Книгата "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" на българския журналист в емиграция Александър Ликов предрича съюза между Германия и СССР шест месеца преди пакта Молотов-Рибентроп. Тя е написана на френски език, издадена е през февруари 1937 г. в Женева и ни връща в първите 30-40 години на ХХ век. Неин автор под псевдоним е българският журналист в емиграция от 1923 г. Александър Ликов (1887-1954).
В книгата се прави паралел, от една страна между идеологията на фашизма и нацизма, а от друга на болшевизма. Авторът предрича съдбовния предстоящ съюз между Германия и СССР шест месеца преди подписването на пакта Рибентроп-Молотов.
Екземпляр от "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" се намира в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Метoдий", но до 1990 г. достъпът до него е бил забранен.
В предаването "Радиокафе" гостува Тони Николов – философ и журналист, главен редактор на Портал "Култура", преводач от френски, автор на предговора. Той разказа за извървения път от легендата за съществуването и до момента, в който е трябвало да напише отзив за нея. Всичко започва през 1995 година, по време на докторантските му години в Париж, когато се среща с Евгений Силянов – български дипломат на Царска България.
"Човекът, разказал ми пръв за тази необичайна творба – Евгений Силянов (1907–1997) – бе човек легенда, за когото трябва да кажа няколко думи. Български царски дипломат и френски журналист, син на Христо Силянов, летописеца на "Илинден", той побираше в себе си поне няколко български времена, странно сплитащи се в една перспектива в изтичащия ХХ в.", разказва Николов.
Научавайки за книгата той се посвещава на усърдно й търсене няколко години.
"Опитвахме в интернет да напишем някакво заглавие, но не излизаше книгата", разкрива той. Години по-късно през 2009, политикът Лъчезар Тошев му съобщава, че е открил изданието. При срещата им получава ксерокопие, на което е видно, че изданието е съхранявано в специален фонд.
"Което означаваше, че от 1941, когато книгата е подарена, до пролетта на 1990 година никой не е имал право да я чете без разрешение от службите", допълва Тони Николов.
Според Николов това не е тип журналистическа съдържаща репортажи, а по-скоро философски трактат.
"Тя се опитва да представи какво ще се случва с тоталитарните държави и диктатури срещу демокрациите. Обяснява какво представлява тоталитарната държава, която ти отнема свободата, взима ти ресурса, който бива впрегнат за армията. Но пропагандата ще промива мозъците на хората, карайки ги да да смятат, че са все по-щастливи, тласкайки ги към нови войни, защото диктатурата трябва да има завоевания, да живее с врага, имайки непрекъснато враг. Призивът на автора е да се консолидират демокрациите, доколкото са останали в Европа, прогнозира сблъсъкът на диктатурите, които ще се унищожат, но преди това ще се сближат, как ще се промени съзнанието на хората, какви нови хора ще създадат тези диктатури, колко е опасно всичко това", пояснява Тони Николов.
Събитията в "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" са прогнозирани 2 години (1937) преди да се случат по време на Втората световна война (1939). Това е един трактат по политическа философия на френски, написан с препратки към литературата, с много богата литературна и философска култура, отбелязва журналистът.
Откъде авторът на "Неизбежният съюз Берлин-Рим-Москва" е черпил информация за всичко написано, още интересни детайли за самия него, както и паралелите с днешната действителност, които са изключително интересни, чуйте в разговора с Тони Николов. С него разговаря Гергана Пейкова.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..