Група ученици от град Казанлък участват в конкурса ImagineEU на Европейската комисия, в който представят своя идея за опазване и съхранение на българските сгради с историческа значимост.
Според регламента в предизвикателството могат да участват младежи в 11. и 12. клас, които, следвайки формата на Европейската гражданска инициатива, да отправят свои предложения за политики. Целта е да се съберат идеи, които ако се развият и станат закон, биха подобрили живота на европейците.
Трима 11-окласници от природоматематическата гимназия "Никола Обрешков" в Казанлък са сред 388-те участници от държавите членки на ЕС.
„Предлагане на мерки за възстановяване и популяризиране на сградите с историческа значимост. Този проблем е изключително актуален днес, когато можем да видим, че голяма част от сградите, изиграли важна роля в нашата история, биват мишена на вандалски актове или се рушат, застрашавайки живота на преминаващите в близост. С клипа представихме Папазовата къща в Казанлък и текстилната фабрика в Карлово, дарена на града от Евлоги и Христо Георгиеви. Ако идеята прерасне в закон, ще бъдат обхванати всички ценни стари здания в Европейския съюз“, отбеляза пред БНР-Радио София Кристиан Петров.
Участниците трябва да съберат гласове за идеите си до 28 януари. След това 10-те от тях с най-много гласове ще бъдат оценени от жури. Авторите на първите три ще бъдат поканени в Брюксел да се запознаят с работата на европейските институции и да защитят идеите си.
Посетете платформата и подкрепете българските участници от тук.
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Още по темата:
Започна срещата на кмета на София Васил Терзиев с представители на протестиращите, работещи в столичния градски транспорт, които втори ден отказват да излязат от гаражите и гражданите могат да разчитат единствено на метрото, автомобилите си и велосипедите. По рано днес протестът и липсата на обществен наземен транспорт в София нямаше как да не..
Планинското колоездене в околностите на Самоков е част от визията за развитието на общината. Регионът предлага безкрайни възможности за маршрути, каза пред Радио София Валери Тодоров от Регионалния съвет за развитие на Самоков. "Природата в Самоков е уникална и от нас се иска съвсем малко, така че да популяризираме тези маршрути и те да бъдат..
Еврото образува попътен вятър в платната на правителството, но същевременно отхвърлянето на референдума за въвеждането на валутата у нас може да духа и в платната на президента Румен Радев , ако наистина сериозен и с намерение за политически проект, за който се говори и спекулира от доста време. Това коментира пред БНР-Радио София доц...
Фондация “Ято” започва първия по рода си проект, създаден специално за общността от глухи деца и младежи в България. В рамките на няколко уикенда участващите ще научат похватите на създаване на сценарий, актьорска игра и заснемане на филмов проект и то на жестов език. Записването за проекта е напълно безплатно. Най-новата инициатива на фондацията е..
В предаването “Радиокафе“, което се излъчи от град Самоков, гостува отец Любомир Мишков, който разказа за новооткритото Неделно училище в Бельова църква (храм Рождество Богородично), което беше открито с благословията на Негово светейшество, софийски митрополит и български патриарх Даниил. “Ние имахме идеята то да бъде реализирано малко..
Самоков е индустриален център, духовно средище. Тук е първата българска печатница, първата стъкларска фабрика, първата кибритена фабрика, първите големи текстилни фабрики за памучни, вълнени и ленени платове, първият български журналист - Фотинов, първият български фотограф - Атанас Карастоянов. “Да не продължаваме нататък, че ако включим и..
На 16 май, в Самоков, ще бъде връчена Националната награда за живопис "Захарий Зограф“ за 2024 г. Наградата е учредена през 1972 г. в Самоков като родното място на Захарий Зограф. Първият й носител е Светлин Русев, припомни пред Радио София Любомир Николов - уредник "Художествен фонд", фонд "Фотографии" в Градския Исторически музей в Самоков...