Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изграждането на водния цикъл на Банкя е един от приоритетите за тази година

Снимка: Радио София

Новият сезон на предаването "Събуди се, София" започва с обиколката на столичните райони с гр. Банкя. Кметът Рангел Марков разказва за текущите и предстоящите проекти. Проектът за водния цикъл на Банкя е в ход и включва 30 км. трасета в района. Изпълнени са повече от половината от тях, а улиците, които в момента са разкопани ще бъдат асфалтирани цялостно. Банята в Банкя (Балнеолечебницата) функционира след реставрацията вече от повече от година, а "Софийски имоти" ЕАД постепенно увеличават услугите, които предлага тя.

"Това, което е важно да кажем е, че на практика ние продължаваме нашата работа, тъй като това е пореден мой мандат като кмет на Банкя. Реално от следващия ден след изборите имаме възможността да започнем с проекти, които вече са стартирани и да продължим по тяхнат работа. Разбира се, имаме и абсолютно нови проекти с амбицията в рамките на мандата те да бъдат завършени. Голямото предимство е, че нямаме прекъсване на работния процес. Имаме започнати проекти, като този за водния цикъл, който изпълняваме в момента. Това са вътрешно кварталната канализация и водопровод, който е изключително мащабен проект - 30 км. трасета на територията на Банкя. В момента са изпълнени повече от половината", сподели Марков.

Той посочи, че банята се стопанисва и управлява от софийското дружество "Софийски имоти" ЕАД за срок до 3 години. От дружеството постепенно и поетапно се увеличават услугите, които се предлагат в балнеолечебницата. Историята на гр. Банкя като балнеоложки курорт стартира от 1900 година, през 1907 г. започва строежът на банята и е завършен през 1911 година. Марков поясни, че идеята е да се направи експозиция около зоната на каптажа, за да могат посетителите да видят откъде тръгва историята на града.

Обновената минерална баня в Банкя

По думите му "Вазовият дъб" е мястото, където през 1900 година Иван Вазов е написал един от най-хубавите си разкази "Утро в Банкя". Там ще бъде обособена зона за литературни четения, а от инициативния комитет на града са предложили да се построи паметник на бележития български писател.

В един от големите паркове в централната градска част на Банкя ще бъде обособено място със специално оборудване за хора, претърпели инсулт. Там те ще могат да правят своята рехабилитация на чист въздух. Проектът за реконструкция на този парк ще бъде изпълнен в рамките на 2 години.

"Големият плюс на Банкя е, че е курортно място. Това е и голямото предизвикателство за мен като кмет, защото урбанизацията на големия град със сигурност влиза в противоречие с курортния дух. И затова казвам предизвикателство, именно защото голямото строителство и многото посетители до голяма степен влияят именно на този спокоен, тих курортен дух, с който Бонкя разполага и който е едно от големите предимства. Не случайно Банкя е едно толкова предпочитано място, защото има собствен характер, който ние всячески се опитваме да съхраним", сподели Марков.

Той сподели, че от управата на града имат ясна концепция как да го развиват. Водният цикъл е важен както от екологична гледна точка, така и откъм стандарт на живот.

Снимка: Facebook/Централна минерална баня Банкя

"Сега изпълняваме третия етап. Ще имаме над 70% направена канализация в Банкя, имаме готовност за още 10 км., с които се надявам да имаме възможност да кандидатстваме още следващата година за ново финансиране за вътрешнокварталните улици така, че да стигнем съвсем до кварталите", подчерта той.

В с. Иваняне също има готовност за изграждане на канализация, като ще бъде обхванато почти цялото село. Ще бъде възстановен и стадионът. Там има готов терен и за изграждане на детска градина с яслена група. През последните 5 години в Банкя са създадени няколко детски градини, но заради интересът на младите семейства към района местата отново не стигат.


"В Иваняне има много добра перспектива за развитие, тъй като една голяма част от проекта за канализация включва и с. Иваняне. Там имаме абсолютната готовност да започнем с изграждането на канализация и почти цялото село ще бъде обхванато с един такъв проект. Имаме амбицията да възстановим футболното игрище. Имаме и конкретно инвестиционно предложение, което постъпи в района и по което ще работим, така, че имаме и формула, по която това нещо да се случи. Също така имаме готов терен за изграждане на детска градина с ясла", отбеляза Марков.

Той подчерта, че в Банкя има недостиг на места за детски градини, но пък има 5 готови терена, които са разработени регулационно с готов статут и при финансова възможност на Столична община веднага ще бъде стартирано проектирането на нова детска градина и ясла. По думите на Марков стадионът в града през 1999 година е бил тотално разрушен, за да може да бъдат възстановени земите като незастроени земеделски имоти.


"За щастие през тези години успяхме да окрупним 22 дка. общинска територия, да направим нов регулационен план с отреждане за спортен терен. Нашата голяма амбиция е в тези 22 дка. да възстановим градския стадион. Абсурдно е наистина, ние имаме футболен отбор, който всяка неделя играе своите срещи, а на практика няма място където да играе. Налага се той да ползва чужди игрища и благодарение на други отбори, които приемат и нашия да ползват техните терени успяваме той да изиграе своите срещи", отбеляза кметът.

На жп гарата в Банкя вече има буферен паркинг за около 80 автомобила. Голямата перспектива в транспортно отношение е свързана с възможността жителите на града да получат добър достъп до метродиаметъра чрез влака. Новата метростанция, която се строи в между станциите Обеля и Сливница ще свързва влака от Банкя с центъра на София.

"Беше направена първата копка и стартираха строителните дейности по изграждането на една нова метростанция, която е интермодална, тя е комбинирана с жп гара. Намира се в Район "Обеля" и на практика нашият влак за по-малко от 15 минути ще прави връзка с метрото на новата метростанция, която се намира между метростанция "Обеля" и "Сливница", подчерта Марков. И добави:

"Първата и основна задача ни е, приключвайки проекта за водния цикъл да направим едно голямо почистване на нашия град, тъй като в момента и аз не харесвам начина, по който изглежда Банкя, ние в момента сме една огромна строителна площадка. По проекта за водния цикъл сега се извършват строителни работи на 17 места. Това са едни 50-60 камиона, които ежедневно кръстосват нашия град и които неминуемо влияят на начина на живот. Това е неизбежно. Така, че аз чакам това нещо да дойде, да види своя край, след което да изчистим нашия град и с готовност да посрещнем всички хора, които искат да посетят Банкя."  

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16