Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е лидер в Европа сред младите предприемачи

Снимка: Радио София

Националният иновационен форум е ежегодно събитие, уникално за България, насочено към обединяване на усилията на всички заинтересовани страни за обсъждане на иновационната среда в страната и за предлагане на мерки за нейното оптимизиране. Фокусът на събитието е върху подобряване на сътрудничеството между фирмите и академичните среди у нас, както и между българските и чуждестранните организации. Целта е да се стимулира на националната икономика и да се повиши конкурентоспособността на предприятията. В рамките на Форума се обсъжда и необходимостта от управление на иновационните дейности както на национално, така и на регионално равнище в контекста на Национална иновационна стратегия и европейските политики в областта. Подробности разказа доц. Тодор Ялъмов, заместник-декан "Научно изследователска дейност, иновации и проекти" на Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", който е и един от авторите на Годишния доклад на "Иновации.бг".

По думите му ситуацията в страната е много добра, като през 2023 година има много положителни сигнали за развитието на иновациите, предприемачеството и икономиката. Една от новините в доклада е развитието на младежкото предприемачество и това, че България е лидер в Европа по нагласи и ангажираност на младежите до 30 годишна възраст с предприемачество. Долната възрастова граница е 16 години, като включва и учениците. По думите на доц. Ялъмов важен сигнал за развитието на страната е, когато предприемачеството се случва в училищна среда. Към момента изпреварваме Германия, балтийските страни и Унгария.

"От една страна възможността за намиране на много добре платена работа извън големите градове не е толкова голяма. Тоест, движещата сила да направиш нещо свое, за да имаш приличен доход все още е силна. Както беше и в началото на 90-те години. Тогава имаше един термин "предприемач по принуда", когато много хора станаха предприемачи просто защото нямаха работа. И започнаха да предлагат услугите, които така или иначе щяха да предлагат организирано във фирма", каза доц. Ялъмов.

Той отбеляза, че годишно у нас се предлагат около 150 програми за предприемачество, като добрата новина е, че те не са само в София. Твърдите данни от регистрациите на фирмите показват, че след ковид през 2023 година има ръст на новорегистрираните предприятия. Някои от акцентите в доклада са дигитализация, изкуствен интелект, кръгова икономика. Друг акцент е, че младежите участват като доброволци в много екологични инициативи, както и такива свързани с правата на човека. Иновации има и в голяма част от индустрията, която използва отпадъците като ресурс.

"Един от големите проблеми във всички сектори е генерирането на отпадъци и, че те не са добре сепарирани. Има много бизнес модели, като например в Германия цената на пластмасовата бутилка е доста висока, така че ти си мотивиран да я връщаш в някои от магазините", отбеляза доц. Ялъмов.

Той посочи, че дигитализацията на традиционните отрасли бележи напредък. Освин това заяви, че има много добра "сглобка" между бизнеса и науката, но поради много причини конкуренцията все още не ни поставя на челни места. Но от гледна точка на приложимостта на науката в бизнеса сме над средното европейско равнище. Една част от връзката между академията и бизнеса се случва през академичното предприемачество.


"Първите 15-20 години на Прехода бяха такива, че ако бизнесът ти лесно се управлява и е много доходоносен, той много бързо бива превземан. В момента със сложните бизнеси е много трудно да ти превземат бизнеса, защото дори и да им го подариш, те не могат да го управляват", сподели доц. Ялъмов.

Той посочи, че в бизнеси, в които има сериозно противопоставяне на различни интереси и които имат представителство в политическата власт е много трудно да се направи промяна. Освен това каза, че за да се направи държавата по-ефективна, трябва по-иновативният бизнес да стане по-разпространен и да издърпа по чисто пазарен път този бизнес, който дърпа държавата назад чрез специални условия за него.

"Отварянето на България за чужди студенти и за чужда работна ръка е по-важно от приемането на Конституцията. Защото всъщност българската конкурентноспособност пряко ще зависи от наличието на таланти, които ще привлечем в следващите 3 или 5 години. Нашата външна политика трябва да бъде свързана с образованието така, както беше дълги години на Великобритания, Щатите, които имаха програми за привличане на таланти", каза доц. Ялъмов.

"За съжаление проблемът в Европа все още е, че нямаме единен пазар на образование. Това също е едно от нещата, които в следващите 4 години на мандата на Европарламента трябва да се оправи", каза той. И добави, че мобилността е много добър фактор за развитието на конкурентноспособни млади хора, както и на самия бизнес.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Димитров

Рискът е, че може да гласуваме нереалистичен бюджет на Столичната община

"Рискът е, че всички искат да гласуват повече разходи. Накрая ще гласуваме един бюджет, който не  реалистичен". Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Димитър Димитров, общински съветник от ПП-ДБ, член на Комисията по транспорт и пътна безопасност в Столичния общински съвет. Той очаква бюджетът на Общината да бъде приет в рамките на..

публикувано на 22.05.25 в 18:36

"Форум", 22.05.25: Предизвикателствата пред дигиталната среда, в която растат децата

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Адриана Диканчева и Никола Атанасов . В днешното издание те се спряха на следните теми и поводи за разсъждения: Националният център за безопасен интернет (НЦБИ) проведе днес кръгла маса "Закрила на детето от онлайн насилие" с участието на граждански организации,..

публикувано на 22.05.25 в 18:10

Приоритетите на Община Долна баня според приетия бюджет

Общинският съвет в Долна баня прие бюджета на общината за 2025 година в размер на 18 636 727  лева. Приходите за финансиране на делегираните държавни дейности са 14 059 912 лв., а за местните дейности - 4 576 815 лева, посочи пред БНР-Радио София кметът Владимир Джамбазов. Капиталовите разходи в размер на 2 105 249 лева. За..

публикувано на 22.05.25 в 16:55

С промени в закона може да се стимулира донорството на репродуктивен материал

Въпреки добрите резултати, които показва статистиката, желаещите да бъдат донори на репродуктивен материал (яйцеклетки) продължават да са в пъти по-малко от хората, които имат нужда от тях, съобщават с тревога от фондация "Майки за донорството". Семействата с репродуктивни проблеми в страната се увеличават. Инвитро клиниките в България..

публикувано на 22.05.25 в 16:24

Работещите не бива да се притесняват от 50% квота за кадри от трети страни

През последните години има активен разговор за недостига на кадри и вноса на работна ръка, дават се предложения, включително и за бъдещи законодателни промени, припомни пред БНР-Радио София Жасмина Саръиванова, главен експерт "Социален диалог" в Българската стопанска камара (БСК). Тази седмица на кръгла маса вицепремиерът и министър на..

публикувано на 22.05.25 в 15:19

Женски народен хор - София с нови участия

Женски народен хор - София към Народно читалище "Бъднина – 1982“ е един от малкото самодейни народни хорове на територията на столицата, който поддържа изцяло акапелна програма в триглас. Те изпълняват песни от всички региони на България. Наред с песните от Шопския и Граовския край, характерни за региона на София и околностите ѝ, в репертоара на..

публикувано на 22.05.25 в 15:05

Фаворити от Кан 2025: "Финикийската схема", "Чума", "Ърчин" и "Die my love" с блестящата Дженифър Лорънс

Продължава 78-ото издание на един от най-престижните фестивали за кино - "Златна плама" в Кан. Вече се отличават някои от фаворитите в конкурсната програма и киноведът Лазар Хрисимов ни споделя най-впечатляващите заглавия. "Финикийската схема" на Уес Андерсън е именно такова заглавие. Става дума за комедия с престижен актьорски състав: Бенисио..

публикувано на 22.05.25 в 13:35