Изкуственият интелект крие рискове за сигурността на работните места по света, но също така предлага "огромна възможност" за повишаване на занижените нива на производителност и стимулиране на глобалния растеж. Това заяви управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева в интервю за АФП преди дни.
За ползите, вредите, за намирането на баланса в съотношението между работна сила и изкуствен интелект е разговорът с Томчо Томов - директор на Национален център за оценка на компетенциите в Българската стопанска камара. Той заяви, че ако говорим за България, около 30% или една трета от работните места ще бъдат засегнати от изкуствения интелект. Под това „засягане“, трябва да разбираме закриване на работни места, но това няма да е бърз процес, а в продължение на 10-20 години. Според него трябва да разбираме това като „трансформиране“ на работните места, тоест, изкуственият интелект ще засегне изпълнението на конкретни роли, функции и отделни задачи в рамките на съответните професии и работни места.
Както процесът на автоматизация и механизация навлезе и отмени физическия труд, сега изкуственият интилект навлиза предимно в професии с преобладаващ умствен труд, там където има операции, които могат да се автоматизират, рутинни дейности, които могат да се кодират, задачи свързани с управление на данни, мониторинг, оптимизиране, прогнозиране, оценка за алтернативи за взимане на решения, поясни той, определяйки това като парадокс.
Експертът подчерта още, че трябва да се подготвим за всичко, което ще се случва и да развиваме своя потенциал.
“Да развиваме цяла група от нови умения, които може би са подценявани, но които ще са изключително важни във взаимодействието и използването на изкуствен интелект“.
Томов разкри, че около 30% от предприятията у нас разполагат с изготвени стратегии за дигитален преход, съсредоточени върху дигиталната трансформация. Някои включват и използването на изкуствен интелект на много места. В зависимост от определените отрасли, предприятията се съобразяват и с това какви възможности ще даде изкуственият интелект. Според Томов ИИ ще бъде до там, докъдето го допуснем.
Той подчерта, че все пак ще има места и професии, които няма да бъдат засегнати в голяма степен от изкуствения интелект.
„На първо място, тези които изискват емоционална интелигентност, а тя е възможна само за човешкия мозък. Роботът може да снима, да сканира израз на лицето, при тази основа да има база данни, да разкрива какво е настроението, но човешката интуиция, емоционалната интелигентност, управлението на сложни междуличностни настроения, проблемите свързани с управление на хора, са професии, които до голяма степен ще се съхранят, също така и творческите професии", обясни Томчо Томов.
"Изкуственият интелект навлиза в професии в здравеопазването, социалните дейности, изкуството, забавлението, спорта, навлиза и в журналистиката и медиите – при разработка и редактирането на статии, но не можете да му поверите разследваща журналистика – ще го използвате, но той не може да ви замени. Работни места изискващи физическа сръчност, майсторство, които изискват решаване на проблеми в нерутинна, непредвидима среда – поддръжка, ремонти, поправки, техническа охрана, сигурност, противопожарна безопасност", разкри Томчо Томов.
Чуйте още от разговора на Данаил Конов в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...