Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект за създаване на изкуствен интелект на ученици от СМГ попада в класация на "Форбс"

Георги Пашалиев - един от четиримата автори, в "Радиокафе"

Снимка: Pixabay

18-годишният Георги Пашалиев - ученик от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", постига исторически успехи за България в сферата на изкуствения интелект.

Талантливият младеж влезе в класацията на списание Форбс "30 под 30" и вече е част от елитните учени, които работят с Изкуствения интелект. Дванадесетокласникът записа името си и сред авторите на NeurIPS - най-реномираната научна конференция за изкуствен интелект в света, като работи върху създаването на нови алгоритми за споделяне на данни с цел създаване на по-надежден изкуствен интелект. 

Георги работи по изкуствен интелект за болници, който да предвижда бъдещи заболявания на пациенти.

В предаването "Радиокафе", разговорът е за изкуствения интелект, но и за интелекта зад него. Пашалиев разказа повече за своите мечти и за това, как се стигна до неговата работа с изграждането на изкуствен интелект на такава крехка възраст, докато е още гимназист.

"Силно се надявам през тази година трудът, който положих през изминалата да се разшири и да постигне нови успехи", сподели той.

Разказва, че интересът му към математиката се е проявил още в най-ранните му детски години. Тогава се научава да умножава наум двуцифрени числа, да смята правилно, събирайки четирицифрени числа. 

"Започнах да научавам все повече нови неща, на които се учех сам", споделя младият човек.

"Математиката бе доста голяма част от мен през годините, интересът ми да я развивам и да научавам нови неща за нея ми помогна да продължа развитието си в тази сфера", разкрива той.

"След като завърша се надявам да бъда приет в някой топ американски университет. Мисля да уча приложна математика и икономика, защото винаги са ми били интересни, а и са тясно свързани с работата, която върша", поясни дванадесетокласникът.

"Обучението в математическата гимназия дава възможност да се свържеш с амбициозни хора на твоята възраст, които имат интереси в сфера близка до твоята. Които биха искали да излязат от ежедневието и да правят нещо по-различно, ново, което да не е само в класната стая, но и извън нея", споделя той. И допълни, че когато се захване да прави нещо, каквото и да е, винаги знае, че ще намери съмишленици и екип с който да може да работи.

"Разработват се всякакви проекти – от доброволчески до стартъпи, такива с изследователска част, с които се занимавам аз. И още много и хубавото е, че самото училище ги подкрепя и спомага за развитието и осъществяването им", уточни Георги Пашалиев.

Георги Пашалиев

Причината за попадането му в класацията на списание "Форбс" е публикуван труд с още трима съавтори в NeurIPS – реномирана научна конференция за изкуствен интелект.

Младите хора разработват идеята за създаването на надежден изкуствен интелект, с възможност да се обучава, информационната база данни да остане поверителна. Проектът разработва така нареченото споделено обучение и най-общото му приложение. 

"Всеки го има, всеки го използва в даден момент, както в една търсачка, може да се разбере това, което искаш да напишеш, но няма конкретна информация какво точно си търсил, допълва, без да използваш своите конкретни данни и запазва поверителността", илюстрира Георги Пашалиев. 

Как се изгражда един изкуствен интелект, който да бъде обучаван зависи от много фактори – какво искаме да създадем и какво целим. По думите на дванадесетокласника колкото повече участници има в разработката и базата данни е по-голяма, толкова по-добре, за да се увеличи и споделеността.

В разговора ще чуете за предизвикателството, което младият човек е поставил пред себе си – да промени представата на хората за изкуствения интелект и всичко онова, което ни плаши в него. С Георги Пашалиев разговаря Божидар Янев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българската мачмейкинг платформа ClubR, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41

Поскъпването на имотите се дължи на голямото им търсене

Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти. Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева..

публикувано на 29.11.24 в 20:32
Актьорът Начо Герерос се радва да топло посрещане в България, вляво е преводачът му Филип Григоров

Начо Герерос: Колкото е по-труден пътят, толкова е по-сладка наградата

Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек  по пътя към успеха, за сериалите и..

публикувано на 29.11.24 в 19:55

Подари коледна вечеря на пенсионер

И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..

публикувано на 29.11.24 в 18:52