„Водещи икономики в еврозоната – и при тях, като че ли икономическият растеж замря, а все пак те са основният търговски партньор на България. В България също имахме известно забавяне на икономическия растеж, но позитивната гледна точка е, че оставаме с доста по-висок растеж от нашите водещи партньори в еврозоната. В някакъв смисъл, не е най-добрата година, но с оглед на обстоятелствата, като че ли нещата се развиха относително добре“, обясни Лъчезар Богданов.
Очаква се дефицитът за 2023 г. да е по-нисък от прогнозираното или около 2,2% от БВП. По думите на Богданов, като страна в периферията, България е необходимо да навакса по-бързо, отколкото развитите пазари.
„Догонването е ключовият показател, по който ще следим дали се справяме добре в средносрочен и дългосрочен план. Както изглежда, през 2023 г. българската икономика расте по-бързо от средното за ЕС, така че и там ще добавим малко в сближаването, но безспорно сме доста назад и далеч не означава, че сме решили това изоставане“, коментира икономистът.
Според него, голямото предизвикателство пред българската икономика, е как да се запази темпото на растеж и да се ускори.
„Това е дългосрочният въпрос и той зависи от много неща. От една страна - политическата стабилност, от друга – реформите, които целят да направят българската правосъдна система доста по-добре работеща, по-справедлива, по-предвидима, по-бърза, но най-вече равно прилагаща закона към всички, за да имаме сигурност за всеки, които реши да прави бизнес в България и да инвестира“, изтъкна Лъчезар Богданов.
По думите му, в момента инфлацията върви рязко надолу, но има определени продукти и услуги, чиито цени няма да спаднат. Според него, в средата на годината ще бъдат оценени критериите на България за възможно въвеждане на еврото от началото на 2025 г.
„Критерият за инфлацията към ноември месец не го изпълняваме, т.е. нашата инфлация е над прага, който трябва да бъде, но в идващите месеци това може да се промени“, каза главният икономист в Института за пазарна икономика.
Наблюдава се известно „оживление“ в инвестициите в страната, коментира Лъчезар Богданов и добави, че частният сектор вече не може да разчита на евтина работна ръка.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..