Добринка Табакова, българската композиторка, която е Compоser-in-residence на BBC – за видеоклипа към нейната пиеса "Каменна следа", вдъхновена от Епископската базилика в Пловдив и за поканата да напише Реквием за годишнината от революцията в Румъния, който миналата седмица е бил изпълнен в Европейската столица на културата Тимишоара:
Годината бе пълна с много професионални интересни проекти. Връщам се от Тимишоара - бяхме поканени композитори от 7-те страни с "революции" в 1989. И късметът и талантът трябва да си дойдат на мястото. Работих и със специален хор за годишнината на Робърт Бърд. Културните връзки са може би най-здравите."
ДобринкаТабакова, композитор
Родена в Пловдив, Добринка Табакова живее и твори в Лондон от 1991 г., където завършва консерваторията "Гилдхол" и получава докторска степен от Кингс Колидж Лондон. Музиката ѝ, която Уошингтън Таймс определя като "дълбоко вълнуваща", е представяна на различни европейски музикални фестивали, сред които BBC Proms (Великобритания), Шлезвиг-Холщайн (Германия), Возвращение (Русия), Световни слънчеви песни (Латвия) иТъмни музикални дни (Исландия). Табакова е била резидентен композитор на Летния фестивал в Давос (Швейцария) и катедралата "Св. Богородица" вТруро (Корнуол, Великобритания), както и на Лайпцигския оркестър MDR и Оркестъра на град Стратфорд (Великобритания). Композирала е творби по поръчка на Кралското филхармонично общество на Великобритания, BBC Radio 3 и Европейския съюз за радио и телевизия.
През 2014 г. дебютният ѝ авторски албум "Струнни пътеки", издаден от ECM Records, е номиниран за награда "Грами" в категория "Най-добър класически компендиум". През 2017 г. Табакова е назначена за резидентен композитор на Концертния оркестър на BBC. Тя е носител на наградата за химн за Златния юбилей на кралица Елизабет II и Първа награда и медальон на Kонкурсa за хорова творба на фондация "Сорел" в Ню Йорк. Сред другите ѝ значими проекти са "Безсмъртният Шекспир" – кантата за 400-годишнината от смъртта на Шекспир през 2016 г. и двойният пиано концерт “Заедно да не забравяме да танцуваме / Векове медитация“ за Фестивала на трите хора във Великобритания, който през 2019 г. беше обявен от фондация PRS за една отнай-добрите съвременни композиции на Обединеното кралство за последните 25 години. Вторият авторски албум на Добринка Табакова (Regent Records) – с хорова музика, изпълнена от Труроския катедрален хор с Концертния оркестър на ВВС – бе избран за един от най-добрите албуми на 2019 г. от критиците на списание "Грамофон". През 2021 г. Табакова завърши оркестровата си "Земна сюита" за Концертния оркестър на ВВС и цигулковия концерт "Търпението на дърветата" за Международния манчестърски фестивал. През 2022 г. е избрана за резидентен композитор на Симфоничен оркестър "Хале" (Манчестър, Великобритания).
В близко бъдеще се очакват нейни записи и премиерни изпълнения със Симфоничен оркестър "Хале", турне с Вокален ансамбъл "The Sixteen" в големите катедрали във Великобритания по случай 400 годишнината от смъртта на английския композитор Уилям Бърдс, две нейни нови произведения и нов авторски албум, издаден от ECM Records.
„Не следвай пътя там, където те отвежда,тръгни където няма път и остави следа“
От „При корените на тревите” (1903) на Мюриел Строуд
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..