Тя винаги създава интересни, концептуални концертни програми, а една от тях е съвсем новата "Палома", която ще бъде представена на 12 януари 2023 г. в Софийската градска художествена галерия от певицата Мирослава Кацарова и Струнен квартет.
Певицата разказа за успешния концерт в Пловдив, в края на 2023-та година, където за първи път представи новата програма "Палома", която е своеобразен музикален, но и филмов разказ, с преработка на познати стари латино песни.
"Клубът беше пълен, голяма част от хората не успяха да влязат, ние ще повторим този концерт в Пловдив", разказа музикантката и допълни:
"За мен това е голяма радост - музиката, която избрахме да изпълним и да преработим заедно с Мирослав Турийски, който е основният аранжор и човекът, който направи оркестрациите, защото в джаз квартета е включен и струнен квартет, създаден преди време за друга наша програма, свързана с френската музика, но този път нашето пътешествие е насочено към латиноамериканската традиция. Музиката е преработена някъде с по-модернистични звучни аранжименти, другаде пък сме верни на класиката и душата на самата песен".
"За мен беше много приятна работа, сигурна съм, че и за всеки един от артистите, които взеха и ще вземат участие на 12 януари, бе много приятно предизвикателство", разкри още певицата.
Сред имената, които са част от проекта са Милен Димитров, автор на песента "Чудеса".
"Тайно си пожелавам повече чудеса, много се надявам така да се случи и с музикалната програма "Палома", нищо, че е насочена към латиноамериканската музика. В нея сме включили и други песни, които са наши авторски, те са в по-сдържана своя версия и са по-малко", уточни Мирослава Кацарска и подчерта, че тази сдържаност е вплетена във всяка една от песните.
"Защото когато човек каже "латиноамериканска музика" си представя нещо по-карнавално, по-шумно, но тук е точно обратното обаче. Песните звучат по един много магичен начин, точно като магически реализъм, характерен за литературата на Латинска Америка. След 22 години, като автор и водещ на предаване посветено на латиноамериканския джаз, откривам тази специфика и в музиката", поясни тя.
"Много е приятно да работиш с хора, които изповядват твоят собствен музикален вкус и идеал за красива музика и идеална песен, защото за мен съвършената песен е една много силна, неразривна връзка между текст и музика", изтъкна Кацарова.
"Палома" – заради песента, която е създадена още през 1954 година, изпълнявана от различни певци с демонстрация и сила на вокалното майсторство.
"При мен обаче, тази песен е много важна, благодарение на филма на Алмодовар "Говори с нея", където съвършено различен беше нейният вариант, излязъл от устата на Кайтано Валосо, в компанията на един изумителен виолончелист, също композитор на филмова музика", разкри вдъхновението си певицата.
"Не всички песни са свързани с филми но някои песни за мен са като филми. До голяма степен, песните са като ароматите – сублиматори на спомени и точно заради това си мисля,че всяка една песен е като един кратък филм", твърди певицата.
Осем музиканти ще очакват своята публика на 12 януари от 19:00 часа: Мирослав Турийски, Младен Димитров, Александър Леков, Струнен квартет – Ивалина Христова, Диляна Давидова, Мария Венкова и Атноанина Юрганджиевя, както и самата Мирослава Кацарова.
Проследете всички нюанси от нейния разказ в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..
Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов , кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..