Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приоритети на кмета на район "Искър": пътищата, 28.ДКЦ, многоетажен паркинг

Ясен Русев
Снимка: Личен архив

Една от най-големите „язви“ в столичния район "Искър" са общинските жилища, които се намират в непосредствена близост до сградата на районната администрация в „Дружба 1“. Състоянието на тези блокове е болка за жителите на района от десетки години, а опитите на общинарите да се справят с проблема, извършвайки ремонти, досега не водят да успех. Причината за това е, че ползвателите се грижат за поверените им от общината жилища изключително недобросъвестно.

Новият кмет на "Искър" Ясен Русев планира районната администрация да избере домоуправители на тези жилища, които да се опитат да се справят с проблемите.

Състоянието на 28-а поликлиника е другият основен проблем на жителите на район "Искър". Диагностично-консултативният център не е достъпен за трудноподвижни хора, защото няма асансьор. Поликлиниката има нов изпълнителен директор, с когото кметът Ясен Русев е инициирал среща. По думите му целта е да се обсъдят варианти за подобряване на сградния фонд на лечебното заведение.

Плановете на общинарите от "Искър" е да бъде изграден многоетажен паркинг в съседство с поликлиниката. Паркирането в "Дружба 1" и "Дружба 2" е проблем предимно вечер, когато хората се прибират от работа, а начинът районната администрация да се справи е точно този - чрез изграждане на многоетажни паркинги, казва Русев.

Бул. "Димитър Пешев" е една от ключовите пътни артерии в район "Искър". Той свързва индустриалната зона, разделя микрорайоните в "Дружба" на 4-ти и 5-и.

По булеварда минават много автомобили и градски транспорт, но е в изключително лошо състояние, признава кметът.

"Димитър Пешев", както и връзката на бул. "Искърско шосе" към кв. "Абдовица" и с. Бусманци, ще бъдат заложени в приоритетната програма за цялостна реконструкция.

Приоритетно ще се работи и по ул. "Просвета" и ул. "Гурко" (това са влизащата в с. Бусманци улица и излизащата в посока Околовръстния път). Те ще бъдат цялостно реконструирани, защото трафикът там е предимно от тежкотоварни превозни средства. Кърпенето на тези улици не е достатъчно. Те трябва да бъдат подсилени, за да издържат на целият този товар, който понасят.

Що се отнася до липсата на канализация в с. Бусманци и кварталите "Димитър Миленков" и "Абдовица" - плановете на районната администрация на "Искър" са да работят по изграждането на проект за канализация.

Чуйте разговора на Божидар Янев.


Снимки: Ясен Русев

▲ През декември 2023 г. за саниране със 100% финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост от район "Искър" са одобрени блоковете:

  • кв. Дружба 1, бл. 2, вх. А
  • кв. Дружба 1, бл. 56, вх. А, вх. Б, вх. В
  • кв. Дружба 1, бл. 86, вх. А, вх. Б
  • кв. Дружба 2, бл. 216, вх. В
  • кв. Дружба 2, бл. 220, вх. А, вх. Б, вх. В
Има и 4 кандидатури в списъка с резерви.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.06.24: Брендо се предаде на полицията

Гости в днешното предаване "Форум" бяха доц. д-р Александър Христов и Тодор Терзиев. Част от обсъжданите теми бяха: Появяването в България на Евелин Банев (Брендо) Вариантите за съставяне на правителство Предизборната кампания и какво трябва да се случи, за да се вдигне избирателната активност Ще състави ли Румен Радев партия..

публикувано на 25.06.24 в 18:17

Лято в планината - какво трябва да знаем?

В летния сезон освен морето много хора предпочитат да отидат в планината. Уикенд преход или по-дълъг, дори Ком - Емине, винаги трябва да бъдем добре подготвени. От какво зависи подготовката ни и какво трябва да знаем, разказва Александър Киричев от Софийски планински клуб. Той посъветва туристите п ърво да проучат маршрута - коя е началната и коя..

публикувано на 25.06.24 в 17:21

Безплатна помощ за засегнатите от хранителни нарушения

Всеки с хранително разтройство може да се свържи с безплатна линия за подкрепа. Тя е инициирана от д-р Елисавета Павлова (обучител и психолог), основател на Асоциация УНИКАЛ, с участието на обучени специалисти към онлайн Академията "Емоции и хранене" на асоциацията. Линията за "Безплатно изслушване и подкрепа при проблемно хранене" окуражава хора,..

публикувано на 25.06.24 в 16:29
Авторът е доктор по икономика

Хазартът - история, специфики, регулации, бъдеще

Задълбочено проучване на спецификите на хазартния бизнес и неговото развитие по света и у нас, преглед на възникването и еволюцията му, регулациите в България, Европейския съюз, САЩ, Азия, Австралия, както и подробности за зависимостта към игрите и последствията представя д-р Кристиян Иванов в съвсем новата книга "Хазартът. Вчера. Днес...

публикувано на 25.06.24 в 16:09

Половината от лекарите у нас - жертва на агресия

Социологическата агенция "Тренд" по поръчка на Българския лекарски съюз (БЛС) представи резултатите от двете социологически проучвания: сред лекарите и сред обществото, във връзка с насилието над лекари . Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение, като 11% от лекарите са ставали жертва на физическа агресия от пациентите си..

публикувано на 25.06.24 в 15:17
Между 1879 и 1920 г. Цариброд е център на околия в Княжество/Царство България. Между 1941 и 1944 г.  е в пределите на България. През 1951 г. е преименуван на Димитровград в чест на Георги Димитров.

Как живеят наши сънародници непосредствено след западната ни граница?

Какво може да събере или да е общото между професор по история на спорта и един лекар? Проф. Лозан Митев и д-р Валентин Янев сякаш ги боли, когато разказват за последиците от Ньойския договор, подписан през 1919 г. и когато България е принудена да предаде на Кралството на сърби, хървати и словенци нашите Западните покрайнини -..

публикувано на 25.06.24 в 14:58

Българското лозарство и винарство датира от 6000 г. преди Христа

Маргарита Христова (позната и като Маргарита Левиева) преподава БЕЛ в техникума по транспорт в град Сливница. С много любов и прецизност тя упражнява тази професия, но нейното призвание е виното и лозарството. Тя е редактор на списанието "Лоза и вино" и е част от едноименното сдружение . Започнала е работа към Института за изследване на вино и..

публикувано на 25.06.24 в 13:45