Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проект за създаване на изкуствен интелект на ученици от СМГ попада в класация на "Форбс"

Георги Пашалиев - един от четиримата автори, в "Радиокафе"

Снимка: Pixabay

18-годишният Георги Пашалиев - ученик от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски", постига исторически успехи за България в сферата на изкуствения интелект.

Талантливият младеж влезе в класацията на списание Форбс "30 под 30" и вече е част от елитните учени, които работят с Изкуствения интелект. Дванадесетокласникът записа името си и сред авторите на NeurIPS - най-реномираната научна конференция за изкуствен интелект в света, като работи върху създаването на нови алгоритми за споделяне на данни с цел създаване на по-надежден изкуствен интелект. 

Георги работи по изкуствен интелект за болници, който да предвижда бъдещи заболявания на пациенти.

В предаването "Радиокафе", разговорът е за изкуствения интелект, но и за интелекта зад него. Пашалиев разказа повече за своите мечти и за това, как се стигна до неговата работа с изграждането на изкуствен интелект на такава крехка възраст, докато е още гимназист.

"Силно се надявам през тази година трудът, който положих през изминалата да се разшири и да постигне нови успехи", сподели той.

Разказва, че интересът му към математиката се е проявил още в най-ранните му детски години. Тогава се научава да умножава наум двуцифрени числа, да смята правилно, събирайки четирицифрени числа. 

"Започнах да научавам все повече нови неща, на които се учех сам", споделя младият човек.

"Математиката бе доста голяма част от мен през годините, интересът ми да я развивам и да научавам нови неща за нея ми помогна да продължа развитието си в тази сфера", разкрива той.

"След като завърша се надявам да бъда приет в някой топ американски университет. Мисля да уча приложна математика и икономика, защото винаги са ми били интересни, а и са тясно свързани с работата, която върша", поясни дванадесетокласникът.

"Обучението в математическата гимназия дава възможност да се свържеш с амбициозни хора на твоята възраст, които имат интереси в сфера близка до твоята. Които биха искали да излязат от ежедневието и да правят нещо по-различно, ново, което да не е само в класната стая, но и извън нея", споделя той. И допълни, че когато се захване да прави нещо, каквото и да е, винаги знае, че ще намери съмишленици и екип с който да може да работи.

"Разработват се всякакви проекти – от доброволчески до стартъпи, такива с изследователска част, с които се занимавам аз. И още много и хубавото е, че самото училище ги подкрепя и спомага за развитието и осъществяването им", уточни Георги Пашалиев.

Георги Пашалиев

Причината за попадането му в класацията на списание "Форбс" е публикуван труд с още трима съавтори в NeurIPS – реномирана научна конференция за изкуствен интелект.

Младите хора разработват идеята за създаването на надежден изкуствен интелект, с възможност да се обучава, информационната база данни да остане поверителна. Проектът разработва така нареченото споделено обучение и най-общото му приложение. 

"Всеки го има, всеки го използва в даден момент, както в една търсачка, може да се разбере това, което искаш да напишеш, но няма конкретна информация какво точно си търсил, допълва, без да използваш своите конкретни данни и запазва поверителността", илюстрира Георги Пашалиев. 

Как се изгражда един изкуствен интелект, който да бъде обучаван зависи от много фактори – какво искаме да създадем и какво целим. По думите на дванадесетокласника колкото повече участници има в разработката и базата данни е по-голяма, толкова по-добре, за да се увеличи и споделеността.

В разговора ще чуете за предизвикателството, което младият човек е поставил пред себе си – да промени представата на хората за изкуствения интелект и всичко онова, което ни плаши в него. С Георги Пашалиев разговаря Божидар Янев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марина Огнянова

За девети път поезията влиза в метрото

На 19 ноември започва деветото издание на проекта "Поезия в метрото".  Проектът ще продължи до 23 декември, дотогава ще могат столичани да се насладят на европейска поезия във вагоните и станциите на софийското метро на български език и в оригинал. “Идеята на проекта е да покажем съвременни европейски поети в метрото. Да разпространим по този начин..

публикувано на 13.11.24 в 11:57

People of Maha на мини европейско турне

До 23-ти ноември продължава първото мини турне на групата People of Maha в Централна Европа. Групата ще изнесе концерти в Словакия, Австрия, Полша, Чехия и Унгария. Тази вечер предстои изявата им във Виена, каза пред Радио София Мила Нинова от People of Maha. „Тази вечер имаме концерт с наши колеги от Виена. След това продължаваме четири..

публикувано на 13.11.24 в 11:54

Средният осигурителен доход за септември е 1668,70 лв

Размерът на средния осигурителен доход за страната за месец септември 2024 г. е 1668,70 лв. Това обявиха от Националния статистически институт.  Средномесечният осигурителен доход за страната за периода от 01.10.2023 г. до 30.09.2024 г. е 1608,75 лв. Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при изчисляване..

публикувано на 13.11.24 в 10:35
Борислав Сандов

Много бавно върви процесът за прилагане на мерките за енергийна ефективност

Темата за енергийната ефективност на много от обществените сгради, строени пред 1990 година, не е била на дневен ред.  Това е така не само, защото голяма част от архитектите и строителите не са имали изобщо идея да правят нещо, което да е енергийно ефективно. Разчитало се е на съвсем други неща като външен вид и бързина на изграждане, както и..

публикувано на 13.11.24 в 09:48

Васил Терзиев: Никога не съм смятал за даденост гласовете и на опоненти, и на партньори в СОС

Време разделно е всеки един ден с изборите, които се правят. Това заяви столичният кмет Васил Терзиев по повод приятелския огън , отправен му вчера от Борис Бонев от „Спаси София“. "Аз съм разумен човек и не бих казал, че се поддавам на условия , но когато има аргументи, съм готов да изслушам, за да се случват смислените неща за града. За 1 година сме..

публикувано на 13.11.24 в 09:00

Откриват 38-ото издание на "Киномания"

В зала 1 на Националния дворец на културата се открива 38-ото издание на "Киномания". Кинопанорамата ще бъде открита с филма "Стадото" на режисьора Милко Лазаров. Тазгодишното издание на най-старата кинопанорама у нас отдава почит на музикалното изкуство. Наред с “Господин Азнавур” и “Мария”, които ще имат своите премиери в Зала 1 на НДК, "Киномания"..

публикувано на 13.11.24 в 08:37