Добринка Табакова, българската композиторка, която е Compоser-in-residence на BBC – за видеоклипа към нейната пиеса "Каменна следа", вдъхновена от Епископската базилика в Пловдив и за поканата да напише Реквием за годишнината от революцията в Румъния, който миналата седмица е бил изпълнен в Европейската столица на културата Тимишоара:
Годината бе пълна с много професионални интересни проекти. Връщам се от Тимишоара - бяхме поканени композитори от 7-те страни с "революции" в 1989. И късметът и талантът трябва да си дойдат на мястото. Работих и със специален хор за годишнината на Робърт Бърд. Културните връзки са може би най-здравите."
ДобринкаТабакова, композитор
Родена в Пловдив, Добринка Табакова живее и твори в Лондон от 1991 г., където завършва консерваторията "Гилдхол" и получава докторска степен от Кингс Колидж Лондон. Музиката ѝ, която Уошингтън Таймс определя като "дълбоко вълнуваща", е представяна на различни европейски музикални фестивали, сред които BBC Proms (Великобритания), Шлезвиг-Холщайн (Германия), Возвращение (Русия), Световни слънчеви песни (Латвия) иТъмни музикални дни (Исландия). Табакова е била резидентен композитор на Летния фестивал в Давос (Швейцария) и катедралата "Св. Богородица" вТруро (Корнуол, Великобритания), както и на Лайпцигския оркестър MDR и Оркестъра на град Стратфорд (Великобритания). Композирала е творби по поръчка на Кралското филхармонично общество на Великобритания, BBC Radio 3 и Европейския съюз за радио и телевизия.
През 2014 г. дебютният ѝ авторски албум "Струнни пътеки", издаден от ECM Records, е номиниран за награда "Грами" в категория "Най-добър класически компендиум". През 2017 г. Табакова е назначена за резидентен композитор на Концертния оркестър на BBC. Тя е носител на наградата за химн за Златния юбилей на кралица Елизабет II и Първа награда и медальон на Kонкурсa за хорова творба на фондация "Сорел" в Ню Йорк. Сред другите ѝ значими проекти са "Безсмъртният Шекспир" – кантата за 400-годишнината от смъртта на Шекспир през 2016 г. и двойният пиано концерт “Заедно да не забравяме да танцуваме / Векове медитация“ за Фестивала на трите хора във Великобритания, който през 2019 г. беше обявен от фондация PRS за една отнай-добрите съвременни композиции на Обединеното кралство за последните 25 години. Вторият авторски албум на Добринка Табакова (Regent Records) – с хорова музика, изпълнена от Труроския катедрален хор с Концертния оркестър на ВВС – бе избран за един от най-добрите албуми на 2019 г. от критиците на списание "Грамофон". През 2021 г. Табакова завърши оркестровата си "Земна сюита" за Концертния оркестър на ВВС и цигулковия концерт "Търпението на дърветата" за Международния манчестърски фестивал. През 2022 г. е избрана за резидентен композитор на Симфоничен оркестър "Хале" (Манчестър, Великобритания).
В близко бъдеще се очакват нейни записи и премиерни изпълнения със Симфоничен оркестър "Хале", турне с Вокален ансамбъл "The Sixteen" в големите катедрали във Великобритания по случай 400 годишнината от смъртта на английския композитор Уилям Бърдс, две нейни нови произведения и нов авторски албум, издаден от ECM Records.
„Не следвай пътя там, където те отвежда,тръгни където няма път и остави следа“
От „При корените на тревите” (1903) на Мюриел Строуд
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ? Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..
В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...
Ана Андреу Бакеро гостува в България с дебютния си исторически роман „Принцесата от Бухенвалд“ – печалната история на Мафалда Савойска, сестра на Царица Йоанна Българска. Събеседник ни е Деметра Димитрова, редактор на романа: "Тайно се надявахме тя да дойде, имахме интересен диалог с читателите. Инициативата дойде от Институт "Сервантес"...
Лечение чрез хипноза – митове и легенди. Гост по темата е Екатерина Цанова: психолог, който работи с Позитивна психотерапия и Хипнотерапия при паник атаки, повишена тревожност, страхове, фобии, безсъние, депресивни състояния, обсесивно-компулсивно разстройство, хранителни разстройства, житейски кризи и др.: "Хипнозата е състояние на контролиран..
Започва 29-то издание на София Филм Фест – представя ни го основателят, самият Стефан Китанов: "Особено забележително е присъствието на българския филм - около 60 от 180-те филма са български. Почти 50 са премиерни, Важно е да гледаме българското кино в контекст, да сравним филмите помежду им и със световни. Темите са многообразни - от исторически до..
Започва Мисия „Стани инженер изобретател в Музейко“ – в нея ни въвеждат Александра Димитрова и Валентина Венкова: "Децата учат чрез играта, чрез преживявания. Така усвояват нови знания много лесно. Активират се всички видове интелигентност. С днешните работилници даваме възможност да се докоснат до различни професии, да влязат в обувките на..