Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БНБ може да охлади кредитирането при нужда

Снимка: Ани Петрова

БНБ има готовност да наложи допълнителни мерки, за да охлади бума на кредитирането, който застрашава домакинствата от повишение на инфлацията и на задлъжнялостта. Това става ясно от публикация на управителя на БНБ Димитър Радев в бюлетина на Асоциацията на търговските банки. В нея гуверньорът на централната банка отбелязва, че 2023 г. е поредната силна година за банките у нас - със солидна печалба, висока ликвидност и намаляващ дял на необслужваните кредити. Въпреки това Радев обръща внимание на рисковете от огромния ръст на кредитирането. Затова централната банка може да наложи допълнителни мерки през 2024 г., като например затягане на изискванията по отношение на кредитоспособността на домакинствата, които банките да са задължени да прилагат при отпускането на кредити. Подробности разказа Георги Заманов, главен изпълнителен директор на една от големите банки у нас.

"В последните години в България има бум на ипотечното кредитиране, но то не е толкова голямо, колкото ако погледнем средните статистически данни за ЕС. Там, накъдето ние сме тръгнали и като страна и като валута. В България в момента в банковата система има отпуснати 20 млрд. лв. ипотечни кредити. Като цифра сама по себе си звучи голяма, но като погледнем вътре в детайла говорим за 200 хиляди кредита. 200 000 домакинства при 2.5 млн. домакинства в България са ползвали и ползват в момента банково кредитиране за покупка, или за ремонт на своя дом", каза той.

По думите му статистиката на БНБ показва, че за последните няколко месеца лихвите са 2.58%. При 100 хиляди лева средната месечна вноска е 490 лева, което е по-ниско от наема, което домакинството би плащало в по-голям град и със стотина лева по-малко, ако то живее в по-малък град.

"Лихвите са безпрецедентно ниски в сравнение с Европа, но ако ви върна три години назад, когато лихвите бяха отрицателни, тогава в Европа имаше дори по-ниски лихви от тези в момента. Единствено и само благодарение на много голямата депозитна база, която е 3.5 пъти по-голяма от сумата на ипотечните кредити. Тази голяма депозитна база осигурява и сравнително ниските лихви по ипотечното кредитиране в България", каза Заманов.

Какви са допълнителните изисквания на банките към хората, които теглят кредити?

"Това, което ние виждаме в ипотечното кредитиране е, че е много важно домакинствата да имат достъп, тоест кредитите и кредитните условия да са достъпни до тях, за да могат да си позволят жилище, от което те и техните семейства се нуждаят", сподели Заманов.

По думите му по-ограниченият достъп до кредитен ресурс на домакинствата намалява потреблението, както и инфлацията, но от друга страна това може да доведе до намаляване на БВП.

"Защо? Защото една фирма няма да инвестира в нови машини и в оборотен капитал, но домакинството няма да си купи жилище и няма да му направи ремонт. Един ремонт на жилище вкарва свежи средства в българската икономика", заяви той. И добави:

"Прекомерното затягане на кредитната дейност няма как да не се отрази в новите инвестиции и новото потребление, които мултиплицират в пъти БВП."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 10 000 работодатели вече дават електронни ваучери за храна

От началото на следващия месец ваучерите за храна ще бъдат само електронни. От Нова година насам течеше преходният 6-месечен период, в който работодателите можеха да дават на служителите си и хартиени талони. Данните показват, че в България ваучери за храна ползват около 20 хиляди работодатели и  над 750 хиляди души . Размерът на месечната..

публикувано на 07.06.24 в 18:32
Снимки: Ratio

Цяла събота популярна наука в пролетния форум на Ratio

Ежегодният пролетен форум за популярна наука Ratio ще се проведе в София Тех парк на 8 юни , събота. В целодневната програма (от 10 до 17 ч.) международни лектори ще търсят обитаеми светове и далечни хабитати, ще разговарят за киберсигурност през погледа на въображаемите герои от приказките. Организаторите са подготвили дискусионен панел..

публикувано на 07.06.24 в 17:35

Студенти ще продължат да учат в StudyHub – денонощно

Единственото у нас денонощно пространство, в което студенти могат да учат и да споделят идеи - StudyHub, ще продължи да работи. В навечерието на своята пета годишнина, мястото, в което много учащи намираха спокойствие, приятели и възможност да се съсредоточат върху учебния материал, беше изправено пред опасността да затвори врати...

публикувано на 07.06.24 в 16:59
Яница Петкова

Яница Петкова: Избирателната активност ще даде много отговори

Очакваната избирателна активност на изборите на 9 юни е 40,2% и е съизмерима с предишните избори за Народно събрание. В сравнение с началото на предизборната кампания няма драстично разместване на партиите като възможност да участват в българския парламент и като численост на своите представители. Това показват електоралните нагласи според..

публикувано на 07.06.24 в 16:10

Седмицата в САЩ: указ за имигрантите, репродуктивни права, опасностите от ИИ

В началото на седмицата американският президент Джо Байдън обяви указ за спиране на достъпа до САЩ на имигранти в случи, в когато имигрантският поток е прекалено голям. До тази негова стъпка се стигна в момент, в който законодателни мерки за контрола на границата са блокирани от републиканци. Toва се случва на фона на наближаващите избори, когато..

публикувано на 07.06.24 в 15:05

"Как се сприятелих с един комар или разкази от пандемията" - от едно изречение до 7-8 страници

"Как се сприятелих с един комар или разкази от пандемията" е новият сборник с разкази от Иван Димитров. Писателят бе гост в предаването "Радиокафе", където разказа за своята книга.  "Мисля, че пандемията е много важен период от нашето съществуване, който бележи 20-те години на този век" - отвърна той, попитан защо е трябвало да издава..

публикувано на 07.06.24 в 14:53

Нео-пънк групата "Каке?" представят своята музика

Група "Каке?" представиха музиката си пред Радио София. Кети Мартинова, Мартиан Табаков, Мартин Пенев, Андрю Андерсон и Стефан Прохоров разказаха подробности. По думите на музикантите "Каке" на старобългарски означава "какво става с твоето нещо". "Всички мислят, че е "кейк", отбеляза Табаков. "Каке?" е нещо повече от музикална група. "Каке?" са..

публикувано на 07.06.24 в 14:45