Кои са най-интересните астрономически явления, които ще можем да наблюдаваме през 2024 година и как се подготвят астронавтите за тях? Подробности разказа Пенчо Маркишки – физик от Националната астрономеческа обсерватория Рожен при БАН, част от катедра "Астрономия" при Софийския университет "Св. Климент Охридски", в предаването "Ритъмът на столицата".
"На 28 октомври 2023 година станахме свидетели на частично лунно затъмнение. Видяно беше и "червено сияние", което не е особено положително, тъй като отразява опасни влияния на слънчевата активност, които могат да предизвикат щети, ако изригванията бъдат по-силни", обобщи Маркишки.
"Пикът на слънчевата активност всъщност е тази година и е възможно през 2024-та да наблюдаваме още такива явления, както и през следващата 2025 година", посочи той.
Ако полярните явления се случат с висока интензивност, може да подложат на изпитание както съобщителните системи, така и електропреносната мрежа и орбитата на всички спътници около земята, подчерта физикът.
Могат ли да се проследяват слънчевите изригвания?
"Слънчевата активност е на 11-годишни периоди, като нейният максимум е през 2024 г., Донякъде могат да бъдат проследени, но донякъде са и непредвидими тези явления. Те могат да се прогнозират, когато слънчевите изригвания се случват в екваториалната област на слънцето и когато изстреляната от тях слънчева плазма, или т. нар. "слънчев вятър" е в посока към земята, което за наш късмет не винаги е факт", поясни Пенчо Маркишки.
По думите му тази година ще можем да наблюдаваме две слънчеви и две лунни затъмнения. След 2020 година, всички останали години са с по 4 затъмнения, групирани в по два сезона на затъмнение, когато се случват по две затъмнения през интервал от 15 дни.
"Първото частично лунно затъмнение от полусянката на земята е на 25 март. То ще може да се наблюдава от Западна Европа, Западна Африка, Атлантика, Северна и Южна Америка, Гренландия и части от Арктика и Австралия, но няма да се види от България, защото за нас то ще настъпи след 9 часа сутринта, когато луната вече е залязла", уточни Пенчо Маркишки.
Затъмнението на 8 април ще е най-забележителното явление да тази година. То ще бъде пълно слънчево затъмнение и най-добре ще може да се наблюдава от Мексико и САЩ. По този повод много групи от любители и професионални астрономи ще се отправят на път за там, за да го изследват, каквато всъщност е обичайната практика. От България пълно слънчево затъмнение ще се наблюдава чак през 2081 година, каза още той.
Лунното затъмнение, което може да се наблюдава от страната ни ще се наблюдава на 17-ти срещу 18-ти септември. То ще бъде в малка фаза подобно на случилото се през октомври 2023. Около една десета от диаметъра на луната ще навлезе в земната сянка и ще се закрие само горната дясна част на лунния диск, няма да се наблюдава пълна фаза подчерта Маркишки.
Ще наблюдаваме и две комети, едната от които периодична от "халеев" тип, тъй като нейния орбитален период е близък до този на Халеевата комета – 71, 3 години. Тя е дванадесета поред открита след Халеевата, която знаем, че е първа – 1P/Halley.
"Периодичната комета ще можем да наблюдаваме с бинокъл от края на март до 17-18 април, вечер, ниско над западния хоризонт", обясни още Маркишки.
Още от интересния разговор с него, чуйте в интервюто на Елисавета Белеганска.
На 7 януари Православната църква чества деня на св. Йоан Кръстител, който дава Свето кръщение (Богоявление) в река Йордан. Св. Йоан Кръстител е наречен Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята. Като народен празник Ивановден е част от богатството в обредно отношение коледно-новогодишен празничен цикъл. На Ивановден изтича..
Днес преди обяд ще бъде предимно слънчево. Сутринта на отделни места по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. След обяд облачността, средна и висока ще се увеличава и до вечерта ще е предимно значителна. Ще духа слаб, в Източна България – умерен вятър от юг-югозапад. Максималните..
Благородна Здравкова заема позицията заместник-кмет на София по направление ''Култура, образование, спорт и младежки дейности'' от 7 януари, съобщиха от Столичната община. До момента тази длъжност се изпълняваше от Яна Генова. Здравкова има дългогодишен административен и управленски опит в сферата на културата. От 1995 г. работи изцяло в..
В първото за годината издание на предаването "Форум" гости са социологът Павел Вълчев от Алфа рисърч и политологът Христо Панчугов. Заедно с водещия Лъчезар Христов ще обсъдят следните теми: 2024 год. и 2025 год. - равносметка и очаквания До този момент и ГЕРБ, и "Демократична България" не са коментирали официално преговорите и дали е възможно..
Гражданска инициатива за възстановяването на добре позната от миналото градина в столицата набира популярност в социалните мрежи. Мини паркът се намира между сградите на Философския факултет към Софийския университет “Св. Климент Охридски” и стадион “Академик”. Инициативата за възстановяването на градината е на Андрей Димитров, студент по..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим, но до колко това се отразява и върху международните превози на стоки и товари. След огромната ни радост, с която посрещнахме новината (за влизането ни в Шенген по суша) и огромното желание и очаквания, малко се..
От 1 януари ДДС за ресторантьорските услуги отново стана 20%. Причината е, че със започването на годината спря да действа по-ниското облагане от 9%, прието със Закона за ДДС още по времето на ковид кризата и многократно удължавано от тогава. По същата причина от началото на годината отпадна и нулевата ставка за хляба и брашното и тя отново е 20%. В..