Язовир "Пчелина" е много предпочитан и за водни спортове. Разговаряме с Дамян Райчев, сертифициран инструктор по каяк, който ще посрещне първия ден от новата година именно там, карайки падълборд, който е негова страст от 5 години. Какво представлява това водно приключение, какви са емоциите, които предизвиква практикуването на водни спортове и кои са останалите подходящи за тях язовири, разказа той пред Радио София.
"Падълбордът представлява по-голяма сърф дъска, която се кара чрез гребло, което не е типичното каяк-гребло с две лопатки в двата му края. В единия край е с Т-образна дръжка, а в другия е с лопатка, кара се в изправено положение, а който се чувства по-несигурен, може да стартира на колене. Можете да карате и седнал, което пък дава много голяма свобода на позицията – не е задължително само в седнало положение както при каяка", посочи инструкторът.
Емоциите в близост до природата винаги са приятни, шумът на водата действа успокояващо и разтоварващо след работния ден. Именно хората, които "прегарят" от работа търсят такива емоции сред природата които да ги успокоят. Язовирите в близост до София са "Пчелина", "Огняново" и яз. "Душанци“, който е малко по-отдалечен от София, в близост до Копривщица, допълни още Дамян Райчев.
Той уточни: "На Панчарево не караме поради няколко причини – не е чист язовира, има много спортисти-гребци, които се занимават със своите занятия и не искаме да им пречим и да влизаме в конфликти, затова избираме места, където няма спортни бази и можем да спокойно да караме с клиенти и приятели."
Дамян Райчев се занимава с обучение на начинаещи любители на падълборд. Сред тях не липсват ентусиасти, които посещават и Гърция, за да се научат да карат в кристално чисти води.
За това какви са предизвикателствата свързани с обучението, както и за инициативите, които ще се проведат през идващата 2024 година, чуйте в интервюто на Ана Попова в звуковия файл.Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..