Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борбата за кадри става ожесточена

Вдигането на минималната заплата няма да промени пазара на труда

Най-ниска е безработицата в София – 1, 6%

Снимка: bia-bg.com

Минималната работна заплата се увеличи в началото на тази година и достигна 933 лева. В същото време, средно шестима безработни кандидатстват за едно работно място, а безработицата за страната е малко над 5,5 на сто, според последните данни на Агенцията по заетостта.

Очаквано най-ниска е безработицата в София – 1, 6%, на второ място  е област Варна с 3,5 на сто, а на срещуположни позиции са Видин и Монтана, съответно с 13 и 15%.

Данните сочат, че хората без препитание под 29-годишна възраст за цялата страна са малко под 19 хиляди души.
С най-много безработни младежи са градовете София, Благоевград и Пловдив.

  • Какъв пазар на труда да очакваме през 2024 г.?
    Ще успеем ли да запълним огромния дефицит на търсени служители?
    Какви са нагласите на младите хора да се реализират в страната?
    Как повишението на минималната работна заплата ще се отрази на пазара на труда у нас?

Събеседник по тези въпроси  в предаването „Ритъмът на столицата“ е  Надя Василева - председател на Българската конфедерация по заетостта.

Надя Василева, председател на БКЗ

По думите ѝ в посочените данни изненада няма.

"Бих казала, че това е съвсем нормално развитие на нещата в условията, в които се намира страната ни – неблагоприятна демографска структура, по-голям процент възрастно население и по-малко младо, по-голяма емиграция и по-малка имиграция, тези обстоятелства оформят един доста труден пазар на труда, посочи тя. Забелязва се голям спад на работоспособното население, срив на работещите, въпреки че отчетената безработица е с по-малко от 1% увеличена в сравнение с миналата година, но коефициентът на заместване е притеснително нисък, пада под 60, което означава, че на 100 души напускащи пазара на труда, едва 60 ги заместват", допълни Василева.

Този немалък проблем води до ожесточена борба за кадри, която се изостря и работодателите много трудно успяват да запълнят отворените работни места. Забелязва се и увеличение на новите позиции на пазара на труда, около 9%, но само 30% от отворените работни места се затварят, подчертават експертите. Турбуленции се наблюдават и в някои бизнес сфери.

"Този тренд ще се запази и тази година, но се надявам все пак, работодателите да успеят да затворят повече позиции", каза още Надя Василева.

Според нея с увеличаването на минималната работна заплата нищо съществено няма да се промени, но по-притеснително би било то за работодателите, които имат проблеми, тъй като повишението не е обвързано с резултата.

"Напоследък това, което забелязваме като нова тенденция, е преминаването към нов операционен модел, базиран на наличните умения и квалификации, които са водещи и определят позициите в компанията, търсенето на кадри ще продължи във всички сектори, като най-голям проблем с набирането на хора ще има в секторите с най-масови назначения – производството, туризма, ресторантьорството, селското стопанство, разкри Надя Василева.

Още по темата, чуйте в разговора на Невена Николова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00