Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои забележителни астрономически явления ще можем да видим през 2024 година?

Снимка: Радио София

Кои са най-интересните астрономически явления, които ще можем да наблюдаваме през 2024 година и как се подготвят астронавтите за тях? Подробности разказа Пенчо Маркишки – физик от Националната астрономеческа обсерватория Рожен при БАН, част от катедра "Астрономия" при Софийския университет "Св. Климент Охридски", в предаването "Ритъмът на столицата".

"На 28 октомври 2023 година станахме свидетели на частично лунно затъмнение. Видяно беше и "червено сияние", което не е особено положително, тъй като отразява опасни влияния на слънчевата активност, които могат да предизвикат щети, ако изригванията бъдат по-силни", обобщи Маркишки.

"Пикът на слънчевата активност всъщност е тази година и е възможно през 2024-та да наблюдаваме още такива явления, както и през следващата 2025 година", посочи той.

Ако полярните явления се случат с висока интензивност, може да подложат на изпитание както съобщителните системи, така и  електропреносната мрежа и орбитата на всички спътници около земята, подчерта физикът.

Националната астрономическа обсерватория Рожен

Могат ли да се проследяват слънчевите изригвания?

"Слънчевата активност е на 11-годишни периоди, като нейният максимум е през 2024 г., Донякъде могат да бъдат проследени, но донякъде са и непредвидими тези явления. Те могат да се прогнозират, когато слънчевите изригвания се случват в екваториалната област на слънцето и когато изстреляната от тях слънчева плазма, или т. нар. "слънчев вятър" е в посока към земята, което за наш късмет не винаги е факт", поясни Пенчо Маркишки.

По думите му тази година ще можем да наблюдаваме две слънчеви и две лунни затъмнения. След 2020 година, всички останали години са с по 4 затъмнения, групирани в по два сезона на затъмнение, когато се случват по две затъмнения през интервал от 15 дни. 

"Първото частично лунно затъмнение от полусянката на земята е на 25 март. То ще може да се наблюдава от Западна Европа, Западна Африка, Атлантика, Северна и Южна Америка, Гренландия и части от Арктика и Австралия, но няма да се види от България, защото за нас то ще настъпи след 9 часа сутринта, когато луната вече е залязла", уточни Пенчо Маркишки.

Затъмнението на 8 април ще е най-забележителното явление да тази година. То ще бъде пълно слънчево затъмнение и най-добре ще може да се наблюдава от Мексико и САЩ. По този повод много групи от любители и професионални астрономи ще се отправят на път за там, за да го изследват, каквато всъщност е обичайната практика. От България пълно слънчево затъмнение ще се наблюдава чак през 2081 година, каза още той.


Лунното затъмнение, което може да се наблюдава от страната ни ще се наблюдава на 17-ти срещу 18-ти септември. То ще бъде в малка фаза подобно на случилото се през октомври 2023. Около една десета от диаметъра на луната ще навлезе в земната сянка и ще се закрие само горната дясна част на лунния диск, няма да се наблюдава пълна фаза подчерта Маркишки.

Ще наблюдаваме и две комети, едната от които периодична от "халеев" тип, тъй като нейния орбитален период е близък до този на Халеевата комета – 71, 3 години. Тя е дванадесета поред открита след Халеевата, която знаем, че е първа – 1P/Halley.

"Периодичната комета ще можем да наблюдаваме с бинокъл от края на март до 17-18 април, вечер, ниско над западния хоризонт", обясни още Маркишки.

Още от интересния разговор с него, чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ком-Емине като пътепис

Пътят от връх Ком до нос Емине е мечта за много любители на планинските преходи, но остава неосъществена за голяма част от тях. Дългият преход и стаха от провал в начинанието е това, което отказва любителите на природата да се впуснат в предизвикателството. За преминаване на маршрута Ком-Емине, знаете, има различни трасета, избор от множество пътеки и..

публикувано на 10.11.24 в 12:00

Обичайте се, колкото и трудно да е това

Представяме книгата на Ваня Петкова "Бог е любов". Говорим първо с нейната дъщеря - Оля ал Ахмед - журналист, публицист, преводач и поет, а после и с известния журналист и публицист Исак Гозес - реценцент на книгата и автор на послеслова: "Аз съм първият, който го прочете. Такъв роман се пише върху разранено коляно цял живот. Дано читателите да го..

публикувано на 10.11.24 в 11:55
Лили Големинова - водещ на галаконцерта

Радиото не е професия, то излиза от теб

Представяме едно от лицата и гласовете на радио София - журналистът и музикален редактор Лили Големинова, водещата на "Радиокафе", "Моята друга музика" и на новото предаване "Музиката на града": "Радиото присъства в живота ми откакто съм се родила на "Др.Цанков" 12. Дядо ми е бил създател на един от първите радиооркестри. Съдбата повели да се върна..

публикувано на 10.11.24 в 10:57
д-р Йорданка Господинова

Да се хидратираме добре и през зимата

С д-р Йорданка Господинова – един от първите хранителни коучове у нас, говорим за здравословното хранене през зимния сезон: "Зимният сезон има своите красоти, но и предизвикателства като промяна на динамиката на живот. Обездвижване и застояване са сред особеностите му, както и малкият избор на пресни плодове и зеленчуци. Философията да прекарваме..

публикувано на 10.11.24 в 10:00

Софийски разкази - ул. Граф Игнатиев. Архикултурни разкази

С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..

публикувано на 09.11.24 в 15:00
С Десислава Димитрова (вдясно) и Ширин Ходжева

Графити с прежда

"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..

публикувано на 09.11.24 в 11:43

Да окуражим хората да творят на правилните места

На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..

публикувано на 09.11.24 в 10:54