Благотворителното движение #гудгейм обединява стриймъри, популярни личности, професионалисти от гейм индустрията и всички, които се кефят на видео игрите зад една обща кауза - да се създаде фонд за стипендии за млади професионалисти, които искат да се развиват в областта на видео игрите. Тази година нови партньори са глобалната мрежа за успех на млади таланти в България – Тук-Там. Може да се запознаете с постигнатото в последните две издания тук. Как изглежда благотворителният #гг стрийм, може да разгледате YouTube галерията от миналата година тук. #гудгейм Twitch канал - денонощно от 20:00 ч. на 24.01 до 00:00 ч. на 31.01. Още за събитието и програмата от организатора му Мартин Кадинов:
"Звучи провокативно - първата година бяха 72 часа. За едни хора съм само Марто, който играе игри, за геймърите - който играеше. Обясняваме, че не е страшно. Инициирахме гудгейм за да разказваме истории и веднъж годишно да фондонабираме за дадена кауза. Тук-Там ефективно създават фондове. Знаят как да постигат резултати. Миналата година имаше периоди с неспане, имаме сега различни екипи, продуценти. Връщаме т.н. "нощна мрежа" - там Китодар прави благотворителна нощ Сounterstrike.
Една от най-разпознаваемите игри, Leaguе of legends си има минифестивал - водещ е световният шампион, който е българин. Това си е неговото шоу. Българин е и композиторът на играта на годината. Борислав Славов се казва, последната игра му бе Baldur’s Gate 3. Музиката му реагира на решенията в играта. Ако то е мрачно, и музиката става такава.
В България в сферата на видеоигрите работят пряко около 2000 души. Случват се интересни неща. Шахът никога не е бил по-популярен, отколкото днес - и в тик-ток, за 12-17 годишните. Има интересни сесии, свързани със създаване на игри - със сценаристи, които създават персонажи. Хора, които се занимават с наративен дизайн. Направихме си творческа платформа, която е измислена вселена. Процесът по създаването ѝ е сходен като този за книга, и за филм, и за игра.
Ще имаме и ролеви игри, в реално време героите-актьори развиват разказа. Това е популярно сред хората с афинитет. ДизастърАрт ще играят Райдър'с рипъблик - те имат няколкостотин часа летейки във въздуха. Правим си го за да се срещнем с интересни хора. Ще имаме заедно и готвене, и йога, няколко ко-брандирани подкаста, на 29 Александра Илиева ще прави "Радиокафе" оттам."
Още за ролята на игрите в развитието на компютърните технолигии, както и за виртуалното място на Радио София и евентуалния глас на старата богиня - в интервюто.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..