Напрежението във връзка с програмата за енергийно обновяване на сградите със 100% финансиране се усеща и в София. Жителите на следващите класирани жилищни блокове ще трябва да участват с 20% съфинансиране.
Жалби във връзка с оценките на кандидатите при националния омбудсман Диана Ковачева са пристигнали от София, Стара Загора, Айтос, Свиленград, Шумен, Велико Търново, Пловдив, София, Сандански, Ловеч и др.
"Бяхме много изненадани, че не сме класирани – заяви пред БНР-Радио София Нели Папазова, председател на Сдружение на собствениците на 14-етажен блок в столицата със 124 апартамента. – при нас 100% от съкооператорите са дали съгласие за мерките, а големината на блока при реализация означава повече спестена енергия и по-малко емисии."
В съответната община тя е видяла оценката. По критериите, по които блокът не е получил максимален брой точки, няма обосновка.
"Трудно ни е да разберем защо е намалена оценката ни. Вече и за други случаи се коментира по медиите, че оценката е правена по документи, без проверка качеството на обследването. Разбрахме, че около 1000 енергийни обследвания са изпратени за проверка, защото има съмнения за обективността."
„Разбирам огромния интерес към нашите програми, те не предвиждат само саниране, а енергийно обновяване, подчерта зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева.
Тя поясни още, че МРРБ има няколко процедури за сградния фонд, но жалби се подават само по тази за жилищата, защото при тази бюджетът 4 пъти е надвишен от кандидатите.
„Разглеждаме всяка жалба, всеки казус критерий по критерий и ще дадем отговори. Пропуски и грешки са възможни, както навсякъде. Стремим се да сравним информация, данни и документи. Методиката е максимално обективна,
критериите са проверими. Няма община с гарантиран бюджет, няма териториално разпределение. Изисква се максимално спестени емисии“, допълни зам.-министър Бонева.
Тя припомни, че продължението на програмата за енергийно обновяване на сградите предвижда 20-процентно съфинансиране от страна на собствениците. Тя подчерта:
„В България останахме последни с безплатно обновяване. Европейската солидарност се простира до енергийно бедните, самоучастието ще има дисциплиниращ ефект.
Методиката за оценяване на сградите е ясна и прозрачна. Оценката обаче зависи от енергийното обследване - тук има възможност „да се натисне молива“ тук-таме, коментира в студиото инж. Станислав Андреев от Център за енергийна ефективност ЕнЕфект.
На специалистите изведнъж се е наложило да се направят около 4 хиляди обследвания. Напрежението също може да е причина за неточности.
„Даваме много пари за подобряване енергийната ефективност, но не и за обясняване, за комуникиране.“
В България има над 60 000 многофамилни сгради. С процедурите досега през програмите ще минат близо 5% от тях, което е наистина малко.
По думите на инж. Андреев общините могат да свършат много работа, за да убедят собствениците, че и с доплащане, мерките и проектите по енергийна ефективност си заслужават.
По приблизителни изчисления в следващата програма самоучастието от апартамент ще струва между 3000 и 6000 лева.
Освен това процентът съфинансиране няма да остане 20%, а ще расте в годините напред
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..
Тодор Адамски, основател на групата "Феникс" за промоцията на албума им "Ритуал" с участието на група "Графит": "Ние сме доста древна ъндърграунд група още от 1984, в 2012 се събрахме отново с променени членове и скромна дискография. Към момента сме петима. В заглавната песен тази вечер доктор по българска филология участва с кавал. Вкарали сме..
Започва Менар филм фест със специално събитие – поканата е от Здравко Григоров: "До 30 януари продължава фестивалът. Съботната вечер е много интензивна - паралелно са 4 много силни филма (подробности в звуковия файл). Тази година разширяваме границите със Саудиска Арабия. В неделя следобед заедно с инициативата "Храна за размисъл" ще се опитаме да..
Започва кандидатстването за осмите годишни награди „Employer Branding awards” – подробности от Надя Маринова, главен редактор на B2B media, организатори на събитието: "Това са награди за успешно изграждане на работодателския бранд. Има какво да се покаже заради технологичния напредък, успяваме да уловим тези, които ги прилагат и да ги покажем. Имаме..