по време на тези обучения и какво научават ски инструкторите и планинските водачи от срещите си с тях? Подробности по темата разказа Веселин Николов, сертифицирани планински водач и планински спасител в Планинска Спасителна Служба - Отряд София.

Бюрото за туризъм и приключения навърши 15 години, като бройката на децата, които са изкачили планините през тези години е голяма.

"Това, което правим ние с тях е, че те преминават един процес на обучение. Идват при нас за първо ниво - еднодневни приключения в планината и ако им хареса продължават с нас, съответно отиваме на високопланински лагери. Черешката на тортата е изкачването на връх Мусала. Тези от тях, които са най-опитните и които имат най-голямо желание да се развиват получават покана за зимно изкачване на връх Мусала. И след връх Мусала ние правим зимен Полежан, зимна Мальовица и сега планираме да изкачим зимно връх Мечит. Говоря само за зимните върхове. За летните имаме почти всички по-високи върхове в България - Вихрен, Амбарица и т. н. Високи върхове, които са достижими съответно от деца и такива от тях, които най-вече имат желание", сподели Николов.


Той посочи, че възпитанието на такъв тип дейности, като нуждата от движение и любовта към природата се случва най-вече в семейството. По думите му от екипа на Бюрото за туризъм и приключения им прожектират филми за големи имена в алпинизма и ги вдъхновяват със своя личен пример. В началото на 2024 година е планирано да започне и ски обучение. Николов сподели, че най-голямо внимание се обръща на екипировката, тъй като дори при най-безобиден ски излет може да се случат инциденти.

"Никога не пропускаме да направим едно обучение по първа помощ, как да се обаждаме на тел. 112, защото дори невръстни, децата не се знае в каква ситуация се случва да изпаднат. Даже някои от тях се хвалят, че благодарение на нашето обучение им се е наложило те да звъннат на линейка и са знаели как да го направят", посочи той. И каза, че срещите с хлапетата карат планинските водачи да си спомнят най-вече, че и те самите също са били малки:

"Да не бързаме да порастваме, да запазим най-доброто от себе си, да запазим този възторг, който го има в децата от малките неща в живота. Защото те се възхищават от камъчета, от клонки, от цветя. От неща, които ние като възрастни ги подминаваме, защото сме ги виждали милиони пъти, или защото сме ангажирани може би с някакви наши злободневни неща. При тях това го няма, те са винаги отворени, открити към красотата на всичко, което ни заобикаля. И това е най-ценният урок, който те ни дават на нас."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13

"Форум", 22.11.24: Какви заплати ще направят ефективна работата на полицаите?

В края на седмицата адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев, за съжаление, трябваше да започнат коментарите с тема, която беше актуална в понеделник: Пореден жалък и неуспешен опит за избор на председател на българския парламент. Но техните разсъждения обхванаха още: В Пътна полиция се правят "реформи" – защо и за кого; "МВР се управлява..

публикувано на 22.11.24 в 18:35