Днес се състоя официалното откриване на Литературен кът на Хърватия в Националната библиотека “Св.св. Кирил и Методий“.
Това е 26-ят от поредицата литературни кътове на различни държави, по инициатива на Националната библиотека.
Подробности разказа пред Радио София посланикът на Република Хърватия у нас Нейно Превъзходителство госпожа Ясна Огняновац.
"Това е една много интересна инициатива, започната от Националната библиотека в София. Всички посолства, всички националности представени в нея получават свой собствен кът, където могат да покажат своите най-хубави книги: художествена литература, исторически томове…. Имат възможност да изложат и някои скулптори или артефакти от своята култура в този кът. Сътрудничеството между библиотеките се изразява и в това, че всички посолства могат да дарят свои книги, така че българските читатели на Националната библиотека в София могат да четат на различни езици, за различни култури и от различни нации, които са представени тук", посочи посланикът.
В Хърватския литературен кът ще можем да се потопим в историята, литературата и изкуството на страната, чрез 70 книги от различни жанрове, дарени от Националната библиотека в Загреб.
„Има издания за известни хърватски артисти, от известни поети и писатели. Също така има книги за традициите, етнографска литература, както и за нашата история. Ще покажем и няколко важни скулптури, които представят някои от най-известните археоложки находки в Хърватия. Всеки от тези артефакти има история, която може да се види чрез сканирането на определен QR код. Така че всеки, който се интересува може да намери повече информация за тях“, изтъкна Н. Пр. госпожа Ясна Огняновац.
“Искам да кажа, че за мен тази инициатива е много важна. Важно е да се познават хърватската история и изкуство. Това е част от така значимата културна дипломация, която действително свързва хората. Книгите са нещо, което наистина сближава и аз съм особено щастлива, че всички издания са на хърватски език, така че студентите по славянски езици и най-вече хърватски, тук в България, ще могат да се докоснат до различни аспекти от нашия живот“, разкри още тя.
Ще бъдат ли книгите предоставени за четене у дома или човек ще може да ги чете само на място, това зависи от правилата на библиотеката, уточни тя и допълни:
“За нас би било по-хубаво хората да могат да си взимат книгите вкъщи, защото читателят е добре да има връзка с книгата. Когато я вземеш, ти първо я докосваш, после я отваряш и получаваш естетическа наслада от изданието и чак след това започваш да я четеш. Така че книгата е цялостно преживяване. И се надявам правилата на Националната библиотека ще позволяват наемане. Разбира се всички книги от нашия кът ще са позволени за четене, а няма да бъдат само експонати на изложба“.
Къде точно ще се помещава Хърватският литературен кът в Националната библиотека?
“Благодаря за възможността да поканя всички, които се интересуват да дойдат на втория етаж на Националната библиотека, където ще могат да видят и кътовете на останалите държави, представени чрез тази инициатива. Там ще видят какво сме дарили, какво е сътрудничеството между двете библиотеки и нещо много важно - ще подпишем нов меморандум за сътрудничество. Така че ще продължим да работим заедно. Това дарение няма да бъде единственото, ще продължим тази инициатива напред във времето за дълъг период“, изтъкна Н. Пр. г-жа Ясна Огняновац.
Тя посочи, че представените литературни жанрове в различните издания могат да представляват интерес за различните търсения на читателите.
„Ако ти си изследовател, преподавател, то ще те интересуват един вид книги, но има една, която аз много харесвам. Казва се "Малка люлка на носталгията". И е книга за най-красивите, надписани на ръка картички. За рождени дни, за Коледа, за Великден, през различни периоди. Връща ни до 150 години назад във времето. И има невероятни човешки истории, написани на тези малки картички, които са уникати. Тази книга би могла да е интересна на всеки. Как човешките взаимоотношения, приятелства, са се развили през вековете. Това е една от моите фаворити. Има също и книга със скици и рисунки от 1913 година – началото на 20 век, която е написана на хърватски диалект и наистина представя живота на хърватите по това време. Тази книга също е подходяща за ежедневно четене“.
Колко дълго ще остане Хърватският литературен кът в „Националната библиотека?
„Ще остане дълго. Националната библиотека иска да посвети втория етаж на своите връзки с останалите библиотеки по света. И това, наистина, е прекрасна идея. Така че винаги, когато имате желание, можете да се отбиете, ако ви е интересно да вземете някоя книга или да я разгърнете на място. Това е цялата идея на библиотеките, да се чувстваш като у дома си. Виждаш нещо, харесва ти, четеш го, прекарваш няколко часа там и това те докосва. Аз обожавам да прекарвам времето си така, особено когато съм в чужбина. Можеш да научиш много за държавата и народа ѝ в библиотеките“, увери Нейно Превъзходителство посланикът на Хърватия Ясна Огнянвац.
Цялото интервю на Мария Бояджиева, чуйте в звуковия файл.
В предаването "Форум" гости тази седмица са Лидия Даскалова - политолог и юрист и Калоян Константинов - журналлист, асистент към Института по балканистика на БАН. Заедно с водещия Лъчезар Христов те обсъдиха следните теми: Войната по пътищата: Парламентарната комисия по транспорт подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата;..
Има ли ЕС пряк достъп до спестяванията на хората? Все по-често в социалните мрежи се твърди, че новите планове на ЕС са заплаха за личните спестявания на европейските граждани. Този слух развенча евродепутатът Радан Кънев, който заяви, че много категорично трябва да се каже, че това не е вярно. “Няма нищо вярно и е много опасен тип..
Зимата може би е вече към своя край, нищо, че снегът ни изненада през април. Но може би скиорите имат последен шанс? Курортен комплекс Боровец, най-старият планински курорт в България и на Балканите, отчита по-успешен зимен сезон спрямо миналогодишния. Въпреки че все още не са обявени точни данни, предварителните записвания показват по-добри..
По случай Седмицата на гората учениците от 11-те училища на територията на община Елин Пелин ще засадят над 1800 дъбови и иглолистни фиданки в землището на село Нови хан. Инициативата е на Община Елин Пелин, а новозалесената площ ще приеме името „Гората на децата“. Подготовката за инициативата е започнала още през есента на миналата година,..
Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..
Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..
На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..