Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Деца на свободно отглеждане" – или как да станем по-спокойни родители

Снимка: Радио София

Тревожността е темата, която е застъпена в новата книга на българския книжен пазар "Деца на свободно отглеждане" от Леоноре Скенази. Именно тя отличава съвременните родители от поколението на техните родители. Днес родителите отказват да дадат свободата на собствените си деца, такава каквато те са я имали като малки и в която са израснали.

Американската авторка Леоноре Скенази е журналистка, която в последните години е отдадена на писането на книги за възпитанието на деца, с отглеждането и възпитанието им. Това каза пред Радио София редакторът и преводач на книгата Або.

„Когато малкият й син е на 9, той преценява, че е готов да се впусне в живота абсолютно сам и моли майка си да му позволи да се прибере сам отнякъде. След като виждат със съпруга й, че детето е готово на тази стъпка, го завеждат в един магазин, който има директна връзка с метрото, оставят го там с малко пари и му казват да се прибере. Той слиза в метрото сам, качва се на мотрисата, слиза на съответната спирка, след това взима някакъв автобус и след 40-50 минути се прибира жив, здрав, невредим вкъщи“, обясни Або.

Той добави, че след известно време, когато не е имала тема, с която да запълни колонката си във вестника, за който пише, авторката решава да разкаже тази история. Още на следващия ден започват да валят покани от Дейвид Летерман, Опра Уинфри, от всички големи толк-шоу хостове. Те смятат, че това е безотговорно родителство и Леоноре Скенази не се интересува от детето.

„Тя трябва да се защитава за нещо абсолютно естествено. Доста дълго води тази битка, докато успява да основе движението „Деца на свободно отглеждане“, добавя Або.

Именно това е и началото на сайта й и книгата със същото заглавие. В първата част на "Деца на свободно отглеждане", Леоноре Скенази формулира 14 заповеди, които да бъдат в помощ на това да станем по-спокойни родители. Най-важното послание, което авторката отправя е да опознаем добре децата си и да им имаме доверие - „Те все пак са създадени за този свят и ще оцелеят в него“, казва тя.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дори трафопостът в село Смоличано е произведение на изкуството

Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...

публикувано на 06.04.25 в 13:42

Всяко представление е емоционален взрив

Весела Кунчева за предстоящето на 13 април представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе голям..

публикувано на 06.04.25 в 11:40
Момчил Николов

Искам да видя нещо ново, което ме чака зад ъгъла

Момчил Николов , автор на „“ и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му..

публикувано на 06.04.25 в 11:03
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39