Кадър от филма "Див лук", с който ще се открие фестивала
С комедията "Див лук" от Казахстан на 12 януари ще бъде открит 16-ият фестивал за кино от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка Sofia MENAR.
Програмата представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино от тези региони на света, включва и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите, етносите и обичаите им по тези земи. Повечето филми идват на големия екран у нас след други фестивални участия и отличия.
Зрителите обичат комедии, но те са кът в Sofia MENAR, защото в тези страни се снимат предимно драматични истории, обясни пред БНР-Радио София Здравко Григоров, киновед, преводач и пътешественик, съосновател на фестивала заедно с Ангел Хаджийски. В това издание се поставя своеобразен рекорд със 7-8 комедии и забавни ленти.
Григоров отбеляза един от фокусите на събитието - "Дойче МЕНАР" - съвместна инициатива на фестивала с "Гьоте институт – София". Тук са включени немски копродукции със страни от региона. Сред заглавията са "Любов x 3" на Фараз Шариат с две награди от "Берлинале", "Любов, дойче марки и смърт" на Джем Кая отново отличен на "Берлинале", "Камъкът си тежи на мястото" на Илкер Чатак с награда за сценарий от МФФ Мюнхен и "Орай" на Мехмет Бююкаталай с награди от "Берлинале" и МФФ Монс.В "МENAR Бийт" пък са включени музикални филми.
За пръв път в България ще може да се види и трилър от Бангладеш, както и филм от Катар.
Ще има и специални вечери, посветени на отделни страни (Индия, Мароко, Иран), когато ще се предложи не само кино, но и други елементи от културата и обичаите на съответните хора.
В съпътстващата програма зрителите могат да видят три тематични изложби.
Фестивалът ще продължи до 28 януари, а заглавия от програмата му може да гледате в Дома на киното, Културен център G8, Евро синема, кино "Влайкова", както и в една от платформите за онлайн стрийминг.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...