Безхаберие и безразборно харчене на пари - така кметът на София Васил Терзиев определи проблемите със Столичния завод за третиране на отпадъци. По думите му подозренията за управлението и текущото състояние на предприятието са абсолютно обосновани, като дори някои аспекти са по-сериозно засегнати и влошени. Днес на пресконференция столичният кмет заедно с вр.и.д. директор на завода Николой Савов представиха някои данни от вътрешния одит, който бе разпореден да се извърши още в началото на мандата на Терзиев. Златина Петкова с повече информация.
Една от първите проверки, която бе разпоредена от кмета Васил Терзиев бе именно за управлението на Столичното предприятие за третиране на отпадъците (СПТО), тъй като са получили множество сигнали.
Въпросният доклад, обобщен в над 100 страници, е предаден на прокуратурата, като се очаква с него да се запознаят всички заинтересовони.
Кметът Терзиев посочи, че опитите да се омаловажи проблема от страна на предишното ръководство и управление на ГЕРБ и да се представи, че няма такъв - няма как да отговаря на истината.
Николай Савов, временно изпълняващ длъжността директор на СПТО заяви, че в сградата за механично сепариране от 47 машини 39 са за основен ремонт. В сградата за RDF от 136 машини, 86 са за основен ремонт и това е в рамките на 9 години, откакто заводът работи. През последните три години са подписани над 470 договора за поддръжка, като са похарчени 113 млн.лв.
Като основни изводи от доклада кметът Васил Терзиев изведе покупка на оборудване на многократно завишени цени, съоръжения, които не са поддържани и са се счупили много преди да заработят, както и раздаване на щедри бонуси, без да има високи резултати от работата.
На извънреден брифинг общинският съветник от ГЕРБ-СДС Георги Георгиев увери, че заводът ще работи до 2031 г. и според него се създава изкуствена криза, за да се замаскира истинската, а именно невъзможността да заработи общинският съвет, след като продължава да няма избран негов председател.
“Призовавам Терзиев да оповести и другите два доклада от 2021 и 2022 г. и те да бъдат предоставени на прокуратурата”, допълни още Георгиев.
На 16 юли от 19.00 часа в Галерия “Арт 159” ще бъде открита изложбата „Да запазим Корал: „Безполезни изкопаеми НБУ 2025“.Куратори на изложбата са: проф. Борис Сергинов, Методи Методиев, Олга Галчинска, Ева Гебрева и Биляна Калоянова. В експозицията ще се включат над 30 автори – художници, активисти, изследователи и доброволци от НБУ и..
Във възпитанието родителите често трябва да балансират между помощта, улеснението за детето и здравословната строгост. За приучаването към самостоятелност понякога е достатъчно да изчакате, да потвърдите затруднението в дадена ситуация, а когато детето анализира или вследствие дори само на промяна в подхода успее да се справи, то остава не..
За седма поредна година ще се проведе Lago Fest 2025 - Фестивалът на Самоков от 25 до 27 юли. Мултидисциплинарният фестивал отново ще се проведе на добре познатата локация – Туристическата градина в парк “Лаго”. “Когато самоковци са се опитвали да правят комплименти на млади дами, са казвали “Я, каква си лаговица”. Лаговицата е едно много тънко..
В момента 60 от 256 общини в страната са с воден режим. Ако не бъдат взети комплексни мерки, те ще нарастват всяка следваща година и проблемите с безводието ще се задълбочават. Това откроиха експерти от информационната платформа "Климатека" на медиен форум, в който се включиха експертите по води и климат. Те отбелязаха, че по-съществен е..
България е на прага на влизане в еврозоната - стъпка, която се очаква да донесе значителни промени в икономиката. Малко след като получихме окончателното "Да", няколко международни рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на страната ни на БББ+. А за пръв път в историята ни получихме и оценка A- от агенция "Скоуп Рейтинг". " Очаквам..
Конференцията Velo-city 2025 тази година се провежда в полския град Гданск. “Това е шестата или седмата конференция Velo-city, на която присъствам. В този смисъл имам база за сравнение с предишни издания. Разбира се, тази година не съм толкова въодушевен, колкото когато участвах за първи път. Това беше през 2017 г., а домакини бяха градовете..
Живеещи в района на ул. "Опълченска“ излязоха на протест снощи с искане за преобразуване на едната новоизградена лента за движение във велоалея, а на другата – в разширение на тротоарите, които към момента на места са само по два метра. Протестиращите обясниха, че две нови автомобилни ленти удвояват трафика, а тротоарите остават тесни. Многократно..