Българските земеделци имат основания за протести, защото ситуацията от 2023 година не е променена. След среща с премиера Николай Денков и земеделския министър Кирил Вътев в началото на тази седмица стана ясно, че разговорите в търсене на решения продължават.
Предстои нова среща на 30 януари.
Исканията на земеделците пред БНР-Радио София припомни и формулира Радостина Жекова, член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Сред тях са:
"Надяваме се да получим отговор от акад. Денков и той да застане зад нашите предложения. Да бъдат изчистени неясните моменти и да бъде сключено споразумение. Знаем, че няма наличен ресурс в бюджета, но трябва да се намери. Не бива да се дават средства поголовно и на всеки. Ще се направят анализи по сектори. Държим да има контрол на изпълняваните изискванията и на влаганите пари. Мислехме, че ще се справим със собствени сили, но за съжаление в тази ситуация това не може да стане."
По думите на Жекова "Зелената сделка" влияе на всеки земеделец в Европа, оскъпява стоката. В същото време в Украйна прилагат над 200 препарата за растителна защита, които не са разрешени за европейските производители. Там беше разрешено ГМО. Това обърква европейския пазар на плодове, зеленчуци, слънчоглед, олио.
"Това е дъпмпингов внос. "Зелената сделка" унищожава секторите, тя трябва да бъде променена. Всеки от нас плаща за тази зелена политика – посочи Радостина Жекова. И допълни – В срещите си няма да отстъпим от подпомагането - 20 лв./декар за зърнопроизводство. Този сектор през 2023 г. е на загуба.“
Чуйте разговора на Невена Николова.
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема и повод за дискусии е Блокираният градски транспорт на София . Търсенето на решения...
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента, като получената от нея обща оценка е изключително скромна – около 27 пъти под средното за..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“. Проектът се реализира от сдружение "Благ ден“ в партньорство с района, като основната идея е осмисляне..
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров. Открита е на 1 юни 1989 година от Министерство на народното здраве. Тя събира, съхранява и обработва..
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около Златните мостове. Чешмите са в различно състояние – някои са с хубави фасади, но с разпадаща се суха..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем от хора, които участваха в създаването му, коментира кметът на София Васил Терзиев: "Какво..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..